خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار پروژۀ آبرسانى سمنگان دوباره آغاز يافت

کار پروژۀ آبرسانى سمنگان دوباره آغاز يافت

Feb 11, 2015 - 13:28

ايبک (پژواک،٢٢ دلو٩٣): کار یک پروژۀ بزرگ آبرسانی ولایت سمنگان که از حدود يک و نيم ماه به اين طرف از سوى اهالى درۀ "ژوندون" مربوط ایبک مرکز اين ولايت متوقف گردیده بود، دوباره آغاز يافت.

باشندگان درۀ "ژوندون" می‌گفتند تا زمانى مانع کار اين پروژه می‌شوند که براى آنان ذخيرۀ توزيع آب اين شبکه ايجاد و برخى خواسته هاى ديگر آنان پذيرفته شود.

اما محمد صدیق عزیزی مسوول مطبوعات اين ولایت، امروز به آژانس پژواک گفت که اين مشکل با میانجيگرى اعضای شورای ولایتی، شورای علما، نمایندگان نهاد‌های جامعه مدنی ومتنفذین حل گردیده و کار این پروژه، سر از امروز دوباره آغاز می‌گردد.

وى گفت که به مردم اين دره وعده داده شده است که ذخيره براى توزيع آب در دره ژوندون در بخش دوم اين پروژه ساخته می‌شود و برعلاوۀ آن، يک سربند در اين منطقه ساخته خواهد شد و به خانواده هاى اين دره که تا حال از برق مستفيد نشده اند، برق توزيع خواهد شد.

به گفتۀ مسوولان اين ولايت، کاراين پروژه که بيش از ٨،٩ ميليون دالر امريکايى هزينه بر می‌دارد، از بودجه دولت پرداخت می‌شود؛ در ماه ثور سال ١٣٩٢ آغاز شده و کار آن ٩٥ درصد پيش رفته است.

مسوولان می‌گویند که با تکميل بخش اول اين پروژه، آب يک چشمه از ولسوالی خرم سارباغ سمنگان با تمديد ٣٨ کيلومتر پايپ به قطر ۴۵۰ ملی متر، به ايبک مرکز اين ولايت انتقال داده می‌شود.

با اين حال انجنیرمحمد سردارعزیزی آمر گروپ شرکت "عمران هولندگ گروپ" که مسوولیت تطبیق این پروژه را دارد، گفت که در قسمت اول اين پروژه که تمديد لوله از خرم سارباغ تا مرکز ولايت است، ذخیره آب در مسیر تمديد اين لوله در نظر گرفته نشده است.

اما موصوف خاطرنشان کرد که در قسمت دوم اين پروژه که از سوى وزارت احیا و انکشاف دهات سروی و دیزاین شده، در مسير پروژه هفت ذخيره در نظر گرفته شده تا برعلاوهۀ شهر ايبک، هفت هزار فاميل در مسير پروژه نيز از آب صحى آشاميدنى مستفيد شوند.

اين درحالى است که باشندگان مرکز و برخى مناطق ديگر اين ولايت، از ناحیه کمبود آب صحى نوشيدنى با مشکل جدی مواجه‌ می‌باشند.

به اساس سروی ریاست احیا و انکشاف دهات سمنگان، باشندگان ۱۰۶ قریه مرکز و اطراف آن، آب آشامیدنی مورد نیازخود را از آب آلودۀ دریا، جوی‌ها و ذخاير سرباز به دست می‌آورند. همچنان برخى آنها در بدل اين آب غيرصحى پول نيز می‌پردازند.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement