خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"ظرفيت مصرف بودجۀ انکشافى در بخش امنيتى پايين است"

"ظرفيت مصرف بودجۀ انکشافى در بخش امنيتى پايين است"

Dec 26, 2016 - 16:25

کابل (پژواک،٦جدى٩٥): موسسۀ برابرى براى صلح و دموکراسى، افزايش بودجۀ ملى و کاهش در بودجه بخش امنيتى را خوشبينانه؛ اما بيشتر بودن بودجۀ غيراختيارى و تخصيص کم به بخش هاى عملياتى، حفظ و مراقبت و احياى دارايى هاى عامه را نگران کننده مى داند.

به اساس معلومات وزارت مالیه، برای سال آیندۀ مالی که در اول جدى آغاز مى شود، ۲۸۷ میلیارد افغانی  بودجه عادی و ۱۷۸ میلیارد افغانی بودجه انکشافی در نظر گرفته شده  است.

منبع افزود که  ۱۵۰ میلیارد افغانی که ٣٢ درصد کل بودجه را تشکيل مى دهد، از عواید داخلی و متباقى از کمک هاى جامعه جهانى تمويل مى شود.

بنا بر معلومات منبع، ٦٣ درصد بودجه به سکتور امنيت، ۲۱ درصد به زیربناها، ۱۳ درصد به معارف، شش درصد به بخش زراعت، و متباقی برای سکتورهای دیگر در نظر گرفته شده است.

ولسى جرگه در اول جدى، اين طرح بودجه را به دليل نبود توازن ميان ولايت ها، نبود پروژه هاى عايداتى در اين طرح و دلايل ديگر رد کرده است.

ادريس عمرزاد رييس موسسه غيردولتى، برابری برای صلح و دموکراسی امروز در يک نشست خبرى گفت که در کل، افزايش بيش از چهار درصد بودجه ملى و کاهش چهار درصد در بودجه سکتور امنيت خوشبينانه است.      

وى گفت که کاهش در بودجه بخش امنيت را، به دليلى خوشبينانه مى داند که ظرفيت مصرف بودجه انکشافى در بخش امنيتى پايين است.

 به اساس معلومات منبع، سکتور امنيت درسال ١٣٩٤ سى وشش درصد بودجه عادى و ٥٦ درصد بودجه انکشافى؛ و در سال ١٣٩٥، هفتاد و يک درصد بودجه عادى و ٤٧ درصد بودجه انکشافى را مصرف کرده است.

وى افزود: «پيشنهاد ما به وزارت ماليه اين است که فورم هاى خود را تخنيکى تر بسازند و بودجه را به اساس شاخص نه، بلکه به اساس پلان ها اختصاص بدهند؛ بناءً براساس گزارشاتى که به دست ما رسيده تا کنون وزارت ماليه بودجه را بر اساس توقع مى دهد نه براساس پلان؛ اگر وزارت ها پلان هاى واقعبينانه بسازند و قبل از تسويد بودجه، در اختيار وزارت ماليه قرار بدهند، مه يقين دارم که سطح بودجه در سکتور امنيت نيز پايين مى آيد.»

همچنان به گفته او، نگرانى ديگر در مورد بودجه سال آينده اين است که ٣٣ درصد بودجه اختيارى و ٧٧ درصد غير اختيارى است و حکومت افغانستان، صلاحيت نظارت از تطبيق بودجه غيراختيارى را ندارد.

به گفته او به دليلى بودجه غيراختيارى بيشتر است که ظرفيت مصرف بودجه، در نهادهاى دولتى پايين است.

همچنان منبع افزوده است که به بخش هاى عملياتى، حفظ و مراقبت و احياى دارايى هاى عامه در طرح بودجه ٢٨٥ ميليون دالر امريکايى اختصاص داده شده است.

به گفته وى، اين درحالى است که بايد در سال ١٣٩٦ به اين بخش يک ميليارد دالر اختصاص داده ميشد. 

موصوف گفت بررسى ها از ٢٨٥ مکتب نواعمار شده در کشور، نشان مى دهد که به دليل عدم حفظ و مراقبت، شمار زياد اين مکاتب، به مخروبه مبدل گرديده است.

به گفتۀ او نتايج بررسى موسسۀ يادشده را در اختيار وزارت ماليه و شوراى ملى قرار مى دهد؛ تا با در نظر داشت آن، در سند ملى بودجه سال مالى ١٣٩٦ تغييرات لازم را به ميان آورد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement