خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افغانستان و تاجکستان، اعلامیه مشترک و موافقتنامه های همکاری را به امضا رسانیدند

افغانستان و تاجکستان، اعلامیه مشترک و موافقتنامه های همکاری را به امضا رسانیدند

Mar 26, 2014 - 15:20

کابل ( پژواک ٦ حمل ٩٣):افغانستان و تاجکستان یک اعلامیه مشترک و پنج موافقتنامه همکاری ها در عرصه های گمرکات، تشویق و حفظ متقابل سرمایه گذاری، فرهنگ، هنر و نشرات و یک یاداشت تفاهم همکاری میان رادیو و تلویزیون های دولتی را به امضا رسانیدند.

امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان در راس یک هیات عالی رتبهء آن کشور به منظور اشتراک در جشن جهانی نوروز قبل از ظهر امروز طی یک سفر رسمی وارد کابل گردید.

اعلاميۀ مشترک بين حامد کرزى رييس جمهور افغانستان  و امام على رحمان  رييس جمهور تاجکستان  و  پنج موافقتنامه همکاری ها  ميان مقام هاى بلند رتبه دو کشور به امضا رسيد.

موافقتنامه هاى همکارى هاى همه جانبه ، تشويق و حفظ سرمايه گذارى ها و گمرکات را  ضرار احمد عثمانى وزير امور خارجه کشور و سراج الدين اسلو وزير خارجه تاجکستان امضا نمودند.

همچنان موافقتنامه در بخش هنر و فرهنگ را سيد مخدم رهين وزير اطلاعات و فرهنگ افغانستان و شمس الدين هارون بکوف وزير فرهنگ تاجکستان و موافقتنامه همکارى در بخش تلويزيون هاى دو کشور را احمد زرين انځور رييس راديو تلويزيون ملى افغانستان و اسدالله رحمان رييس تلويزيون ملى تاجکستان امضا نمودند.   

حامد کرزى رييس جمهور افغانستان پس از امضاى موافقتنامه ها و اعلاميه مشترک ميان دوکشور به خبرنگاران بدون ارايه جزييات در مورد اين موافقتنامه ها گفت که اين موافقتنامه ها در گسترش روابط و تقويت همکارى ها ميان دوکشور موثر خواهد بود. 

وى در مورد چگونگى اعلاميه مشترک ميان دوکشور نيز معلومات نداد و مسوولان دفتر مطبوعاتى رييس جمهور نيز گفتند که  در مورد اين اعلاميه بعدا جزييات ارايه مى کند .

رييس جمهور کرزى گفت که امروز در ملاقات  با رييس جمهور تاجکستان در مورد اوضاع منطقه و جهان و گسترش روابط دوجانبه در بخش هاى سياسى، اقتصادى، امنيتى، تجارتى و فرهنگى بحث و تبادل نظر نموده و هر دو ديدگاه  مشترک داشتند.

او مى گويد که افغانستان و تاجکستان در ١٢ سال گذشته روابط خوب دوجانبه داشته و اکنون به عمق روابط خود رسيده اند.

امام على رحمان رييس جمهور تاجکستان، موافقتنامه هاى يادشده را درگسترش روابط و بهتر شدن همکارى ها ميان دوکشور موثر خواندو بر عملى شدن آن تاکيد کرد.

وى گفت که در گفتگو با رييس جمهور کرزى پروژه ايجاد خط آهن که تاجکستان ، افغانستان و ترکمنستان را با هم وصل مى کند، مهم خوانده و تاکيد کرده است که به عملى شدن اين پروژه توجه بيشتر شود.

وى گفت که براى اشتراک در جشن بين المللى نوروز به افغانستان سفر نموده و با رييس جمهور کرزى روى تقويت دوستى و همکارى ميان دو کشور صحبت هاى همه جانپه داشته است.

قرار است جشن بين المللى نوروز فردا در کابل برگزار و در آن برعلاوه امام على رحمان روساى جمهور ايران، عراق ، ازبکستان ، ترکمنستان، قرغيزستان، آذربايجان ، پاکستان ، هندوستان ، ترکيه ، قزاقستان ، ارمنستان و معاون سرمنشى سازمان ملل متحد و برخى مهمانان از کشورهاى ديگر نيز شرکت کنند.

امام على رحمان از جامعه جهانى خواست که پس از خروج نيروهاى خارجى از افغانستان  به همکارى هاى شان با افغانستان ادامه دهند و در مبارزه با دهشت افگنى سهيم باشند.

قرار است  ماموريت نظامى نيروهاى خارجى تا ختم سال ٢٠١٤ ميلادى در افغانستان پايان يابد.

امام على رحمان گفت که تاجکستان در راستاى تامين صلح و ثبات در افغانستان همکارى مى کند زيرا صلح و ثبات افغانستان با صلح و ثبات منطقه ربط دارد.

وى اظهار اميد وارى کرد که انتخابات رياست جمهورى و شوراهاى ولايتى  افغانستان موفقانه انجام شود.

رييس جمهور تاجکستان گفت : "مى دانيم که در چند روز آينده انتخابات رييس جمهور در افغانستان برگزار مى شود با اظهار آروزى موفقيت به اين رويداد مهم سرنوشت ساز تاکيد کردنى هستيم که سرنوشت افغان ها را خود افغان ها معين نمايند."

وی اظهار اميدوارى کرد که اين انتخابات در تحکيم وحدت ملى در افغانستان اثر گذار باشد.

قرار است انتخابات يادشده به تاريخ ١٦ حمل سال روان برگزار گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement