Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى اعضاى ولسى جرگه به سوء استفاده از نام جرگه متهم شدند

برخى اعضاى ولسى جرگه به سوء استفاده از نام جرگه متهم شدند

Dec 21, 2016 - 15:52

کابل(پژواک، اول جدی ۹۵): برخی اعضای ولسی جرگه، شماری از اعضای ديگر اين جرگه را به سوءاستفاده از آدرس جرگه و معرفى افراد براى اخذ پاسپورت با استفاده از مُهرهاى خودساخته، متهم می کنند.  

شکریه عیسی خیل نماینده مردم بغلان، در نشست امروز خطاب به رييس جرگه گفت: "یازده سال است که وکیل هستم، یادم نمی آید کدام مکتوب را صادر کرده باشم؛ اما یک تعداد وکیل صاحبان، وجود دارند که اسناد آنرا به شما هم مى دهم که خود شان کتاب وارده و صادره، ورق های چاپی و مهر دارند و در پیش ریاست پاسپورت، سکرترهای شان وجود دارند و به مراجعین این ریاست مکتوب می دهد که این کار، ریاست پاسپورت را با مشکل مواجه ساخته است."

در این حال، محمد عبده رييس کميسيون امور تقنين ولسى جرگه گفت که به اساس اصول  ولسى جرگه؛ اعضاى جرگه نمى توانند مهر داشته باشند و يا مکاتيب رسمى را صادر کنند؛ اما مى توانند با استفاده از سفارش خط،  کسى را به معرفى بگيرند.  وى گفت که کتابچه براى سفارش خط، از سوى دارالانشاى جرگه به تمام اعضاى جرگه تهيه شده است.

خانم عيسى خيل همچنان انتقاد کرده افزود: "من نمی دانم که وکیل صاحبان این موترهايی را که با خود می گردانند از کجا کرده اند؟ اگر شورا داده است باید به همه وکلا بدهد، ما از دست آنها وقتی که به سوی پارلمان می آيیم به تکلیف هستیم، خدا می داند که مردم عام از دست این وکیل صاحبان چقدر به تکلیف هستند."

به گفته او، هيئت اداری مکلف است اين موارد را با جديت و همه جانبه بررسى نمايد.

رمضان بشردوست نماینده مردم کابل در ولسی جرگه، از عیسی خیل خواست تا با استفاده از وقتی که به او داده شده است نام های وکلايی را که در مقابل ریاست پاسپورت به مراجعین مکتوب می دهند بگیرد؛ اما عیسی خیل این کار را نکرد.

بشردوست نيز نام کسى را نگرفت و گفت: "بعضی افراد آمدند و شکایت داشتند که عرایض شان را که علیه وکلا دارند، کمیسیون هاى جرگه نمی پذیرد و به آنها گفته می شود که شما بروید امضاى رییس ولسی جرگه را بیاورید."

به گفته موصوف، به اساس شکايت مردم، برخى اعضاى اين جرگه مردم را لت وکوب نموده، زمین مردم را غصب کرده و ده ها مورد تخلف از سوی برخى اعضاى جرگه صورت گرفته است.

گل پادشاه مجیدی نماینده مردم پکتیا در این جرگه گفت: "کمیسیونی که در راستای مصوونیت و امتیازات وکلا کار می کرد و همچو موارد را بررسی می کرد، ملغا شده و کمیسیون شکایات هم بسیار بیروبار است و نمی تواند به همه شکایات رسیدگی نماید، هیئت اداری باید در مورد توجه جدی داشته باشد."

همچنان موصوف گفت که برخى اعضاى جرگه، خودسرانه کار بلندمنزل ها را متوقف مى کند.

 وی بدون ارایه جزئیات افزود: "از آدرس ولسی جرگه، کمیسیون مختلط جور می شود و قبل از اینکه اسناد دیده شود، کار بلند منزل ها را متوقف می کند، به نام وکیل صاحب موترها در تنگی پلچرخى کابل و برخی دیگر مناطق ایستاد می شود؛ وکیل چه کار دارد که کار بلند منزل های مردم را متوقف بکند."

مجیدی در ادامه گفت: "حتی آنها برخی مکاتیب جعلی را صادر کرده اند و به نام تناژبلند موترها را متوقف می سازند؛ از آدرس ولسی جرگه چنین کارها شرم است، به خدا نشستن در این پارلمان شرم است."

اما قدرت الله سهاک نماینده مردم کابل در اين جرگه، بعد از سخنان مجیدی، به شکل شتابان نزد رييس جرگه رفت و بعد از گفتگو با او به کرسى خود آمد، به مجیدی دشنام داد و او را متهم به گرفتن پول ماهانه از گمرکات کرد.

مجیدی در عکس العمل به سهاک گفت: "حالا فهمیدم که همین دزد تو هستی."

مشاجره لفظی بین این دو عضو جرگه، برای چند دقیقه ادامه داشت، ولی با مداخله اعضای ديگر جرگه  خاموش شد.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه گفت: "وکلا نباید از مصوونیتى که قانون برای شان داده است سوءاستفاده بکنند."

به گفته او، در صورتی که شماری از اعضای جرگه، در مورد تخلف و سوءاستفاده های غیرقانونی برخی اعضای جرگه اسناد و شواهد داشته باشند، آنرا به هیئت اداری جرگه بسپارند تا به شکل جدی بررسی شود.

اما او افزود که بدون اسناد و شواهد، نباید اعضای ولسی جرگه یکدیگر را مورد انتقاد بیجا قرار دهند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement