خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

٤٢ درصد مردم افغانستان به آب صحى آشاميدنى دسترسى ندارند

٤٢ درصد مردم افغانستان به آب صحى آشاميدنى دسترسى ندارند

Nov 22, 2016 - 15:37

کابل(پژواک، ٢ قوس٩٥): کنفرانس سه روزه به هدف بهتر شدن حفظ الصحه، در حالى آغاز يافت که ٤٢ درصد مردم افغانستان، به آب صحى آشاميدنى دسترسى ندارند و ١٩ درصد جهت رفع حاجت از فضای باز استفاده می کنند.

در اين «اولين کنفرانس حفظ الصحه در افغانستان»، مسوولان وزارت های احیا و انکشاف دهات، صحت عامه، معارف و انکشاف شهری، اداره یونیسف، نمایندگان سفارت های مقیم کابل و نمایندگان دفاتر ملل متحد، جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی ملی و بین المللی ديگر اشتراک دارند.

مسوولان مى گويند که در اين کنفرانس، روى پیشرفت ها و چالش های موجود در رابطه به حفظ الصحه و برنامه های دولت افغانستان در مورد بهبود بخشیدن وضعیت فعلی حفظ الصحه، بحث و گفتگو مى شود.

نصيراحمد درانى وزيراحيا و انکشاف دهات، در مراسم افتتاح اين کنفرانس گفت که ارزيابى شرايط زندگى افغان ها که در سال ١٣٩٣ از سوى اداره مرکزى احصائيه صورت گرفته، نشان مى دهد که  ۵۸ درصد مردم قریه ها به آب آشامیدنی صحى دسترسی دارند.

همچنان موصوف علاوه کرد که ۸۱ درصد مردم قریه ها به يک نوع تشناب دسترسی دارند؛ اما چهار عشاريه پنج ميليون تن (۱۹ درصد نفوس کشور)، هنوزهم در فضای باز رفع حاجت می کنند.

درانى گفت که وزارت احيا و انکشاف دهات در این کنفرانس، با ارگان هاى ذيربط و شرکای ملی و بین المللی خود نقشه راه را برای رفع اين مشکلات تا سال ۲۰۲۵ بررسی می کند.

همچنان وى افزود که دادن آگاهى در مورد رعايت نظافت نيز شامل برنامه کارى تا سال ٢٠٢٥ مى باشد.

فيروز الدين فيروز وزير صحت عامه، عدم دسترسى به آب آشاميدنى صحى و مبرزها را مشکل عمده خوانده گفت که سوء تغذى ها، امراض مکروبى به خصوص اسهالات؛ رابطه مستقيم به عدم دسترسى به آب آشاميدنى صحى و حفظ الصحۀ مناسب دارد.

به گفته او سروی اخیر مرگ و میر در افغانستان نشان میدهد امراض اسهالی که رابطه مستقیم با عدم دسترسی به آب آشامیدنی مصؤن و حفظ الصحه نامناسب دارد، حدود شش عشاريه دو فیصد وفیات را نزد اطفال کمتر از پنج سال تشکیل می دهد.

 

وى گفت که ٤١ درصد مردم کشور از سوء تغذى مزمن که سبب قد کوتاهى مى شود، رنج مى برند.

به گفته او، براى رفع اين مشکلات به همکارى مشترک نياز است و به همين دليل، حکومت افغانستان سند ميثاق شهروندى را تهيه کرده است. میثاق شهروندی برنامه ای است که جاگزین برنامه همبستگى ملى مى شود.

موصوف افزود که در اين سند؛ آب آشاميدنى صحى، حفظ الصحه مصوون و تغذيه خوب، از اولويت هاى کارى حکومت مى باشند.

او افزود: «وزارت صحت عامه منحیث یک عضو کلیدی سکتور آب، حفظ الصحه و نظافت، متعهد است تا در راستای فراهم سازی آب آشامیدنی و حفظ الصحه مصوون و ارتقای روش های نظافت برای همه افغانها، بیشتر کار و تلاش نمایند. »

 

اسدالله حنيف بلخى وزير معارف افغانستان گفت که در حال حاضر، در ١٦٤٠٠ مکتب موجود در کشور حدود ٨،٨ ميليون شاگرد مصروف درس و تعليم اند؛ اما تنها در ٤٧ درصد اين مکاتب آب آشاميدنى صحى و تشناب موجود است.

وى افزود که وزارت معارف، در مبارزه با کاهش آلودگى محيط زيست سهم فعال خواهد داشت.

امرالدین سالک معین وزارت شهر سازی و مسکن، درمورد اهمیت آبرسانی و مدیریت فاضلاب صحبت نموده گفت: "وزارت شهرسازی، متعهد به رفع چالش های موجود دراین عرصه می باشد."

 

رولا غنى خانم رييس جمهور محمد اشرف غنى، در اين کنفرانس گفت که در افغانستان آلودگى محيط زيست، به يک چالش عمده تبديل شده است.

وى افزود: « ٤٢ سال قبل به کابل آمده بودم و صبح آن وقت، هوا و محيط افغانستان پاک و تازه بود؛ اما متاسفانه که امروز شهر کابل ازاثر تراکم نفوس و کم توجهى شهروندان، زيبايى خود را از دست داده است.»

او گفت که ساختمان هاى غيرمعيارى و غيرقانونى، سبب آلوده شدن آب ها در کشور به خصوص در شهرها شده است و بايد مردم متوجه خطرات صحى آن شوند.

به گفته موصوف در کنار حکومت، شهروندان اين کشور نيز مسووليت دارند که در پاک نگهداشتن محيط زيست، توجه جدى داشته باشند.    

نماينده هاى صندوق وجهى ملل متحد براى اطفال «یونيسف» و بانک جهانی، در نشست امروز؛ عدم دسترسى به تشناب و آب آشاميدنى صحى را مشکل عمده خوانده گفتند که رفع اين مشکل، مبارزه مشترک مى طلبد که در کنار حکومت مردم نيز بايد دراين مبارزه سهيم شوند.

آنها به نمايندگى از ارگان هاى يادشده گفتند که از قبل در قسمت حفظ الصحه و تامين آب آشاميدنى صحى با حکومت افغانستان همکارى داشته و در آينده نيز به همکارى هاى شان ادامه مى دهند.    

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement