خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به زودى تفاهمنامه هاى همکارى و سرمايه گذارى از بکستان با افغانستان امضا مى شود

به زودى تفاهمنامه هاى همکارى و سرمايه گذارى از بکستان با افغانستان امضا مى شود

Jan 03, 2017 - 16:20

کابل (پژواک، ١٤جدى ٩٥): به زودى تفاهمنامه هاى همکارى و سرمايه گذارى ازبکستان در بخش هاى زراعت، انرژى برق، دوا، سرکسازى و خط آهن در افغانستان، ميان دو کشور امضا مى شود.

همايون قيومى مشاور رييس جمهور در امور زيربناها، امروز در يک نشست خبرى در کابل گفت که يک هيئت بلند رتبه افغانستان به رياست خودش، به تاريخ ٦ جدى سال روان به ازبکستان سفر داشت.

به گفته او در اين سفر، مقام هاى ازبکستان وعده نمودند که در بخش هاى يادشده با افغانستان همکارى مى کنند و سکتور خصوصى آن کشور در برخى از اين بخش ها در افغانستان سرمايه گذارى مى کنند.

موصوف خاطر نشان کرد که قرار است حدود يک ماه بعد، هيئت جانب ازبکستان وارد افغانستان شود تا در اين موارد تفاهمنامه هايى را با افغانستان امضا کند.

مسوولان وزارت هاى زراعت، مالدارى و آبيارى، انرژى و آب، تجارت و صنايع، فوايد عامه، ترانسپورت و هوانوردى ملکى و صحت عامه، در يک نشست خبرى در مورد آمادگى هاى حکومت افغانستان در اين مورد معلومات ارايه کردند.

زراعت

اسدالله ضمير وزير زراعت، آبيارى و مالدارى گفت که قرار است ازبکستان، افغانستان را در بخش هاى باغدارى، تنظيم آب، تکنالوژى جديد تخم هاى بذرى، تهيه عوامل توليد چون کود و غيره همکارى کند.

همچنان وى خاطرنشان کرد که قرار است سرمايه گذاران آن کشور در بخش فارم هاى حيوانى، ايجاد لابراتوارهاى کيفيت مواد، تهيه دوا و واکسين بيمارى هاى حيوانى و آفات زراعتى سرمايه گذارى کنند.

ترانسپورت

محمدالله بتاش وزير ترانسپورت و هوانوردى ملکى گفت که ايجاد سهولت در انتقال کالاها، اجازه ورود موترهاى تجار افغان به ازبکستان و ايجاد سهولت در ويزۀ تجار ميان دو کشور از مواردى است که در سفر هيئت به ازبکستان، ميان مقام هاى دو کشور روى آن توافق شده است.

همچنان وى گفت که قرار است افغانستان، با قيمت ارزانتر بس هاى شهرى را از ازبکستان خريدارى کند.

صحت

داکتر فيروزالدين فيروز وزير صحت عامه، گفت به اساس تفاهمى که صورت گرفته قرار است ازبکستان  دواى با کيفيت را با قيمت مناسب به افغانستان صادر کند و افغانستان را در بخش لابراتوارهاى طبى نيز همکارى کند.

همچنان او گفت که قرار است افغانستان، شصت امبولانس را نيز از آن کشور خريدارى کند.

فوايد عامه

سيدمحمود بليغ وزير فوايد عامه، گفت به اساس گفتگوها ميان مقام هاى دو کشور، ازبکستان افغانستان را در طرح، ديزاين و ساخت سرک ها و خطوط آهن وعده همکارى داده است.

همچنان موصوف افزود که سکتور خصوصى ازبکستان حاضر شده است تا در قسمت احداث يک فابريکه ساخت پل و پلچک در افغانستان سرمايه گذارى کند.

 بليغ گفت ازبکستان وعده نموده که پل ميان دو کشور در حيرتان را بازسازى مى کند.

 انرژى برق

امان الله غالب معين انرژى وزارت انرژى و آب گفت که هيئت افغانستان، از جانب ازبکستان خواسته است تا قيمت انرژى برق رآ که به افغانستان صادر مى کند، کاهش دهد و کيفيت و ظرفيت لين انتقالاتى برق را بلند ببرد.

او نگفت که درمورد خواسته هاى جانب افغانستان، حکومت ازبکستان چه پاسخ داده؟ اما افزود: «امیدواریم که دراین بخش ها پس از امضاى تفاهمنامه اى که روزهاى بعد ميان دو کشور امضا خواهد شد، به نتيجه برسيم.»

 وى علاوه کرد به اساس گفتگويى که ميان مقام هاى حکومت و سکتور خصوصى دو کشور صورت گرفته، جانب ازبکستان علاقمندى براى سرمايه گذارى در بخش توليد وسايل برقى و توليد انرژى برق از طريق ساخت بندها و گاز مايع نشان داده است.

به گفته او، به اساس تفاهمى که صورت گرفته؛ قرار است صادرات وسايل برقى ازبکستان به افغانستان بيشتر شود.

تجارت وصنايع

همايون رسا وزير تجارت و صنايع گفت که گسترش روابط تجارتى افغانستان با ازبکستان، با در نظرداشت موقعيت آن کشور براى افغانستان ارزنده مى باشد.

او افزود که حين سفر هيئت افغانستان به ازبکستان، روى چگونگى گسترش تجارت و مشکلات ترانزيتى ميان دو کشور بحث و گفتگو شد.

به گفته وى، به اساس تفاهمى که ميان دو کشور شده، روى طرزالعمل هاى گسترش روابط تجارتى کار جريان دارد.

مسوولان اداره هاى يادشده مى گويند که در اين بخش ها روى مواد تفاهمنامه ها کار جريان دارد و قرار است ازبکستان، در قسمت ظرفيت سازى در اين بخش ها نيز افغانستان را يارى رساند.

خان جان الکوزى معاون اول اتاق تجارت و صنايع، سفر يادشده هيئت افغانستان به ازبکستان را خيلى مهم خواند و گفت که افغانستان با گسترش روابط تجارتى با ازبکستان و از طريق آسياى ميانه به اروپا، از مشکلات در بخش تجارت از طريق پاکستان رهايى مى يابد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement