خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه برسرعت روند استخدام در بستهای خالی وزارت معارف تاکید کرد

مشرانوجرگه برسرعت روند استخدام در بستهای خالی وزارت معارف تاکید کرد

Apr 17, 2016 - 15:33

کابل (پژواک،۲۹حمل۹۵): برخى اعضاى مشرانوجرگه، ضمن انتقاد بر وجود بست هاى خالى در وزارت معارف، خواستار سرعت در روند استخدام در اين وزارت شدند؛ اما وزير معارف گفت که کار در اين راستا با جديت ادامه دارد.

اين درحالى است که چندى پيش رييس کميسيون اصلاحات ادارى و خدمات ملکى گفته بود که در اداره هاى مختلف حکومت ٢٥٥٨٤ بست خالى وجود دارد که از اين جمله ١٣٠٠٠ بست در وزارت معارف می‌باشد.

مشرانوجرگه امروز اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف را  به نشست عمومى اين جرگه فرا خوانده بود تا در مورد ١٣٠٠٠ بست خالى در اين وزارت، مکاتب خيالى و وضعيت کلى معارف، معلومات ارايه کند و سوالات اعضاى جرگه را جواب دهد.

ليلما احمدى رييس کميسيون معارف و تحصيلات عالى اين جرگه، در نشست امروز گفت که بست ها درحالى در اداره هاى حکومت خالى است که هزاران جوان تحصيل يافته افغان، بيکار می‌باشند.

خانم احمدى، دليل عدم استخدام در بست هاى خالى در وزارت معارف را از اسدالله بلخى پرسيد و گفت که وزير در مورد وضعيت کلى معارف و همچنان وجود مکاتب خيالى نيز معلومات ارايه کند.

وزير معارف گفت که در وزارت معارف ١٢٧٦٦ بست خالى وجود داشت؛ اما در چند روز اخير   ۱۹۰۴ در بخش هاى مختلف مرکز و ولايات اين وزارت، از طريق امتحان رقابتى استخدام شده و متباقى بست ها به اعلان گذاشته شده است.

او افزود که اکثر بست های خالی در ولسوالی ها و مناطق نا امن می باشد و کسی برای استخدام حتا با ۳۰ تا ۵۰ درصد امتیاز اضافی هم، حاضر به کار در اين بست ها نمى شوند.

موصوف گفت که در مراکز شهرها، بيشتر از دو الی سه بست خالی وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: "برای حل این مشکل نیاز داریم تا ۵۰ درصد بست های خالی در ولسوالی ها و مناطق ناامن را به صورت خدمتی در مرکز شهرها انتقال دهیم."

وزیر معارف خاطرنشان کرد که با انتقال ۵۰ درصد بست های خالی از ولسوالی ها به مراکز ولایات نيز حدود دو تا سه هزار بست دیگر نیز خالی خواهد ماند؛ زیرا هیچ معلمی آماده نیست که در مناطق ناامن اجرای وظیفه نماید.

او  گفت که ۱۰۰ بست خالی ریاست و آمریت در مرکز و ولايات تا چند روز دیگر از طریق برنامه ارتقاى ظرفيت مبتنى بر نتايج (CBR) به اعلان گذاشته خواهد شد.

بلخی اظهار امیدواری کرد که تا دو ماه آینده، در اکثریت بست های خالی تشکیلات این وزارت افراد واجد شرايط استخدام شوند.

وزير معارف، موجودیت اختلافات میان مسوولان پیشین وزارت و کمیسیون اصلاحات اداری و صدور فرمان رییس جمهور محمد اشرف غنی در اوایل حکومت وحدت ملی، در ارتباط استخدام نکردن کارمندان تا تقرر وزراى جديد، از عوامل خالى ماندن بست ها خواند.

وی همچنان گفت که بلند رفتن رقم انفکاک کارکنان، فوت و تقاعد معلمین را از عوامل دیگر موجوديت بست های خالی عنوان کرده افزود که در حال حاضر برعلاوه دو ولایت در تمام ولایات کشور پروسه اخذ امتحان به هدف تقرر کارمندان آغاز شده است.

موصوف تعهد کرد که در رفع کمبودى های معارف تاحد امکان تلاش می کند.

بلخی افزود که در حال حاضر،  بیش از ۲۱۵ هزار معلم در مکاتب دولتى کار مى کنند که سويه تحصيلى ١٨ در صد آنها ليسانس، ۵۰ درصد ۱۴پاس و متباقی یا ۱۲پاس و یا هم پایينتر از آن می‌باشد.

به گفته او کسانى که سويه تحصيلى پايينتر از ١٢ سال دارند، به دليلى به حيث معلم استخدام شده اند، که  در مناطق دوردست و یا ناامن، کسى حاضر به انجام وظيفه معلمى نمى شود.

اما موصوف خاطر نشان کرد که وزارت معارف تلاش دارد تا سويه تعليمى اين تعداد معلمان، بلند برده شود.

به گفته او در حال حاضر، حدود دوازده هزار معلمى که سويه تحصيلى آنها پایينتر از صنف داوزه می‌باشند، مصروف آموزش می باشند.

 وی در جواب به سوالات اعضای مشرانوجرگه، در مورد مکاتب خیالی گفت که هیئت هاى اين وزارت به ولايات کشور رفته تا تعداد مکاتب، شاگردان، معلمین و نيازمندى کتاب ها را مشخص سازند.

موصوف خاطرنشان کرد که وزارت معارف، تا ماه سرطان سال جارى در اين زمينه گزارشى را ترتيب و به دسترس شورای ملی قرار خواهد داد.

فرهاد سخی نایب اول مشرانوجرگه که ریاست نشست امروز جرگه را برعهده داشت، از وزیر معارف خواست تا روند استخدام کارمندان را سرعت ببخشند.

وی همچنان گفت که باید در استخدام کارمندان بست های خالی، شفافیت درنظر گرفته شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement