خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوانان در بامیان از افزایش بیکاری ابراز نگرانی می‌کنند

جوانان در بامیان از افزایش بیکاری ابراز نگرانی می‌کنند

May 07, 2016 - 18:18

بامیان (پژواک، ١٨ثور٩۵): جوانان در بامیان؛ از بیکارى، نبود فرصتهاى مناسب براى اشتراک در سیاست و سهم ندادن در نهادهاى دولتى، ابراز نگرانى نموده مى گویند که این مشکلات باعث گردیده تا زندگی خود را به خطر انداخته به خارج از کشور مهاجرت کنند.

حسین علی امیرى یکتن از این جوانان، به آژانس خبرى پژواک گفت که شمار  زیادى از جوانان در بامیان، کار ندارند و به هراداره دولتى و غیردولتى که براى پیداکردن کارمی روند، با جواب منفی مواجه مى شوند.

وى گفت: «زمانی که یک بست معلمى و یا بست هاى ۵و۶ اعلام مى گردد، بیش از یک صد تن مراجعه می‌کنند و این نشان می‌دهد که سطح بیکارى در بامیان بسیار بالا است و شخصی که به کار هم گرفته مى شود، یا واسطه بسیار قوی داشته باشد یا تجربه زیاد کارى.»

به گفته امیری، جوانانى که تحصیل نکرده‌اند، باید وقت خود را از صبح تا شب در سرچوک زیر آفتاب سپری کنند تا حداقل بتوانند در مدت یکهفته یک روز کار پیدا کنند.

محمد الله یکى دیگر از این جوانان گفت که بیکاری سبب شده است جوانان بطرف اعتیاد بروند و درکنار آن، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که جوانان با آن دست و پنجه نرم مى کنند و حتی بخاطر آن زندگی خود را به خطر انداخته به سایر کشور‌ها مهاجرت نمایند.

وى افزود باوجودی که جوانان در سطح کشور بخصوص ولایت بامیان، با مشکلات زیادی روبرو می‌باشند؛ اما حکومت دراین راستا کم توجه است.

سید رحمت الله علوی آمر کار ریاست کار وامور اجتماعی و شهدا و معلولین بامیان تاييد کرد که جوانان در بامیان با مشکلات زیادی روبرو هستند.

وى گفت: «متاسفانه سطح بیکارى درکشور بیشترشده وهر بست دولتى که اعلام مى گردد، بالا‌تر از ٨٠ متقاضى مراجعه مى کنند؛ درحالیکه یک تن از آن‌ها به کار گرفته مى شود.»

سید رحمت الله خاطر نشان کرد که به دلیل بیکارى، فرارجوانان از بامیان نیز درحال افزایش است.

اما عبدالرحمن احمدی سخنگوی ولایت بامیان، با پذیرفتن مشکلات جوانان در عرصه‌های مختلف گفت که باید برای رفع بیکاری وبرداشتن مشکلات جوانان، حکومت وحدت ملی در سراسر کشور برنامه‌های وسیع کاریابی را روی دست گیرد.

وى گفت از توان اداره محلی نیست که به همه مشکلات جوانان پاسخ بگوید؛ اما با آن هم اداره محلی تلاش کرده است که در بخش گزینش در ادارات دولتی، جوانان با استعداد را استخدام کند. به گفته احمدی، در حال حاضر اداره محلی بامیان، در دست جوانان است واکثریت کارمندان و رؤسای ادارات دولتی این ولایت جوان هستند.

مشکلات ورزشى جوانان

محمد ناصر یکتن از ورزشکاران بامیان گفت که در بخش ورزش نیز جوانان این ولایت با مشکلات زیادی مواجه اند، که براى رفع آن باید مسوولان به صورت توجه جدى کنند.

وى افزود درحالیکه نزدیک به ده هزار ورزشکار در چوکات تیم‌های ورزشی از جمله فوتبال، والیبال و ورزشهای رزمی دراین ولایت فعالیت دارند؛ اما مکان‌های مناسب ورزشی در این ولایت وجود ندارد.

محمد ناصر علاوه کرد: «در یک محوطه خاکی، فعلا فوتبال می‌کنیم که حتی زمین آن از نگاه وسعت معیاری نیست. ما مجبوریم دراین گونه زمین‌ها به علت نبود میدان هاى استندرد ورزشى، بازی کنیم.»

زهرا از ورزشکاران رزمی کار، به پژواک گفت که حتی یک مرکز ورزشى برای ورزشکاران زن در بامیان وجود ندارد که زنان بتوانند از آن استفاده نمایند و حکومت محلى نیز هیچ گونه برنامه یى براى رشد ورزش در این ولایت ندارد.

زهرا تصریح کرد که زنان ورزشکار، نیاز دارند که سالون‌های ورزشی سرپوشیده داشته باشند تا بتوانند با خاطر آرام ورزش نمایند و اگر این امکانات برای زنان مهیا نشود، از مشکلات آنان در زمینه ورزش کاسته نخواهد شد.

اما حسین علی کریمی آمر تربیت بدنی بامیان که به تازگی آغاز به کار کرده است گفت: «واقعا اداره تربیت بدنی، در این ولایت فلج بوده وهیچ برنامه یی در مورد رشد ورزش نداشته است.»

به گفته کریمی، عدم هماهنگی اداره تربیت بدنی با ادارات دیگر، نبود مکان هاى ورزشی و وسایل ورزشی، از مشکلات عمدۀ فرا راه رشد رشته‌های مختلف ورزشی در بامیان است و او مصمم است با برنامه ریزی به این مشکلات رسیدگی کند.

کریمى علاوه کرد که در اولین اقدام، قرار است ۱۵ جریب زمین در ماسترپلان جدید شهر بامیان، از طرف ولایت وریاست شاروالی، به آمریت تربیت بدنی این ولایت تحویل داده شود که درآن مکان‌های مختلف ورزشی ساخته شود.

آمر تربیت بدنی بامیان گفت: «دراین زمین، میدان فوتبال و مکان هايی براى ورزشهاى دیگر از جمله حوض آب بازى درنظرگرفته شده که با بودجه ریاست تربیت بدنى ساخته خواهند شد.»

به گفته وی، بیش از پنج هزار فوتبالیست، ١۵٠ اسکی باز، حدود ۱۰۰ بایسکلران، ١۵٠ تکواندوکار، ٢٠٠موى تاى کار، ١٠کانفوکار، ۵٠٠ والیبالیست، و ۱۰ ورزشکار در رشته بدمینتون در این اداره ثبت شده‌اند که ۳۰۰ تن آنان را دختران تشکیل می‌دهند.

با وصف این، آمر تربیت بدنی بامیان خاطرنشان کرد که برخی رشته‌های ورزشی، از جمله بزکشی و شطرنج، به دلیل نبود مدیریت در اداره محلی فلج است و وی در آینده بخاطر احیای آن‌ها کار خواهد کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement