خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"موسسات غیردولتی در سال گذشته، ٨٢٠ ميليون دالر را در ٢٥٩٨ پروژه مصرف کرده اند"

"موسسات غیردولتی در سال گذشته، ٨٢٠ ميليون دالر را در ٢٥٩٨ پروژه مصرف کرده اند"

Dec 21, 2016 - 16:15

کابل (پژواک، اول جدى٩٥): وزارت اقتصاد مى گويد که سال گذشته، پول از طريق «انجوها» بدون در نظرداشت توازن ميان ولايت ها مصرف شده و برخى اين موسسات غيردولتى، گزارش هاى کارى شان را به موقع ارايه نکرده اند.

در گزارش فعاليت هاى سالانه موسسات غيردولتى درسال ١٣٩٤ که از سوى وزارت اقتصاد تهيه و امروز اعلام گرديد، آمده است که در حال حاضر، در سطح کشور ٢١٤٤ موسسه غیردولتی که ١٨٦٩ آن داخلى و متباقى خارجى مى باشد.

عبدالستار مراد وزير اقتصاد افغانستان، در نشست نشر گزارش يادشده در کابل  گفت که اين موسسات در يک سال گذشته، در مجموع ٨٢٠ ميليون دالر امريکايى را در ٢٥٩٨ پروژه مختلف درسطح کشور مصرف نموده اند.

درعين حال، سهراب بهمن سخنگوى وزارت اقتصاد، بدون ارايه جزئيات گفت که مقدار زياد پول يادشده را منابع کمک دهنده با افغانستان، کمک کرده و مقدار کم آن از بودجه دولت مى باشد.

وزير اقتصاد افزود که در هزينه اين پول، توازن ميان ولايت ها در نظر گرفته نشده است.

به اساس گزارش نشر شده وزارت اقتصاد، بيشترين پول ياد شده از طريق موسسات غيردولتى به ترتيب در کابل، ننگرهار، بلخ، بدخشان، هرات، باميان، فارياب، کندهار، کندز، تخار، خوست، بغلان، سمنگان، هلمند، غزنى، کنر، دايکندى، پروان، جوزجان، غور، ارزگان، لوگر، بادغيس، لغمان، پکتيا، ميدان وردک، کاپيسا، سرپل، فراه، زابل، پنجشير، نيمروز، پکتيکا، و نورستان مصرف شده است.

به اساس معلومات منبع، در کابل ٢٨٩ ميليون دالر و در نورستان ١.٥ ميليون دالر هزينه شده است.

در گزارش آمده است که ميزان مصرف فى نفر در پنج ولايت (کابل، سمنگان، خوست و بدخشان) از ٣٩ تا ٦٨ دالر امريکايى؛ در پانزده ولايت (فارياب، بلخ، دايکندى، کنر، ارزگان، ننگرهار، کندز، تخار، لوگر، بغلان، کندهار، هلمند، جوزجان، لغمان و زابل) از ٢٠ تا ٣٠ دالر امريکايى و در ١٤ ولايت (بادغيس، هرات، کاپيسا، پروان، پکتيا، غور، پنجشير، ميدان وردک، فراه، غزنى، نيمروز، سرپل نورستان و پکتيکا) از ٤ تا ٢٠ دالر امريکايى مى باشد.

وزير اقتصاد گفت وزارت تلاش مى کند که مشکل نبود توازن در مصرف بودجه ميان ولايت ها، نبود هماهنگى ميان موسسات و مشکلات ديگرى که وجود دارد، از طريق گفتمان با موسسات حل شود.   

وزير اقتصاد افزود که سال گذشته، از پول مصرف شده از طريق موسسات غيردولتى، بيش از ٣٩٠ ميليون دالر در بخش هاى اجتماعى، بيش از ٢٥١ ميليون دالردر بخش صحت، بيش از ١٢٧ميليون دالر در بخش تعليم و تربيه و حدود ٥١ ميليون دالر در بخش زراعت هزينه شده است.   

موصوف بدون گرفتن نام موسسه گفت که شمار زياد اين موسسات، گزارش کارى خود را به موقع به وزارت اقتصاد نمى دهند. 

فيوناگال رييس عمومى موسسه اکبر در افغانستان، درنشست امروز به نمايندگى از موسسات غيردولتى صحبت کرده گفت که اين موسسات، در دورترين مناطق افغانستان خدمات بشردوستانه را انجام مى دهند.

وى افزود که اين موسسات، با حکومت افغانستان همکارى مى کنند و هدف شان خدمت به مردم نيازمند مى باشد.

اما موصوف ناامنى ها، اختطاف برخى کارمندان اين موسسات، فساد ادارى و غيره را از چالش هاى عمدۀ فرا راه اين موسسات خواند و گفت که در بعضى ارگان هاى حکومت، از اين موسسات رشوت خواسته مى شود.

وى در اين مورد جزييات ارايه نکرد و از حکومت خواست که به حل مشکل فساد توجه جدى نمايد.

همچنان او از طرفين درگير جنگ خواست که کارمندان اين موسسات را هدف قرار ندهند؛ زيرا اين موسسات بيطرف اند و هدف شان خدمت به مردم افغانستان مى باشد.

در پيام رولا غنى خانم رييس جمهور که دراين نشست به خوانش گرفته شد، از کار موسسات غيردولتى در افغانستان ستايش شده؛ اما از اين موسسات خواسته شده که براى ارايه خدمات خوبتر، تلاش نمايند و همچنان در قسمت مصارف محتاط باشند.

او گفته است که درحال حاضر، اکثر کشورهاى دنيا با بحران اقتصادى مواجه اند و ممکن اين بحران بالاى کمک هاى جامعه جهانى با افغانستان نيز اثر منفى بر جا بگذارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement