خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

روزانه بيش از پنج هزار نفر از بند"امير"ديدن ميکنند

روزانه بيش از پنج هزار نفر از بند"امير"ديدن ميکنند

Aug 03, 2016 - 11:33

شهرباميان (پژواک، ١٣اسد ٩٥): با گرم شدن هوا و تعطيلى مکاتب، حضور بازديدکنندگان از بند زيبا و طبيعى "امير" در باميان افزايش يافته است و روزانه،  بيش از پنج  هزار نفر از آن ديدن مى کنند.

اين بازديدکنندگان؛ اکثرا از ولايات کابل، بلخ بغلان، ميدان وردک، دايکندی، پروان، غور، غزنی، سمنگان و بعضی ولايات ديگر، برای تفريح به باميان مى آيند.

ابوذر يکی از بازديد کنندگان بند امير، به آژانس خبرى پژواک گفت که از کابل همراه با فاميل به باميان آمده و از جاهاى مختلف باميان بخصوص بند امير ديدن کرده است.

وى افزود: "من از کابل، همراه خانوادۀ خود به باميان آمدم و دو سه روز است که در باميان هستم. برای خانواده ام بسيار خوش گذشت؛ اما افسوس که راه باميان تا کابل نا امن است و در منطقه ای جلريز هميشه مردم در جنگ گير مى ماند؛ و گرنه مردم همه علاقه مندی دارند تا روزهای جمعۀ خود را در باميان سپری نمايند."

سيد حسن يکی ديگر از توريستان داخلی که از ولايت پروان به بند امير آمده، گفت که اين بند، محل زيبا و ديدنى است .

اين بازديدکننده از بند امير افزود: "سه روز است که در بند امير خيمه ای را برای فاميل خود به کرايه گرفتيم و روزها فاميلش به بندهای آبی تفريح ميروند و شب ها به خيمه می آيند، قبلا به باميان نيامده بودم واين اولين بار است که از بند امير ديدن ميکنم  و بسيار برای فاميل و خودم خوش گذشته است."

عبدالرحمن احمدی سخنگوی والی باميان گفت که دراين روزها، روزمره بيش از يکهزار موتر از ولايات مختلف برای تفريح وارد باميان مى شوند و شمار بازديد کنندگان، تقريباً بيش از پنج هزار نفر ميرسدو اداره محلی همراه با شهروندان باميان، تمام سهولت ها از قبيل تامين امنيت،  خدمات توريستی را به وجه احسن ايجاد کرده است.

عبدالحميد جليا مدير عمومی آبدات تاريخی ولايت باميان گفت که احتمالا بازديدکنندگان باميان، امسال بيشتر از سال قبل باشد؛ اما تا هنوز به علتى که سال آخر نشده، برآورد دقيق نشده؛ اما امسال تا حالا بيش از صد هزار تن از باميان ديدن نموده اند.

وی افزود: "اکثرا اين توريستان، مستقيم به بند امير به تفريح مى روند."

جليا افزودکه راه های منتهی به باميان از مسير ولايات پروان و ميدان وردک، هردو نا امن است وترانسپورت هوايى نيز بسيار قيمت است، که برای هر نفر تکت طياره يکصد دالر هزينه برميدارد و گرنه در ايام تعطيلی مکاتب و بهار وتابستان، سياحان داخلی زيادی به اين ولایت سفر مى نمايند.

 لطف الله که از ولايت ميدان وردک به باميان آمده گفت: "باميان واقعا جای ديدنی است، وقتی به باميان رسيدم، فکرکردم که افغانستان عاری از جنگ است و هرکس که به باميان بيايد، احساس امنيت و آرامش ميکند."

باميان دارای ۸ ساحۀ تاريخی است که ثبت يونسکو می باشد و اين ساحات، شامل دو مجسمۀ تخريب شدۀ بودا، دره ککرک، قُل اکرم، شهر ضحاک، شهر غلغله، مغاره های قل غمی، وديگر مغاره های دورۀ بودايى مى باشد.

علاوه بر اين ساحات تاريخی؛ بند امير دارای هفت بند و جهيل آبی مى باشد که از طبيعت سرشار برخوردار بوده و در اين پارک که به نام پارک ملی بند امير ياد مى شود، روزانه هزاران تن بازديد می کنند.

در بند امير، خدمات توريستی بشمول حدود ۱۰ هوتل، ده ها خيمه و خانه های کرايى موجود است و کسانی که شب را در بند امير سپری مى کنند، از آن استفاده مى نمايند.

بند امیر در سال ۱۳۸۶خورشيدی توسط فرمان رييس‌جمهور، به ‌عنوان اولين پارک ملی کشور اعلان گرديد. اين پارک، بزرگ‌ ترین محل تفريحی افغانستان است که در حدود ۷۰ کيلومتری غرب شهر باميان موقعیت دارد. پارک ملی بند امير، با ۴۱ هزار هکتار مساحت خشکه، دارای ۶ جهيل طبيعی بامساحت ۴۹۰ هکتار ساحۀ آبی می‌باشد و بزرگ‌ترین آن، بند ذوالفقار است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement