خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اول جدى، بعنوان آغاز سال مالى کشور تصويب شد

اول جدى، بعنوان آغاز سال مالى کشور تصويب شد

Oct 17, 2011 - 17:30

کابل (پژواک، ٢٥ جدى ٩٠): ولسى جرگه با اکثريت آرا فيصله کرد که بعد از اين، سال مالى افغانستان به تاريخ اول جدى آغاز ميگردد.

تاکنون سال مالى افغانستان، به تاريخ اول حمل آغاز ميشد.

صديق احمد عثمانى نماينده مردم پروان و عضو کميسيون مالى و بودجۀ ولسى جرگه ، در نشست عمومى امروزى جرگه گفت که جرگه، به اين دليل اين تصميم را اتخاذ کرد که هر سال تاخير در تصويب بودجه، از پيشرفت کارها در موسم کار جلوگيرى ميکرد.

به گفتۀ وى، تجارب چند سال گذشته نشان داده است که تصويب بودجه و تقسيم آن بر واحدهاى ادارى، حدود سه ماه وقت سال مالى جديد را دربر ميگرفت.

بودجۀ سال جارى، بعد از دو بار رد شدن، به تاريخ ١٢ ثور سال روان، از طرف ولسى جرگه تصويب گرديد.

سيد حسين عالمى بلخى نمايندۀ کابل در اين جرگه نيز گفت که آغاز سال مالى، در ماه اول فصل زمستان، اين اين منفعت را دارد که در زمستان کار بسيارى از پروژه ها به دليل سردى هوا به تعويق مى افتد و تا رسيدن موسم کار، مراحل ترتيب و تصويب بودجه تکميل ميشود.

اما شاه عبدالاحد افضلى نمايندۀ بدخشان در ولسى جرگه، با اين فيصله به دليلى موافق نيست که  آغاز سال مالى، در ماه جدى مصادف است با آغاز سال عيسوى.

به گفتۀ وى، آغاز سال عيسوى با سال مالى افغانستان مشکلات زيادى را به بار خواهد آورد و با واکنش مردم مواجه خواهد شد.

وى گفت: ((اين مهم نيست که ما سال مالى خود را بخاطر رضايت کمک کننده گان خارجى، به سال ميلادى تغيير دهيم.))

اين درحاليست که به اساس فيصلۀ امروزى جرگه، سال مالى افغانستان به تاريخ اول جدى آغاز ميگردد؛ اما سال عيسوى حدود ١٠ روز بعد از آن شروع ميشود.

عزيز شمس سخنگوى وزارت ماليه نيز فيصلۀ يادشدۀ ولسى جرگه را، يک اقدام بجا و موثر خواند و گفت که با اين کار، بودجه تا موسم کار تصويب شده ميباشد و کار پروژه ها با تاخير مواجه نخواهد شد.

وى افزود که کشور هاى کمک کنندۀ افغانستان، در آغاز سال عيسوى براى افغانستان بودجه اختصاص ميدادند؛ اما افغانستان به دليل اينکه سال مالى آن، سه ماه بعد آغاز ميگرديد، از اين پول استفاده کرده نميتوانست.

به گفتۀ وى، اکنون که سال مالى افغانستان با آغاز سال عيسوى نزديک شده است، افغانستان خواهد توانست از کمک ها استفادۀ بيشتر نمايد.

 وى علاوه کرد که آغاز سال مالى در ماه جدى، براى افغانستان اين فايده را نيز داد که  در موسم زمستان بعد از تصويب بودجه، کار داوطلبى پروژه هاى انکشافى نيز تکميل شده و کار عملى آن، با شروع بهار آغاز خواهد شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement