خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"رسانه ها نباید اصول ژورنالیزم را در پوشش مسائل انتخاباتی زیر پا بگذارند"

"رسانه ها نباید اصول ژورنالیزم را در پوشش مسائل انتخاباتی زیر پا بگذارند"

Jun 21, 2014 - 15:21

کابل ( پژواک ٣١ جوزا ٩٣):نهادهاى خبرنگارى و حامی دموکراسی از رسانه ها خواستند تا در پی جنجال ها بر سر دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از نشر هر نوع برنامه ای که به تعصب دامن بزند و باعث تنش شود، خودداری کنند.

پس از آن که هیچ یک از هشت نامزد نتوانست در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری برنده شود، دور دوم انتخابات بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی ٢٤ جوزا  سال جاری برگزار گردید.

دو روز پس از برگزارى انتخابات، عبدالله عبدالله  اعلام کرد که آمار ارایه شده از سوی کمیسیون انتخابات مبنی بر شرکت بیش از هفت میلیون تن قابل قبول نیست و این انتخابات با تقلب زیاد همراه بوده است و به همین جهت باید رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات برکنار و تحت تحقیق قرار بگیرد و شمارش آراء نیز فورا متوقف شود.

اما عبدالله روز گذشته گفت که به دلیل بی توجهی حکومت و کمیسیون های انتخاباتی به درخواست هایش، پس از این بر کمیسیون های انتخاباتی باور نداردو نتایج کارشان را نمی پذیرد. وی گفته بود عواقب این بی اعتننایی بر عهده حکومت و کمیسیون های انتخاباتی خواهد بود.

در همین راستا، شماری از نهادهای خبرنگاری و مدنی گردهمایی هایی برگزار کردند و از رسانه ها خواستند با در نظرداشت اصول ژورنالیزم و درک وضعیت کنونی عمل کنند.

در خبرنامه ای که از سوى اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان به آژانس خبرى پژواک فرستاده شده آمده است که در دو روز گذشته در نشست هایی به ابتکار کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان و همکاری این اتحادیه و مؤسسه نی در کابل برگزار شده است.

گفته شده است که این گردهمایی ها با حضور نمایندگان رسانه ها در مورد چگونگى پوشش خبرى رویدادهای مربوط به انتخابات صورت گرفته است.

این اتحادیه افزوده است که دراین نشست ها نمایندگان برخى از رسانه ها از جمله از تلویزیون هاى شمشاد، یک، طلوع، لمر، آیینه، میترا، رادیو کلید، رادیو آموزگار، آژانس خبرى پژواک، روزنامه هاى ماندگار، هشت صبح، آرمان ملی و هفته نامه خرد شرکت داشتند.

 شرکت کننده هاى اين بحث ها گفته اند که رسانه ها و خبرنگاران هم مى توانند بحران بیافرینند و هم مى توانند با برخورد مدبرانه به قضایای افغانستان، از بروز بحران جلوگیری نمایند.

در خبرنامه چنین آمده است:" دراین مقطع نیاز جدی است تا خبرنگاران و رسانه ها خود را از هر گونه وابستگی های نژادی، قومی، حزبی، سمتی و مذهبی به دور نگهداشته و تنها به حق دسترسی مردم به اطلاعات توجه داشته باشند."

به گفته این نهادها، رسانه ها و خبرنگاران از دقت و درایت کامل در پوشش موضوعات انتخاباتی استفاده نموده و تنش زدایی را رکن اساسی کار حرفه یی خود قرار داده و تصویر منصفانه ای از رخداد ها بدون افراط و تفریط ارائه نمایند.

در ادامه این خبرنامه خاطر نشان شده است که مسؤلان اين رسانه ها به تفاهم رسيده اند تا کسانی را که به نفرت قومی دامن مى زنند نباید به میز های مدور دعوت شوند و همچنان گرداننده های میز های مدور باید بصورت مسلکی و با حفظ بی طرفی و تعادل بحث ها را گردانندگی نمایند.

این نهادهای خبرنگاری تاکید کرده است که روال بحث ها از پیش باید چنان طرح ریزی شده باشد که مشکلات و راه حل ها درآن درنظرگرفته شده و زمینه ساز نظر پردازی های منفی و تخریش کننده اذهان عامه نباشد.

در بخش دیگری ازاین خبرنامه از رسانه ها خواسته شده است تا از نشر هر گونه اخبار مرتبط به دور دوم انتخابات که منابع موثقی ندارند و یا از انتتشار شایعه، آمار غیر رسمی غیر موثق و غیر معتبر آرای مربوط به نامزدان جدا خودداری کنند.

خودداری ازبزرگ نمایی اخبار و مطالب مربوط به تقلب در انتخابات بدون موجودیت سند معتبر و عدم انتشار تحلیل و دیدگاه در گزارش های خبری از دیگر درخواست های این نهادهای خبرنگاری از رسانه هاست.

خبرنگاران و رسانه ها مکلف شده اند تا از هرگونه عدم شفافیت، غیر عادلانه بودن، تخلف، تخطی و تقلب انتخاباتی با اسناد و مدارک معتبر پرده بردارند.

درپايان این خبرنامه آمده است که قرار است در نشستی با حضور نماینده هاى کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون رسانه های اين کمیسیون ، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، نماینده گی ویژه سازمان ملل برای افغانستان و ستاد های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی محتوای درخواست های این نهادهای خبرنگاری مطرح و حمایت آنان جلب شود.

افزون براین، دیدبان دموکراسی افغانستان نیز در خبرنامه ای گفته است که باید بخاطردریافت راه حل های قابل قبول برای پایان دادن به بحران انتخاباتی، گروه حل بحران انتخابات ايجاد گردد.

 

به گفته این نهاد، باید در این گروه چهره های با نفوذ و قابل اعتبار کشور که در جریان انتخابات بى طرف بوده اند و در امور انتخاباتی و سیاسی تجربه دارند شامل باشند تا بتوانند زمینه تفاهم را بین دو نامزد فراهم کنند و همچنان قبل از اعلام نتایج، بین نامزدان و کمیسیون های انتخاباتی ایجاد نماید.

 

دیدبان دموکراسی افغانستان افزوده است که این گروه می تواند پیشنهادات مشخص در راستای تامین شفافیت روند انتخابات، شمارش آراء و تفکیک آرای حقیقی و تقلبی را به کمیسیون های انتخاباتی ارائه نموده تا زمینه پذیرش نتایج انتخابات توسط طرفین فراهم شود.

 

این نهاد گفته است:" با درنظر داشت انکشافات اخیر در مورد میزان اشتراک، تقلب گسترده و فضای عدم اعتماد بالای کمیسیون های انتخاباتی، بعید نیست که کشور با وجود همه قربانی ها و حماسه آفرینی ها به یک بحران عمیق که می تواند عواقب غیر قابل پیشنی داشته باشد، وارد شود. "

 

در خبرنامه آمده که کمیسیون های انتخاباتی در یک حالت خیلی حساس و بحران عدم اعتماد یکی از دو طرف رقیب درانتخابات، قرار گرفته اند و چنین به نظر می رسد که تعیین میزان مشارکت و تفکیک آرای معتبر و تقلبی، بنا بر دلایل متعدد، خیلی مشکل باشد و دیده می شود که این بحران در صورت عدم پیشگیری به سرعت به سوی یک بحران سیاسی که مشروعیت نظام آینده را زیر سوال خواهد برد به پیش مى رود.

 

دیدبان دموکراسی افغانستان از جمهور افغانستان ، دو نامزد رياست جمهورى، کمیسیون های انتخاباتی، احزاب سیاسی و نهاد های جامعه بین المللی  تقاضا کرده است که برای جلوگیری از وخیم تر شدن بحران هر چه زودتر اقدام کنند.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement