خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دفتر صندوق قرضه به دهاقین بامیان گشایش یافت

دفتر صندوق قرضه به دهاقین بامیان گشایش یافت

Jun 20, 2013 - 17:55

 باميان (پژواک، ٣٠جوزا ٩٢): دفتر صندوق انکشاف زراعت، به هدف ارائه خدمات قرضه برای دهاقین و بيشترشدن محصولات زراعتى در ولايت باميان گشایش یافت.

انجنيرمحمد طاهر عطايى رئیس زراعت بامیان ميگويد که از طریق این دفتر، بیش از ١٤٠٠ دهقان در سال جاری میتوانند قرضه با مفاد ٧ فیصد را از طریق کوپراتیف های زراعتی دریافت نمایند.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت که از این ٧ فیصد مفاد؛ دوفیصد آن به کوپراتیفها و٥ فیصد آن به دفتر صندوق انکشاف زراعتی تعلق ميگيرد.

عطايى به این باور است که ایجاد این دفتر، نه تنها کار دهاقین را سهولت خواهد بخشید،  بلکه  مفاد خوبی را از طریق قرضه نيزبه دست خواهند آورد.

بربنياد معلومات رييس زراعت باميان، برای هردهقان از طریق این دفتر، بخاطر خریداری تخم های مرغوب ، کودها و دیگر لوازم زراعتی از ٥٠ هزار تا یکصد هزار افغانی به مدت هشت ماه  قرضه داده میشود.

وی علاوه کرد: همچنان از طریق این دفتر، برعلاوۀ ٤٤ کوپراتیف زراعتی، برای ١٥٠٠ تن از بافندگان قالین نیز قرضه داده میشود؛ تا صنعت قالین دست باف در این ولایت گسترش يابد.

حاجی صفدر مسوول کوپراتیف زراعتی ذوالفقار مرکز باميان، به پژواک گفت که دهاقین بامیان، در سطح پائين قرارداشته واقتصاد خوبی ندارند.

وى باذکراينکه تاديه قرضه براى دهاقين کمک ميکند تاحاصلات خوبى بردارند گفت که سطح زندگی و اقتصادی مردم را نيز بالا میبرد.

وی افزود: سال گذشته دهاقینى که ازاين قرضه ها مستفيد شدند و برای زمین های شان کود خريدارى کرده بودند، از هر جریب زمین نزدیک به ٧ تن کچالو حاصل گرفتند؛ درحالیکه قبلاً که با کمبود کود مواجه بودند، از ٤ تن بیشتر حاصل گرفته نمی توانستند.

این پروگرام، از طرف وزارت زراعت با همکاری موسسه Oxus که دربخش ارايۀ خدمات قرضه به دهاقين کار مينمايد، در این ولایت تطبیق شده و دفتر شان نیز در این ولایت افتتاح گردید.

محمد علم یکتن ازدهاقین ولایت بامیان به پژواک گفت: "مه پول نقد ندارم که به کچالوی خود کود بخرم، اگر کشت کچالو کود داده نشه، کچالو رشد نميکنه  و حاصلات کم میته."

وی درحاليکه ازخدمات قرضه به دهاقين اظهارخوشى کرد، گفت: از این طریق میتوانند عاید خوبی را به دست بياورند.

عبدالوهاب عبادی رئیس اتحادیه قالین بافان بامیان گفت که اگر قالین بافان بامیان، خود مواد قالین خریداری و آنرا به بازار بفروشند، تقریباً دوبرابر مفاد میبرند.

به اساس معلومات موصوف، فعلاً مزد يک متربافت دوهزار افغانی میباشد، اگر قالینباف طبق نقشه اى که ضرورت بازار است، قالين ببافد و به بازار عرضه نمايد، درفى مترچهارهزار افغانى منفعت خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement