خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برندگان رقابت سالانه نوآوری در تکنالوژی معلوماتی اعلام شد

برندگان رقابت سالانه نوآوری در تکنالوژی معلوماتی اعلام شد

Apr 02, 2016 - 18:47

کابل (پژواک، ۱۴ حمل ۹۵): وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، برندگان رقابت سالانۀ نوآوری در تکنالوژی سال ۲۰۱۵ کشور را اعلام کرد.

برندگان این رقابت سالانه که شامل هشت تن می شود، امروز در مراسمی در کابل با اهدای لوح تقدیر و جایزۀ نقدی، مورد تقدیر قرار گرفتند.

ویس پایاب رئیس اداره تکنالوژی و نوآوری وزرات مخابرات، در این مراسم گفت که این رقابت، در اواخر سال ۲۰۱۵ از سوی این وزارت برگزار شد.

به گفته وی، وزارت مخابرات، در اعلانی در وب سایت دیوی(http://dewae.mcit.gov.af)، از افراد فعال در امور تکنالوژی معلوماتی خواسته بود تا طرح های ابتکاری خود در این زمینه را به این رقابت سالانه بفرستند.

پایاب افزود که بیش از ۱۰۰ تن از ولایات مختلف که بیشتر آنان جوان بودند، در این رقابت شرکت کردند و در نهایت، هشت تن از سوی کمیته یی مشترک از نمایندگان وزارتخانه های مختلف، به عنوان برنده اعلام شدند.

رئیس اداره تکنالوژی و نوآوری وزارت مخابرات گفت که بر مبنای این فیصله، نعمت الله تابش، با طرح نشست و پرواز طیاره ها، ایمل میاخیل با طرح در زمینۀ چگونگی ارتباط مردم با دفتر ریاست جمهوری، حشمت الله وزیری، با اطرحی علیه فساد اداری، سهیل با طرح آموزشی ویژۀ کودکان، وحیدالله بارکزی با طرح چگونگی رای دهی، آقا ملوک سحر با طرح ضد فساد، روح الله احمدی با طرح مدیریت شفاخانه ها، و شمشاد زهیر با طرح کتابخانه آنلاین، به عنوان برندگان این رقابت معرفی گردیدند.

ویس پایاب گفت که برای هر کدام از این افراد، بخاطر طرح های برتر آنان در زمینه های مختلف، لوح تقدیر و ۲۰۰۰ دالر جایزۀ نقدی اهدا شده است.

وی افزود طرح های مذکور که با نصب در تيليفون های همراه(موبایل) قابلیت اجرایی دارند، با وزارتخانه ها و نهادهای مختلف شریک ساخته می شود تا زمینۀ عملی شدن آنها فراهم گردد. به گفته پایاب، نهادهای دولتی با این کار، می توانند برای بهبود وضعیت کار کنند و خدمات بهتر و مؤثرتر به مردم ارایه نمایند.

نعمت الله تابش، طراح اپلیکیشن ویژۀ نشست و پرواز طیاره ها به پژواک گفت که این اپلیکیشن، زمینه آگاهی از زمان نشست و پرواز طیاره ها را فراهم می سازد و علاقه مندان می توانند با استفاده از آن، برای کارهای خود برنامه ریزی کنند.

شمشاد زهیر جوانی که اپلیکیشن کتابخانه آنلاین ایجاد کرده است گفت: "یک کتابخانه آنلاین ساخته ام که صدها کتاب در آن است و مردم می­توانند به شکل آنلاین از آن استفاده نمایند."

به گفته وی، در حال حاضر، کتاب های این کتابخانه به زبان پشتو است؛ اما تلاش می کند تا در آینده کتاب هایی به زبان فارسی نیز در آن اضافه شود.

بر پایه معلومات مسوولان این رقابت، این برنامه رقابتی در سال ۲۰۱۳ آغاز شد و بانک جهانی از آن حمایت می کند. وزارت های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و اداره انسجام معلومات افغانستان(AIMS) مسوولیت تنظیم و تطبیق آن را در سه سال گذشته برعهده داشته اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement