خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پنج تن از محصلان خلاق پوهنتون کابل مورد تقدیر قرار گرفتند

پنج تن از محصلان خلاق پوهنتون کابل مورد تقدیر قرار گرفتند

Dec 22, 2016 - 17:35

کابل (پژواک، ٢ جدى٩٥): مرکز خلاقیت های تکنالوژی معلوماتی، از پنج محصل خلاق پوهنتون کابل که نرم افزارهايى را مطابق بازار کار و نیاز جامعه ساخته اند، تقدیر به عمل آورد.

بلال احمد محصل کمپوترساینس پوهنتون کابل، مجیب الرحمن محصل کمپوترساینس پوهنتون کابل، زهرا محصل کمپوترساینس پولیتخنیک کابل، عبدالمتین محصل کمپوترساینس پوهنتون کابل، و محمد ظفر محصل کمپوترساینس پوهنتون کابل، از جمله پنج بهترینی هستند که افزون بر لوح تقدیر، هرکدام یک پایه لپ تاپ دریافت نمودند.

زهرا یکتن از محصلینی که پروژه اش را با موفقیت به پایان رسانیده، گفت که سیستم الکترونیکی انتخابات (Electronic Election System) از پروژه هايی بود که برای او جهت جلوگیری از تقلبات انتخاباتی و استفاده چندین مرتبه یی از کارت رای دهی، داده شد.

او گفت: «پروژه ما می تواند تمام مشکلاتی را که در پروسه فعلی است، به حداقل برساند و می توانیم بگوییم که صد درصد از بين می برد وميتوانيم نتیجه انتخابات را همزمان اعلان نماییم.»

محمد ظفر محصل کمپوترساینس پوهنتون کابل که یکی از پنج بهترین می باشد گفت که پروژه اش برای سیستم معلوماتی منابع بشری وزارت تحصیلات عالی می باشد.

موصوف افزود که با تطبیق این سیستم، می توان از فساد موجود در خصوص معاشات، تقاعد و فساد تشکیلاتی جلوگیری کرد.

در این نشست در مورد سایر پروژه ها جزییات ارایه نشد.

پوهندوی دوکتور فریده مومند وزیر تحصیلات عالی سلب صلاحیت شده از سوی ولسی جرگه، امروز در مراسم قدردانی از ابتکارات محصلین در کابل گفت که تکنالوژی معلوماتی در مسایل تحقیقی، علمی و بازار کار، نقش کلیدی و اساسی دارد.

موصوف افزود: «محصلینی که امروز مورد تقدیر قرار می گیرند، چندی قبل پروژه هايی در بخش سافت ويير(نرم افزار)، هارد ویير(سخت افزار)، شبکه و امنیت برای شان سپرده شده بود و از جمله ٢٠ محصل که در آستانه فراغت قرار دارند، توانستند این پروژه ها را موفقانه به پایان برسانند.»

موصوف خاطرنشان کرد که وزارت تحصیلات عالی، با توجه به اهمیت موضوع در نظر دارد تا با بازنگری و تعدیل لازم در نصاب درسی پوهنتون ها، تلاش می ورزد تا محصلین، سال آخر تحصیلی خویش را به کارهای عملی اختصاص دهند؛ تا با استفاده از این فرصت بتوانند در کنار آموخته های تئوری دست به کارهای عملی بزنند و زمینه جذب شان در ادارات مختلف دولتی و غیر دولتی فراهم گردد.

بی بی گل غنی خانم رییس جمهور محمد اشرف غنی، در این مراسم گفت که جوانان آینده افغانستان هستند و این نسل، باید تلاش کنند تا روزی افغانستان را به سوی پیشرفت و ترقی سوق دهند.

موصوف افزود: «هرگاهی که من می بینم جوانان مصروف تحصیل هستند و در برنامه های مهم اشتراک می کنند، خوشحال می شوم و زمانی که من در میان شما قرار می گیرم احساس قوت می کنم.»

به گفته او، تمامی ٢٠ محصلی که امروز نایل به دریافت لوح تقدیر از سوی وزارت تحصیلات عالی شده اند، کامیاب می باشند؛ اما از این میان پنج تن دیگر که زحمت بیشتر کشیده اند و ابتکارات شان ستودنی است، جوایزی را نیز به دست می آورند.

به گفته او، ممکن جوانان افغان فکر کنند که با یک و یا ٢٠ نفر نمی توان تغییر را به میان آورد؛ اما این طرز فکر درست نیست؛ زیرا یک نفر می تواند تغییرات اساسی را به میان آورد.

وی ضمن اشاره به مرکز خلاقیت های تکنالوژی معلوماتی که از اثر سعی و تلاش داکتر نذیر پیروز استاد پوهنتون تخنیک برلین در کابل ایجاد شده است، افزود که وی در سال ٢٠٠٢ به افغانستان آمد تا سیستم کمپوتر و تکنالوژی معلوماتی مدرن در افغانستان ایجاد شود.

داکتر نذیر پیروز استاد پوهنتون تخنیک برلین و رییس مرکز یادشده، جوانان افغان را با ذکاوت خوانده، افزود که این جوانان می توانند در قاره آسیا کشورها را یک چلنج مهم در بخش اقتصاد، تکنالوژی و زراعت بدهند.

مرکز خلاقیت های تکنالوژی معلوماتی (IT Competence) افغانستان، حدود یک سال قبل در دوم حوت ١٣٩٤ با هزينه چهل هزار يورو از سوی آلمان، در وزارت تحصيلات عالى کشور ایجاد گردید.

این مرکز در عرصه آموزش­ مهارت­های جدید تکنالوژی معلوماتی و خدمات شبکه سازی در برگیرنده انواع سخت افزارها، نرم افزارها و زیرساخت ­های تکنالوژی معلوماتی، در وزارت تحصیلات عالی برای استادان و محصلان فعالیت می ­نماید.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement