خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها معلم در جوزجان مظاهره کردند

صدها معلم در جوزجان مظاهره کردند

Apr 04, 2016 - 17:23

شبرغان (پژواک،١٦حمل٩٥): صدها تن از معلمين جوزجان، در اعتراض به آنچه که عدم پرداخت امتيازات و حقوق هفت ماهۀ شان خواندند، دست به تظاهرات زده و تدريس را براى يک روز تحريم کردند.

دراين تظاهرات که بيش از پنجصد معلم از ٥٢ مکتب ولايت جوزجان شرکت کرده بودند، شعارهايى چون "مرگ برحق تلفان"، "ما حق خود را ميخواهيم"، "مرگ برظلمت و تاريکی" را سر ميدادند.

آنها که از مقابل رياست معارف تا مقام ولايت راهپيمايى کردند، ادعا داشتند که از هفت ما بدينسو حقوق و امتيازات شان پرداخت نشده است.

محمد حليم مسوول اتحاديه معلمين درشهرشبرغان گفت که معلمين ٥٢ مکتب، تا کنون امتيازات شانرا نگرفته اند و تنها برای معلمين ٣٧ مکتب، امتيازات پرداخت گرديده است.

بربنياد معلومات اين منبع، در مجموع معلمينى که از اين امتيازات محروم بوده اند، تعداد شان به دو هزار تن ميرسد.

موصوف افزود: "ما قبلا شکايات خود را  بطور کتبی در مورد پرداخت حق الزحمه  تدريسی، توزيع يکصد کيلو گرام گندم، نگران پولی و امتيازات ارزيابی عنوانی مقام ولايت، رياست معارف، قوماندانی امنيه و رياست امنيت ملی ارايه داشته بوديم."

اوگفت که سال گذشته مسوولين ولايت وعده سپرده بودند که در مدت پانزده روز، امتيازات و حقوق معلمين را پرداخت ميکنند؛ اما شش ماه ميگذرد تاکنون هيچگونه اقدام صورت نگرفته است .

موصوف هشدارداد تازمانى که امتيازات معلمين پرداخت نشود، به اعتراضات خود ادامه ميدهند.  

مسوول اتحاديه معلمين افزود: "معلمين با شکم گرسنه و پای لُچ مصروف تدريس فرزندان مردم اند."

ليلما معلمه ليسه نسوان نمبر ٢ گفت: "شش طفل دارم و شوهرم نيز بيکار است، اطفالم همه مکتب ميروندو به خاطر تعليم و تربيه به کتابچه، قلم، بوت و ساير لوازم ضرورت دارند، پس من مصارف آنها را از کجا پيدا کنم، معاش که ميگيرم برايم کفايت نميکند."

او خاطرنشان ساخت که بايد امتيازات معلمين پرداخت گردد.

اين زن ادعا کرد که در رياست معارف عدالت عملی نميگردد، برای کسانيکه بخاطر اجرای امتيازات شان پول ميدهند، امتيازات شان پرداخت ميگردد.

وحيدالله يکتن ديگر از معلمين گفت که مردم بی جهت به صفوف طالبان نمى پيوندند؛ همين ناملايمات باعث ميگردد تا شماری به صفوف مخالفين  بروند.

 اما عبدالحی يشين رييس معارف ولايت جوزجان گفت که مشکل پرداخت امتيازات و حقوق معلمين با توزيع يکصد کيلوگرام گندم، تقريبا نهايی شده است .

وی تصريح کرد: "تا چند روز ديگر، اين مشکل رفع ميشود و به زودی امتيازات و حقوق معلمينى را که تا به حال از اين پروسه بازمانده اند، پرداخت خواهد کرد."

مولوی لطف الله عزيزی  والی ولايت جوزجان  نيز گفت: "آنچه که مربوط به ما ميشود، وجيبه خود ميدانيم تا آنرا اجرا کنيم و بالای کسی منت نميگذاريم."

والى  با انتقاد از توزيع غيرعادلانه پول امتيازات معلمين ازسوى بخش ادارى و مالى رياست معارف گفت که اگر پول کم يا زياد است، بايد طور مساويانه به معلمين توزيع گردد.

وی تصريح کردکه وزيرمعارف، امروز با رييس جمهور دراين مورد صحبت ميکند و به زودترين فرصت، به مشکل پرداخت امتيازات معلمين خاتمه داده ميشود.

والی جوزجان تاکيدکرد که اگر تا ده روز ديگر مشکل معلمين حل نگرديد، زمينه را مساعد ميسازد تا معلمين نزد رييس جمهور و معاونين وى بروند و مشکلات شان را مطرح کنند واگر اين کارهم نتيجه نداد، وى خود در کنار معلمين ايستاده  و دست به اعتصاب خواهد زد.

گفتنى است که در ولايت جوزجان، بيش از ٤٢٠٠ معلم  در ٤٠٠ مکتب مصروف تدريس شاگردان اند که چهل فيصد اين معلمين را زنان تشکيل ميدهند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement