خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسوولان: طرح ها براى جلوگيرى از آلودگى محيط زيست تهيه شده است

مسوولان: طرح ها براى جلوگيرى از آلودگى محيط زيست تهيه شده است

Dec 17, 2016 - 16:59

کابل(پژواک، ٢٧ قوس ٩٥): مسوولان، ضمن شکايت از عدم همکارى اعضاى کميسيون عالى کاهش آلودگى هوا و کافى نبودن امکانات براى تنظيف شهر کابل مى گويند که طرح ها براى جلوگيرى از آلودگى محيط زيست را تهيه کرده اند.

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع، مصطفی ظاهر رییس اداره حفاظت از محیط زیست و عبدالله خان حبیب زی سرپرست شاروالی کابل امروز به ولسى جرگه فرا خوانده شده بودند تا در مورد عوامل آلوده گی هوا و افزایش کثافات در شهر کابل به این جرگه معلومات دهند.

مصطفی ظاهر گفت که پلان ده ساله براى جلوگيرى از آلودگى هوا در سال ١٣٨٩ ساخته شده اما تا حال به دليلى تنها بيست در صد عملى شده که اکثريت اعضاى کمیسیون عالی کاهش آلوده گی هوا همکارى نکرده است.

به گفته او کميسيون يادشده متشکل از معینان تخنیکی ۱۹ وزارت و شاروال کابل مى باشد اما د دو سال گذشته معينان ١٤ وزارت به شمول شاروال کابل در نشست هاى اين کميسيون شرکت نکرده اند.

وى گفت که در شهر کابل ٧٢ درصد آلودگى هوا ناشى از گرد و خاک، ١٢ در صد داش هاى خشت، ده در صد استفاده از تيل ديزل، سه در صد نانوايى ها و متباقى ناشى از مواد سوخت ديگر مى باشد. 

سرپرست شاروالی کابل نیز می پذیرد که کثافات در شهر بیشتر شده و وضعیت محیط زیستی نیز نگران کننده است.

او نيز بدون ارايه جزييات از ساختن طرحى براى پاک نگهداشتن شهر سخن مى زد و مى گويد که شاروالى پلان ٢٠ ساله را طرح کرده است.

حبیب زی گفت که تراکم بیش از حد نفوس و ترافيک، مراعات نکردن فرهنگ شهر نشینی و استفاده از مواد بی کیفیت  باعث آلوده گی هوا در شهر کابل شده است.

اما موصوف خاطر نشان کرد حدود يک صد عراده وسيله نقليه و تعداد کنونى کارگران رياست تنظيف شاروالى نيازمندى را رفع کرده نمى تواند.

به گفته براى انجام اين کار به دست کم ٦٠٠ عراده وسيله نياز است.  

  اوگفت که به همين دليل شاروالی کابل تصمیم دارد تا تنظیف شهر را به سکتور خصوصی واگذار نماید.

موصوف مى گويد که در شش ماه گذشته دوبار تنظيف شهر کابل به دواطلبی گذاشته شده اما شرکت هايى که توانایی همچو کار را داشته باشند، مراجعه نکرده اند.

وی همچنان گفت که توافق صورت گرفته است تا مدیریت ترافیک با شاروالی کابل یکجا شود تا بتوانند مشترکا جلو آن عده از عراده جاتی را که باعث آلوده گی هوا می شود بگیرند .

همایون رسا، در مورد واردات مواد بى کيفيت گفت که تولیدات در کشور به حدی نیست که باعث آلوده گی هوا شود و این وزارت در بخش استندرد نیز کدام صلاحیتی ندارد تا جلو ورود مواد بی کیفیت را بگیرد.

موصوف افزود ازدحام ترافیک، تراکم نفوس، عدم مدیریت درست فاضلاب و نبود کمربند های سبز باعث افزایش آلوده گی هوا در کابل شده است .

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement