خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتران شفاخانه مرکزی بامیان اعتصاب کاری کرده اند

داکتران شفاخانه مرکزی بامیان اعتصاب کاری کرده اند

Dec 09, 2014 - 15:31

بامیان (پژواک، ١٨ قوس ٩٣): ده ها تن از داکتران و نرس های شفاخانۀ مرکزی بامیان، در اعتراض به آنچه عملکرد تبعیض آمیز رییس این شفاخانه و گرفتن پول غیرقانونی از مریضان عنوان می کنند، دست به اعتصاب کاری زده اند.

این داکتران، از حجم زیاد کاری شکایت دارند و رییس شفاخانه را متهم می کنند که در بخش های مختلف اداری، خویشاوندان خود را استخدام کرده است.

گرفتن پول از مریضان، ندادن داروهای مورد نیاز و ارجاع مریضان به شفاخانه های کابل، از دلایل دیگر اعتصاب این داکتران است. آنان هشدار دادند تا زمانی که این مشکلات حل نشود، به وظایف شان بر نمی گردند.

داکتر حسن ابراهیمی یکی از داکترانى که این شفاخانه را 'ارگان نظامی' خواند، گفت که "متاسفانه رئیس شفاخانه، حتی گارد (محافظ) شفاخانه را از قوم و تبار خود جاگزین نموده و با دیگران به صورت آمرانه و دیکتاتوری برخورد می کند."

ابراهیمی افزود که این وضعیت، برای پرسونل شفاخانه بیشتر از این قابل تحمل نیست و وزارت صحت عامه، باید به این مشکل به شکل مسالمت آمیز راه حل پیدا کند.

به گفتۀ وی، درحالیکه طبق قانون، خدمات صحی به صورت رایگان فراهم می شود، در این شفاخانه از ده افغانی شروع تا دو صد افغانی، از مریضان فیس گرفته می شود.

از سوی هم داکتر غلام الدین دلاور رئیس شفاخانه مرکزی بامیان گفت که وی معیاری عمل می کند و داکترانی را که نمی توانند کارهای شان را به صورت درست انجام بدهند، از وظیفه اخراج می کند.

داکتر دلاور،علت این اعتصاب کاری را نیز ناشی از عملکرد قاطع او در برابر داکترانی دانست که در وظایف شان کمکاری می کنند.

وی افزود: "یکی از داکتران که طبق ارزیابی هیئت اداری، نتوانسته به کارش موفق باشد، پس از چهار سال کار در شفاخانه بامیان اخراج شده و او دیگران را به اعتصاب کاری تشویق کرده است."

رئیس شفاخانه بامیان، در مورد گرفتن پول و فیس از مریضان گفت که طبق لایحه کاری، این کار صورت می گیرد.

دلاور گفت: "هرچند طبق قانون افغانستان، خدمات صحی دولتی به صورت رایگان فراهم می شود؛ اما طبق قرارداد شبکه انکشافی آغا خان با وزارت صحت عامه، از مریضان ما برای خدمات اضافی صحی می توانیم پول دریافت کنیم."

در کنفرانس گزارش دهی دولت به ملت که هفتۀ قبل در بامیان برگزار گردید، بیشترین انتقاد بالای صحت عامه این ولایت بود که ارائه خدمات صحی را در حد نهایت ضعیف ارزیابی نمودند.

اشتراک کنندگان کنفرانس ادعا داشتند که شفاخانه، به مریضان ادويه نمی دهد و بیش از ٩٥ درصد مریضان، داروهای مورد نیاز شان را از دواخانه های شخصی خریداری می کنند.

در این کنفرانس، غلام علی وحدت والی بامیان پذیرفت که خدمات صحی در این ولایت بسیار ضعیف است.

به دنبال اعتصاب کاری داکتران شفاخانه مرکزی بامیان، امروز صدها تن از مریضان که به این شفاخانه جهت تداوی مراجعه کرده بودند، بدون تداوی مجبور به ترک شفاخانه شدند.

فاطمه پنجاه ساله که کودک خود را برای تداوی به شفاخانه آورده بود، به پژواک گفت: "داکتران اعتصاب کرده اند، سه ساعت می شود که در داخل شفاخانه قدم میزنيم؛ اما کسی نیست که مریض ما را معاینه کند."

فاطمه گفت که از اعتصاب داکتران، بیشتر اشخاص مریض متضرر می شوند و هرچه زودتر باید آنها به اعتصاب شان نقطۀ پایان بگذارند.

شفاخانه مرکزی بامیان، ١٦١ نفر پرسونل دارد که در اعتصاب کاری، تقریباً کارمندان تمامی بخش ها شرکت کرده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement