خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کوکنار زرع شده در بيست مترى مقام ولايت ارزگان آمادۀ حاصل دهى است

کوکنار زرع شده در بيست مترى مقام ولايت ارزگان آمادۀ حاصل دهى است

Apr 24, 2016 - 19:41

ترينکوت (پژواک،٥ ثور ٩٥): کوکنار کشت شده در نزديک مقام ولايت و قوماندانى امنيۀ در شهر ترينکوت مرکز ولايت ارزگان به حاصل رسيده، ولى تاکنون کمپاين محو آن آغاز نه شده است.

در حال حاضر در مرکز ارزگان و همه ولسوالى ها نيش زدن کوکنار آغاز گرديده است، حتى کوکنار زرع شده در ٢٠ مترى مقام ولايت و قوماندانى امنيه نزديک به حاصل دهى است.

نسبت به سالهاى گذشته، امسال در اين ولايت به پيمانه زياد کوکنار زرع شده است، تا اينکه فصل هاى کوکنار که در ٢٠ مترى مقام ولايت و قوماندانى امنيه کشت شده است، نزديک حاصل دادن است.

يکتن از دهاقين منطقۀ چرمگر مربوط شهر ترينکوت به آژانس خبرى پژواک گفت که امسال در زمين هاى خود کوکنار بيشتر را کشته است و اگر از مرض درامان باشد، حاصل قابل ملاحظه خواهد کرد.

نامبرده افزود که در گذشته در برخى مناطق از سوى دولت کمپاين تخريب کوکنار اجرا مى شد، اما امسال تاکنون اين کمپاين آغاز نه شده است.

به گفتۀ موصوف، در حال حاصر نيش زدن کوکنار آغاز شده است و هشت تن را در نيش زنى استخدام کرده است، تا حاصلات آن را جمع آورى نمايد.

حاجى تورجان يکتن از باشندگان ديگر ترينکوت مرکز اين ولايت به پژواک گفت که امسال هيچ کمپاين محو کوکنار صورت نه گرفته است و روند نيش زنى در همه مناطق ادامه دارد.

موصوف مى گويد که در اين روزها، صدها فرد براى نيش زدن از ديگر ولايات وارد ارزگان شده اند.

عبدالکريم خادمزوى رييس شوراى ولايتى ارزگان نيز به پژواک گفت که دراين ولايت نسبت به هر وقت ديگر زياد کوکنار کشته شده است.

نامبرده عامل اين کار را عدم توجه مقامات عنوان کرد و گفت که آنها در جلوگيرى کشت کوکنار کارى نه کرده اند.

موصوف مى گويد، امسال در مناطقى که طالبان مسلط اند و يا در کنترول دولت اند، کشاورزان در آن کوکنار کشته اند.

وى گفت که در چند مترى مقام ولايت کوکنار زرع شده است.

نامبرده مدعى شد که در برخى مناطق نيروهاى امنيتى از دهاقين بر سر هر جريب زمين ٥٠٠ کلدار اخذ مى کردند تا مزارع کوکنار تخريب نه شوند.

مسوولين امنيتى ارزگان از اخذ پول در بدل محو کوکنار انکار نموده و مى گويند که به زودى کمپاين محو کوکنار آغاز خواهد شد.

سمونوال رحيم الله آمر امنيت قوماندانى امنيه به پژواک گفت که نه چندان دور در همه مناطق کمپاين تخريب کوکنار آغاز خواهد شد.

نامبرده به پژواک گفت که هيچ پوليس از هيچ دهقان پول نه گرفته و در صورتيکه کدام  پوليس در اين کار دخيل باشد، برخورد قانونى با وى صورت خواهد گرفت.

محمد نذير خروتى والى ارزگان  نيز مى پذيرد که در اين ولايت کوکنار کشت شده است، اما مى گويد که دولت در نظر دارد تا به زودى کمپاين محو کوکنار را آغاز نمايد.

نامبرده به پژواک گفت که وزارت مربوطه، تخريب ١٢٠ هکتار مزارع کوکنار را برايش هدف تعيين کرده است و به اين هدف نايل خواهد شد.

موصوف افزود: "امسال همه مزارع را تخريب کرده نه مى توانيم، زيرا دهاقين زحمت کشيده اند، در سال آينده مانع آن خواهيم شد."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement