خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مظاهره کنندگان: مسوولين امنيتى ننگرهار سبکدوش شوند

مظاهره کنندگان: مسوولين امنيتى ننگرهار سبکدوش شوند

Dec 30, 2015 - 15:00

جلال آباد (پژواک، ٩جدى٩٤):  شمارى از باشندگان ننگرهار، طى مظاهره اى خواهان برکنارى آنعده مسوولين امنيتى شدند که در تامين امنيت، کارى نتوانسته اند.

آنها در مورد نشست هليکوپتر در سرخ رود و آغاز دوبارۀ عمليات در شينوار، طالب وضاحت شدند.

صدها مظاهره کننده که از سوى برخى وکيلان شوراى ولايتى رهبرى مى شدند، به تاريخ ٩ جدى از صحن شوراى متذکره الى جادۀ پشتونستان، دست به مظاهرۀ صلح آميز زدند و برضد پاکستان و در حمايت از نيروهاى امنيتى افغان شعار مى دادند.

ذبيح الله زمرى منشى شوراى ولايتى، در حاشيۀ مظاهره به آژانس خبرى پژواک گفت که هدف از راه اندازى مظاهره، پشتيبانى از حکومت و نيروهاى امنيتى مى باشد؛ اما همزمان خواهان تغييرات در رهبرى ادارات امنيتى شدند.

نامبرده علاوه نمود: "باور مردم بر حکومت کاهش يافته، ادارات امنيتى ننگرهار در تامين امنيت ناتوان اند. ما قربانى هاى سربازان افغان را ارج مى گذاريم؛ اما خواهان برکنارى مسوولين امنيتى بى کفايت استيم."

منشى شوراى ولايتى، خواهان آغاز دوبارۀ عمليات در ولسوالى شينوار شد و از حکومت خواست که هرچه زودتر، در مورد نشست هليکوپتر در ولسوالى سرخ رود، وضاحت ارايه نمايد.

قرار گفتۀ اهالى منطقه، دو هفته پيش هليکوپتر سفيدرنگ، در منطقۀ تورغر ولسوالى سرخ رود نشست کرده بود.

موضوع متذکره، احساسات برخى نمايندگان  ولايت ننگرهار در شوراى ملى را برانگيخته؛ اما مسوولين محلى در حال حاضر، از ارايۀ نظر در  اين مورد شانه خالى مى کنند.

والى ننگرهار، پيش از اين گفته بود که پيرامون مسئله تحقيقات مى نمايند.

عبيد شينوارى يکتن از مظاهره کنندگان ديگر، به پژواک گفت که براى سرکوب مخالفين مسلح، بايد عمليات دوباره در ولسواليهاى شينوار راه اندازى گردد.

شينوارى افزود: "مسوولين ننگرهار در تامين امنيت ناکارا اند، به مردم دروغ مى گويند؛ ما خواهان برکنارى مسوولين بى کفايت استيم."

نور رحمن نورانى فعال جامعۀ مدنى، در جريان مظاهره به پژواک گفت که غرض حمايت از حکومت و نيروهاى امنيتى، در اين مظاهره اشتراک نموده است.

نورانى افزود: "ما حامى حکومت خود استيم، از قربانى سربازان خود قدردانى مى نماييم؛ اما در رهبرى آنها اصلاحات مى خواهيم."

از جانب ديگر، عطا‌ء الله خوگيانى سخنگوى والى ننگرهار، به پژواک گفت که ادارۀ محلى، درتامين امنيت تلاش هاى جدى مى نمايد و در گذشته نيز نموده است.

خوگيانى افزود که امنيت ننگرهار، به تناسب ولايات ديگر خوب است؛ در اينجا برخى حلقات تبليغات منفى را پخش مى نمايند که بر امنيت و پروژه ها تاثير ناگوار گذاشته است.

نامبرده گفت: "ادارۀ ولايتى، تحقيقات را آغاز کرده و اگر به واقعيت برخى مقامات در امور شان موفق نباشند، به عوض شان افراد مسلکى استخدام خواهند شد."

سخنگوى والى گفت که در ولسواليهاى شينوار، هنوزهم عمليات تکتيکى زمينى و هوايى ادامه دارد که در پى آن، شمار زيادى از مخالفين مسلح کشته شده اند.

موصوف علاوه کرد: "دو روز قبل در اچين و برخى مناطق ديگر، طيارات نظامى ما بر مخالفين مسلح حملات شديد را انجام داده و اضافه تر از ٦٠ عضو داعش را از پا درآورده اند؛ بايد گفت که عمليات ما درآنجا ادامه دارد."

پيش از اين قوماندان امنيه، رييس امنيت ملى و والى ننگرهار گفته بودند که تبليغات سوء بر امنيت ننگرهار تاثير گذاشته؛ اما آنها در تامين امنيت و در جلوگيرى تحرکات مخالفين مسلح، دست بالا دارند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement