خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کوچى ها خواهان رفع مشکلات شان شدند

کوچى ها خواهان رفع مشکلات شان شدند

Dec 04, 2014 - 15:54

کابل (پژواک،۱۳قوس ۹۳): کوچيان افغانستان، ضمن اين که مى گويند توانايى دفاع از حقوق شان را دارند، هشدار می دهند که اگر به رفع مشکلات شان توجه نشود، دست به تظاهرات مى زنند.

حدود دو صد تن از متنفذين کوچى ها به شمول نماينده گان آنها در شوراى ملى در يک ورکشاپ سه روزه  تحت نام ( مشکلات کوچی ها و راه های حل آن در افغانستان ) که به همکارى مالى ادراه انکشافى ايالات متحده امريکا تدوير يافته بود، گردهم آمده بودند.

آنها امروز در ختم اين ورکشاپ قطعنامه اى را صادر نموده که در آن خواهان حل مشکلات شان از دولت شده اند.

اسکان سراسرى کوچى ها شامل تسهيلات تامين معيشست از طريق مالدارى، تکميل احصايه کوچى ها، توزيع تذکره تابعیت ، حل ادعاها عليه مکليت هاى کوچى ها و برگرداندن زمين هاى غصب شده آنها، دسترسى آنان به تعليم و تربيه و امحاى بيسوادى ميان کوچې ها ،مساعد ساختن زمينه مشارکت جوانن واجد شرايط آنان در ادراه هاى دولتى، فراهم ساختن خدمات لازم صحى براى کوچى ها و عصرى سازى مالدارى در کشور از خواسته هاى آنها است که در قطعنامه جا داده شده است.

همچنان در قطعنامه آمده است که غصپ علفچرها توسط زورمندان و ممانعت از استفاده علفچرها سبب شده است تا از يک سو کوچى ها در بخش مالدارى متضرر گردند و از سوى ديگر منازعات زيانبارى را ايجاد کند.

ملاتره خیل محمدی نماینده کوچی ها در ولسی جرگه و رييس شوراى کوچى ها در ختم ورکشاپ گفت که مقام هاى دولت بايد اين پيشنهادات را ناديده نگيرند و بايد  برخورد دوگانه با اقوام نشود.

او علاوه کرد :" در صورتى که به راه های حل که پیشنهاد شده توجه صورت نگیرد ،اقوام کوچی در نخست به شکل صلح امیز دست به تظاهرات خواهند زد و اگر به آن توجه نشد، کوچى ها آنقدر توانایی دارند تا  از حق خود دفاع نمایند."

به گفته وى، در صورتى که به وضعیت مالداری کوچی ها توجه می شد، نیاز به واردات گوشت و لبنيات نمى بود.

یوسف صابر نماینده دیگر کوچی ها در ولسى جرگه می گوید که کوچی ها به مثابه جمعی از شهروندان کشور به هیچ صورت خواهان امتیازات ویژه و زیاده طلبی نمى باشند .

او گفت که در حال حاضر کوچی هاى ساکن درافغانستان با دو معضل بزرگ "محرومیت و بدبینی "مواجه اند که برای بیرون رفت از آن نیاز به طرح و اجرای پالیسی های همه جانبه از سوی دولت مى باشد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement