خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ننگرهار برضد رويداد اچين مظاهره صورت گرفت

در ننگرهار برضد رويداد اچين مظاهره صورت گرفت

Oct 04, 2016 - 16:16

جلال آباد (پژواک،١٣ميزان ٩٥): صدها باشنده و برخى اعضاى شوراى ولايتى ننگرهار در شهر جلال آباد، در واکنش به رويداد اخير اچين که در پى آن، شمار زيادی از افرادى ملکى کشته شده بودند، مظاهره کردند.

شب چهارشنبه هفتۀ گذشته در منطقۀ بازار شدل مربوط ولسوالى اچين ننگرهار، طيارۀ بدون سرنشين نيروهاى خارجى، منزل حاجى رييس يکتن از متنفذين منطقه را بمباردمان کرد، که در نتيجۀ آن به گفتۀ ساکنين محل، ١٥ فرد ملکى کشته  و ١٥ تن ديگر زخمى اند.

ملل متحد، با انتشار يک خبرنامه، از رويداد متذکره ابراز تاثر نموده و اعلام کرد که ١٥ فرد ملکى جان باخته اند.

باشندگان ولسوالى هاى شينوار، برخى فعالان مدنى و اعضاى شوراى ولايتى ننگرهار، به تاريخ ١٣ ميزان در واکنش به اين رويداد، در شهرجلال آباد مظاهره کردند و خواهان تحقيقات غيرجانبدارانه در مورد رويداد شدند.

آنها که شعارهاى "مرگ بر جاسوس ها، مرگ بر مسوولين غافل، ما خواهان محاکمۀ عاملين رويداد اچين هستيم، رييس جمهور شينوار را نجات بده!" را سر داده بودند، تصاوير افراد کشته شده در رويداد را با خود حمل مى کردند."

عبيدالله شينوارى عضو شوراى ولايتى و يکتن از اشتراک کنندگان مظاهره گفت که افراد کشته شده در رويداد، همه افراد ملکى اند و حکومت بايد در مورد تحقيق نمايد.

موصوف افزود که ملل متحد، درمورد تحقيق کرده که کشته شدگان، همه افراد ملکى اند و حکومت تاکنون در مورد هيچ اقدام نکرده است.

شينوارى افزود: "اين خواست همه باشندگان شينواراست که رييس جمهور در مورد رويداد تحقيق نمايد، ما بيست روز مهلت مى دهيم؛ اگر تحقيق صورت نگيرد، شاهراه تورخم – جلال آباد را بسته خواهيم کرد."

نيک عمل شينوارى يکتن از اشتراک کنندگان ديگر مظاهره و اعضاى شوراى جوانان، در حاشيۀ مظاهره، به آژانس پژواک گفت که ادارۀ ولايتى ننگرهار، تاکنون در مورد مردم شينوار اقدام لازم نکرده است.

موصوف، از حکومت مرکزى خواست که براى تحقيق رويداد متذکره، يک هيئت مستقل را توظيف نمايد.

اشتراک کنندگان مظاهره، در پايان مظاهره يک قطعنامه را نيز به خوانش گرفت که ضمن تحقيق مستقل در مورد رويداد، به خانواده هاى قربانيان غرامت مالى بپردازد، در شينوار جنگها را ختم کند، با خانواده هاى بيجاشده درگيرى هاى شينوار کمک نمايد، پروژه هاى بازسازى را در شينوار راه اندازى نمايد و به فرزاندان خانواده هاى بيجا شده، زمينۀ فراگيرى تحصيلات را فراهم سازد.

در قطعنامه آمده است که اگر حکومت به مردم ولسوالى هاى شينوار پاسخ نگويد، به اعتراض هاى خود ادامه مى دهند و حتى راه جلال آباد – تورخم را نيز به روى ترافيک مسدود خواهند کرد.

اشتراک کنندگان مظاهره، گفتند که اگر حکومت در مورد خواست هاى آنان خاموشى اختيار نمايد، تمام باشندگان شينوار که در حکومت اجراى وظيفه مى کنند، با دولت قطع علاقه خواهند کرد.

از جانب ديگر، عطاءالله خوگيانى سخنگوى ولايت ننگرهار، به پژواک گفت که ادارات ولايتى در مورد رويداد، تحقيقات جداگانه را انجام داده و از حکومت خواسته اند تا درمورد، يک هيئت با صلاحيت را توظيف نمايد.

 به گفتۀ خوگيانى، تحقيقات در اچين ثابت نموده است که کشته شدگان همه افراد ملکى اند؛ اما تحقيقات دولتى اين را نشان مى دهد که برخى افراد داعش نيز درميان کشته شدگان بوده است.

موصوف افزود که دراين رابطه، اميدوارى موجود است که حکومت مرکزى، يک هيئت با صلاحيت را به ننگرهار اعزام نمايد و در مورد رويداد تحقيق نمايد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement