خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افغانستان خواستار ۳۹۳ میلیون دالر برای کمک‌های بشری گرديد

افغانستان خواستار ۳۹۳ میلیون دالر برای کمک‌های بشری گرديد

Jan 27, 2016 - 13:29

کابل (پژواک،۷ دلو۹۴): حکومت افغانستان خواهان ۳۹۳ ميليون دالر امريکايى براى رسيدگى به نيازمندى هاى ٣.٥ ميليون افراد نيازمند در سال ٢٠١٦ در افغانستان، از جامعۀ جهانى گرديد.

داکترعبدالله عبدالله رييس اجرايى حکومت، امروز در نشست خبرى مشترک با برخى مقام‌هاى افغان، معاون هماهنگ کننده امور بشرى سازمان ملل متحد در افغانستان، سفير آلمان در کابل، و رييس سازمان موسسه افغان ايد در افغانستان گفت نياز است که از پول يادشده، در مناطق مختلف کشور به خصوص ولايات ناامن براى رفع نيازمندان استفاده شود.

به گفته وى، مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که در سال ٢٠١٦ سه عشاريه پنج ميليون تن در افغانستان نياز به کمک هاى بشرى در بخش هاى موادغذايى، مراقبت هاى صحى و آب آشاميدنى دارند.

همچنان به گفته او، خانواده هايى که از آن طرف خط ديورند به افغانستان آمده و همچنان بيجاشدگان داخلی نيز نياز به کمک دارند و شامل سه عشاريه پنج ميليون تن يادشده می‌باشند.

به اساس گزارش ها ١٣ هزار خانواده به دليل جنگ و ناامنى ها، از ساحه قبايلى وزيرستان، به ولايت خوست و پکتيکا آمده اند.

رييس اجرايى حکومت گفت که مقدار پول مورد ضرورت مردم افغانستان در بخش کمک هاى بشرى، در سال گذشته ۴۱۷ میلیون دالر پيش بينى شده بود و ۴۲۴ میلیون دالر کمک جامعه بين المللى در اختيار موسسات و وزارت هاى سکتورى کشور قرار گرفت.

او افزود که سال گذشته، با حدود ١.٣ ميليون تن در سطح کشور، کمک هاى بشردوستانه در بخش موادغذايى، سرپناه، آب آشاميدنى وغيره صورت گرفت.

درعين حال، مارک باودن معاون هماهنگ کننده امور بشرى سازمان ملل متحد گفت: "من از کمک کنندگان مى­خواهم به حمايت خود از اقدامات بشرى در افغانستان ادامه دهند؛ ما نبايد بگذاريم که افغانستان به يکى از بحران هاى فراموش شدۀ جهان تبديل شود."

وى علاوه کرد که سال آينده، فصل جديد از همکارى هاى جامعه جهانى با افغانستان خواهد بود .

موصوف گفت که فراخوان ۳۹۳ ميليون دالرى، کمک خواهد کرد تا با افراد آسيب پذير و بيجاشده، مساعدت صورت گيرد.

وى خاطرنشان کرد که در اين خصوص، تعهدات تمويل کنندگان وجود دارد.

معاون نماينده خاص سرمنشى ملل متحد در افغانستان، ناامنى را يکى از چالش هاى عمدۀ فرا راه رساندن کمکهاى بشردوستانه و فعالان بشرى در افغانستان خوانده، از همه جناح ها خواست تا فعالان بشرى و کمک رسان را هدف قرار ندهند تا کمک هاى بشرى، به همه ساحات و افراد آسيب پذير برسد.

 مارکاز پوتزیل سفير آلمان در کابل، به اين فراخوان لبيک گفته از کمک هاى بشردوستانۀ کشورش، با افراد آسيب پذير در افغانستان اطمينان داد.

وى گفت که ٢٥ درصد افغان ها به کمک هاى بشردوستانه نياز دارند و بايد اولويت ها براساس اسناد و شهود باشد.

وى افزود که يک پلان دقيق، مى­تواند بستر خوبى براى اين کمک ها ايجاد کند.

داکترعبدالله رييس اجرايى حکومت، در مورد نگرانى هاى امنيتى در کشور گفت که حکومت افغانستان مکلف است در جاهايى که کمک هاى بشردوستانه ضرورت است، شرايط امنيتى را مساعد بسازد.

او افزود: "برخى مناطقى که تحت تسلط طالبان مسلح قراردارند؛ اين وظيفه اسلامى، ملى و بشرى آنان است که زمينه را براى رساندن کمکهاى بشردوستانه فراهم سازند."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement