خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مظاهره کنندگان خواست برکنارى ولسوال خانچارباغ فارياب شدند

مظاهره کنندگان خواست برکنارى ولسوال خانچارباغ فارياب شدند

Aug 06, 2016 - 18:38

ميمنه (پژواک، ١٦ اسد ٩٥): صدها تن از باشندگان ولسوالى خانچارباغ ولايت فارياب، عليه ولسوال دست به مظاهره زدند و خواستار برکنارى وى شدند.

اين باشندگان، پیش از چاشت امروز علیه ولسوال محل دست به مظاهره زدند و تصاویرش را به آتش کشیدند؛ اما ولسوال این حرکت را مغرضانه و سازماندهی شده از سوی حلقات خاص و یک عضو ولسی جرگه خوانده، خود را نماینده برحال رییس جمهور در خانچارباغ میداند.

نجیب الله یکی از اشتراک کنندگان مظاهره، به آژانس خبرى پژاک گفت که انجنیر محمد اکبر ایرکین بیش از چهار سال میشود به حیث ولسوال ایفای وظیفه میکند و طی این مدت، جز رشوه ستانی، وندگیری و زورگویی کاری که به نفع مردم و دولت باشد، انجام نداده است.

وی علاوه کرد که ولسوال در هفتۀ دو روز به وظیفه حاضر نبوده، بیشتر اوقات در بندر آقینه غرض وندگیری مصروف بود، از اجرای تذکره پول میگرفت، مردم را توهین، تحقیر و تهدید مینمود که این اعمال او سبب نارضایتی اقشار مختلف خانچارباغ گردید که بالاخره موصوف از سوی ولایت منفک شد و بجایش مدیر اجرائیه سرپرست گردید.

این فعال مدنی افزود که حالا خبر شدند که ایرکین، دوباره به صفت ولسوال ایفای وظیفه خواهد کرد و به همین اساس، مظاهره امروزی را راه اندازی کردند که از ولایت و رهبران حکومت خواستند که شخص دیگری را بجای وی بگمارند.

انجنیر محمد اسحاق یکی دیگر از اشتراک کنندگان در مظاهره گفت که ولسوال علاوه بر اینکه از اجرای تذکرۀ مردم پول میگرفت، از یک شرکت ساختمانی که پروژه کلینیک صحی خانچارباغ را کار میکرد، نیز یکصد هزار افغانی رشوه گرفته است و ماهانه ۵۰هزار افغانی که بخاطر حکومتداری خوب از سوی دولت داده میشود، در جیب خودش میزند.

وی افزود که دو ماه قبل، جمع کثیری از مردم از بی کفایتی اداره به ولایت اعتراض کردند، هیأت موظف شد، شکایت مردم را بررسی نمود که بر مبنای آن ولسوال از کار برکنار گردید؛ اما حالا خبر شدند که وی دوباره به کارش برميگردد؛ ولى مردم او را دیگر نمیخواهند.

اما انجنیر محمد اکبر ایرکین گفت که مظاهرۀ امروزی از سوی گروپ مافیا، حزب مشخص و یک عضو ولسى جرگه سازماندهی شده، میخواهند بالای ادارات دولتی نفوذ داشته باشند؛ با بدنام ساختن او، افراد مورد نظر خود را در پست ولسوالی جابجا نمایند.

موصوف به پژواک گفت پنج سال میشود که پس از سپری نمودن امتحان رقابتی به حیث ولسوال کار میکند، حکومتداری خوب را با مشارکت مردم در محل به وجود آورده است، امنیت کامل را تامین کرده تمام اجراآتش بر مبنای قانون بوده؛ اما عده ای که میخواستند کار غیر قانونی را بالایش تحمیل نمايند، به افراد خیالی اسناد معلولیت تهیه کنند و کسانیکه در خارج از کشور هستند تذکره بگیرند، انجام نداد؛ از اینرو آستین بر زدند تا ویرا بدنام کنند.

نامبرده تلويحاَ اشاره بسوی بشیر احمد ته ینج عضو ولسی جرگه و سخنگوی جنبش ملی اسلامی نموده، افزود: «حرکت امروزی از سوی یک حزب مشخص و یک عضو ولسی جرگه سازماندهی شده تا خواهر خود را که عضو شورای ولایتی است، در پست ولسوالی خانچارباغ جابجا نماید؛ برای بدنام ساختن مه، افراد مغرض را از محل و ولسوالی همجوار گرد آورده است.»

وی گفت که اصولاَ مطابق قانون نماینده رییس جمهور و ولسوال خانچارباغ است؛ اما علاقه ندارد دیگر در آنجا کار کند؛ ولی از رهبری ولایت و حکومت وحدت ملی میخواهد که اعاده حیثیت شود؛ آنانیکه برای بدنام ساختن او تلاش کردند، شناسایی و به چنگ قانون سپرده شوند.

بشیر احمد ته ینج عضو ولسی جرگه، ادعای انجنیر محمد اکبر ایرکین را رد نموده، افزود که با ایرکین نه تنها هیچ مشکلی ندارد؛ بلکه زمانیکه  او تحت توقیف قرار گرفت و زندانی شد، برای رهایی او با جمعی از بزرگان تلاش کرده است.

 ته ینج گفت که در مظاهره امروزی، هیچ نقشی ندارد و نه حزب جنبش دخالت دارد؛ زیرا ایرکین خودش یکی از اعضای جنبش است؛ اما مردم از عملکرد موصوف ابراز نارضایتی نموده و اعتراض مدنی شانرا به نمایش گذاشته اند.

وی گفت: "خواهرش انیسه ته ینج منشی شورای ولایتی است، که پست او بالاتر از ولسوالی است؛ در صورتیکه خواهرش علاقمندی به این پست داشته باشد، بدون مشورۀ حزب جنبش که از آن آدرس در شورای ولایتی راه یافته، اقدام کرده نمیتواند و جنبش هم تا کنون به وی اجازه نداده است."

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement