خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کرزى بر نقش تعيين کنندۀ زنان در انتخابات تاکيد کرد

کرزى بر نقش تعيين کنندۀ زنان در انتخابات تاکيد کرد

Mar 08, 2014 - 12:07

کابل (پژواک،١٧حوت٩٢): حامد کرزى، يکبار ديگر خارجى ها را به مداخله در انتخابات گذشته متهم نموده، از تمام مردم به خصوص زنان خواست تا با شرکت در انتخابات ١٣٩٣، ثابت سازند که راى آنها تعيين کننده است.

حامد کرزى رييس جهمور افغانستان که امروز در تجليل از روز زن ( هشتم مارچ ) در کابل صحبت مى کرد، در مورد انتخابات ١٦ حمل ١٣٩٣ رياست جمهورى و شوراهاى ولايتى افغانستان گفت: "شما در مطبوعات جهان مى شنويد که نمى دانم چه ميشه، خراب ميشه، خوب ميشه و بد ميشه؛ اما انتخابات خوب ميشه و بسيار خوب ميشه، مردم در سراسر کشور مى روند و راى مى دهند."

موصوف، از تمام مردم افغانستان خواست که در انتخابات شرکت کنند و رييس جمهور آيندۀ کشور شان را انتخاب کنند؛ تا وى در خانه بى غم بنشيند.

وى خطاب به زنان افغان علاوه کرد: "در انتخابات ٢٠٠٩ اگر راى زن ها به نفع من نمى بود، خارجى ها چاره مره کرده بودند؛ مردها يگان تا معامله کردند، ترسيدن و راى ندادند."

اين درحالى است که رابرت گیتس وزیر دفاع سابق امریکا، در کتاب خاطرات خود که چندى قبل نشر شد، نوشته است که امريکا تلاش کرد حامد کرزی را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹، از قدرت کنار بزند.

حامد کرزى گفت که حکومت آينده افغانستان، براى مردم خدمت بهترى کرده مى تواند؛ زيرا نسبت به گذشته حالاتى بهتر در اختيار دارد.

همچنان موصوف گفت که طى حدود ١٣ سال گذشته در زندگى سياسى، اقتصادى و اجتماعى زنان افغان تغییرات مثبت رونما شده؛ اما همچون ساير کشورهاى جهان، هنوزهم خشونت عليه زنان در افغانستان وجود دارد.

وى، رفتن دختران به مکتب، اشتراک زنان در عرصه هاى سياست و اقتصاد و دسترسى به عرضه خدمات صحى زنان و غيره را از دستاوردهاى بيش از يک دهه گذشته افغانستان خواند.

موصوف، ضمن اظهار سپاس از کمک هاى جامعه جهانى در اين عرصه گفت که اين دستاوردها، مربوط به افغان ها به  خصوص زنان افغان مى شود.

وى علاوه کرد: "چيزى که به دست آورديم، از او خوش استيم؛ اما قانع نيستيم، قناعت چيزى ديگرى است؛ بايد بهتر شويم، هزار بار، ميليون بار بهتر شويم و اين راه را بايد به سرعت طى کنيم."

رييس جمهور، گفت که هنوزهم خشونت عليه زنان در افغانستان همچون ساير کشورهاى جهان وجود دارد و بايد افغان ها در محو آن تلاش کنند.

وى از مردها خواست تا عليه زنان از خشونت کار نگيرند.

وى علاوه کرد: "همراه زن خشونت کردن، زور مردها را نشان نمى دهد، بلکه ضعف شانرا نشان مى دهد، بيچارگى شانرا نشان مى دهد و حالت فرار شانرا نشان مى دهد."

حامد کرزى، از علماى دينى و موسفيدان خواست تا مردم را به احترام گذاشتن به زن تشويق کنند.

کرزى تعليم و تربيه را، راه اصلى پيشرفت و ترقى خواند و از خانواده ها خواست تا مانع تعليم دختران شان نشوند.

رييس جمهور کرزى گفت که افغانستان، بايد براى پيشرفت در کنار سرعت عمل، قدم هاى اساسى بردارد تا همقدم با جهان شود.

حامد کرزى در مراسم تجليل از روز جهانى زن، از تولد دخترش خبر داد و گفت که دختر نوتولدش نيز ١٨ سال بعد، در انتخابات شرکت خواهد کرد.

يک تن از اشتراک کنندگان، به رييس جمهور پيشنهاد کرد تا نام دخترش را " مروه بهار" بگذارد؛ اما يک تن ديگر از اشتراک کنندگان، به رييس جمهور گفت که نام دخترش را زهره بگذارد.

سرانجام، حامد کرزى در اين مورد نظر اشتراک کنندگان را گرفت، که اکثريت آنها مروه بهار را نام مناسب دانستند.

کرزى نيز اين انتخاب را پذيرفت و گفت: "ديديد که راى گيرى بسيار فايده دارد، زود نام انتخاب شد... يک مملکت از طريق انتخابات به سوى ثبات و آبادى مى رود."

داکتر حسن بانو غضنفر وزير امور زنان، در مراسم امروز که تحت شعار (مساوات براى زنان پيشرفت براى همه) تدوير شده بود، گفت که افغانستان در بخش زنان در ١٢ سال گذشته دستاوردهاى خوبى داشته است.

وى افزود که نسبت به ١٢ سال قبل، حضور زنان در دواير دولتى، از صفر به ٢٢ در صد رسيده، در حال حاضر ٤١ در صد شاگردان مکاتب را دختران تشکيل مى دهند، ٧٠٠ شرکت خصوصى از سوى زنان رهبرى مى شود.

همچنان وى گفت که در ١٢ سال گذشته؛ قانون منع خشونت عليه زنان، مقرره مراکز حمايوى زنان، مقرره حمايوى اقتصادى زنان، منع خشونت عليه اطفال و زنان محبوس از سوى اين وزارت تهيه شده است.

وى بر نقش زنان در حکومت آينده تاکيد نموده گفت که دستاوردها بايد حفظ شود.

همچنان در مراسم امروز، پيام زينت کرزى خانم حامد کرزى، به مناسبت روز جهانى زن به خوانش گرفته شد.

در پيام آمده است که تجليل از روز زن، احترام به مقام زن است.

زينت کرزى، از علماى دينى خواسته است تا براى محو خشونت عليه زنان، درمورد حقوق زن به مردم آگاهى بدهند.

خانم کرزى، از ارگانهاى عدلى و قضايى تقاضا کرده است تا عاملان خشونت عليه زنان را مطابق قوانين نافذه مجازات کنند.  

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement