خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"وزرايى که کمتر بودجۀ انکشافى را مصرف کرده اند استيضاح خواهند شد"

"وزرايى که کمتر بودجۀ انکشافى را مصرف کرده اند استيضاح خواهند شد"

Jul 20, 2016 - 16:26

کابل (پژواک،۳۰سرطان۹۵): برخى اعضاى ولسی جرگه می‌گویند که اين جرگه بعد از رخصتى تابستانى شوراى ملى، در مورد استيضاح وزرايى که کمتر بودجۀ انکشافى را مصرف کرده اند، تصميم اتخاذ می‌کند.

به اساس اعلاميه رياست جمهورى، شب گذشته محمد اشرف غنی رییس جمهور، با اعضاى شوراى ملى نشستى داشت و از اعضای شورا خواست تا به منظور مصرف معقول بودجه، از وزرا نظارت نمایند.

همچنان رييس جمهور گفته است که به اساس یک قرارداد واضح، هر وزارتی که ۸۰ درصد بودجه شان را مصرف نکرده باشد، سال آینده تقاضای بودجۀ بیشتر را نداشته باشند.

عرفان الله عرفان نایب منشی ولسی جرگه، امروز به خبرنگاران گفت که ولسی جرگه بعد از رخصتى تابستانی، در مورد اداراتی که نتوانسته اند بودجه انکشافی شان را به مصرف برسانند، تصمیم خواهد گرفت.

رخصتى يک و نيم ماهۀ تابستانى شوراى ملى، به اساس قانون در اول اسد آغاز می‌شود.

امیرخان یار رییس کمیسیون مالی و بودجه ولسی جرگه، بدون ارايه جزئيات گفت که تا حال بیشترین ادارات نتوانسته اند که بیش از ۲۰ درصد بودجه انکشافی شان را مصرف کنند.  

او با اشاره به سخنان شب گذشتۀ رييس جمهور افزود: «رییس جمهور خواست تا وزيرصاحبانى که کمتر از هشتاد درصد بودجه خود را مصرف کرده اند، سلب اعتماد شوند؛ از ما خواست که اين وزراء را استيضاح و سلب اعتماد نماييم.»

به گفته او ممکن وزرايى که کمتر بودجه انکشافى را مصرف کرده باشند، استيضاح شوند و در صورتى که سخنان آنها مورد قناعت ولسى جرگه قرار نگيرد، از سوى جرگه سلب اعتماد شوند.

اين در حالى است که به گفته وى، بیشترین بودجه انکشافی در ربع آخر سال به مصرف مى­رسد؛ زيرا بیشتر اقساط پروژه ها در آخر سال از سوی حکومت پرداخت مى­شود.

عبدالقادر ځاځی وطندوست نماینده مردم کابل در ولسی جرگه گفت: "وزير هر وزارتی که نتواند ۸۰ درصد بودجه انکشافی را به مصرف برساند، سلب صلاحیت خواهد شد."

موصوف افزود که ولسى جرگه بعد از رخصتى تابستانى، در مورد وزرايى که کمتر بودجه انکشافى را مصرف کرده اند، تصميم اتخاذ می‌کند.

به اساس ماده نود و دوم قانون اساسى، ولسى جرگه به پيشنهاد بيست فيصد کل اعضا، مى تواند از هر يک از وزراء استيضاح به عمل آورد.

در بند ديگر اين ماده ذکر شده است که هر گاه توضيح ارايه شده قناعت بخش نباشد، ولسى جرگه موضوع راى عدم اعتماد را به بررسى می‌گيرد.

به اساس اين ماده، راى عدم اعتماد از وزير؛ بايد صريح، مستقيم و بر اساس دلايل موجه باشد و اين راى با اکثريت آراى کل اعضاى ولسى جرگه صادر مى گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement