خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"وزارت معارف، از تمام شاگردان مبتکر تقدير ميکند"

"وزارت معارف، از تمام شاگردان مبتکر تقدير ميکند"

Jun 10, 2014 - 17:38

کابل (پژواک،٢٠ جوزا ٩٣): براى پسر حدود ده ساله اى که موفق به ساخت اسکواتور کوچک شده، ضمن دادن يک آپارتمان، زمينۀ درس در خارج و يا يکى از مکاتب عالى کابل مساعد مى شود. 

زين الله متعلم صنف ششم مکتب سرخ آباد ولسوالى محمدآغه ولايت لوگر، ١٥روز قبل با استفاده از سرنج پيچکارى، پيپ و چوب، موفق به ساخت اسکواتور کوچک شد.

اسکواتور ساخت زين الله، با فشار دادن سرنج پيچکارى، توسط آب به حرکت مى آيد و با انجام تمام حرکات یک اسکواتور واقعی، خاک را  دربیل خود برداشته و در جای معین خالی مى کند.

وزارت معارف، امروز طى مراسمى از اين ابتکار زين الدين تقدير به عمل آورد و براى او يک کمپيوتر درسى اهدا کرد.

محمد کبير حقمل سخنگوى وزارت معارف، در مراسم تقدير اين کودک گفت که وزارت معارف آماده است تا زمينۀ آموزش را بر اساس خواست اين پسر و يا فاميل او در خارج و يا يکى ازمکاتب عالى کابل چون افغان - ترک، استقلال و امانى فراهم نمايد.

همچنان وى خاطرنشان کرد که وزارت هاى معارف در همکارى با وزارت هاى ماليه و شهرسازى، براى اين پسر باهوش و فاميل او، يک آپارتمان رهايشى را تدارک کند.    

زين الله درمراسم امروز، به آژانس خبرى پژواک گفت: "يک روز معلم ساينس ما در مورد اسکواتور معلومات داد، از صنف که بيرون شدم، اسکواتور را در راه ديدم، زياد با خود فکر کردم که مه هم مى توانم بسازم."

وى افزود که نخست يک اسکواتور کاغذى را ساخت و سپس با استفاده از سرنج پيچکارى، چوب و پيپ  در مدت شش روز اسکواتورى را ساخت که حرکاتى مانند اسکواتور اصلى را انجام داده مى تواند.   

زين الله که درشش سال مکتب، هميشه اول نمره صنفش بوده است، گفت که مى خواهد شامل ليسه اتاترک کابل شود.

نيک نامير پدر اين پسر، از تقدير وزارت معارف اظهار سپاس کرد و گفت که تقدير پسرش، سبب تشويق ساير شاگردان مى شود تا دست به همچو ابتکارات بزنند.

وى درمورد اينکه وزارت معارف براى پسرش زمينۀ آموزش را در کابل و يا خارج از کشور مساعد مى کند، گفت: "مه خوش استم که به خارج برود؛ اما بچيم مى گويد که مه هنوز خورد استم؛ مکتبه در کابل مى خوانم و باز به تحصيلات عالى به خارج مى رويم."   

اين درحالى است که دو روز قبل، حامد کرزى رييس جمهورکشور درارگ رياست جمهورى، ضمن ديدار با موسفيدان ولايت لوگر، زين الله را تقدير کرد.  

اين درحالى است که به تاريخ ١٧ ثور، احمد فرشيد١٢ ساله متعلم صنف هفتم درشهر ايبک مرکز ولايت سمنگان نيز با استفاده از سرنج پيچکارى، چوب و برخى مواد ديگر، اسکواتور کوچک ساخته است.   

سخنگوى وزارت معارف؛ در مورد احمد فرشيد گفت که وزارت معارف، از تمام شاگردان مبتکر تقديرمى کند؛ اما تا حال فرشيد به وزارت معارف مراجعه نکرده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement