خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه خواهان بررسى کشتار افراد ملکى در بغلان شد

مشرانوجرگه خواهان بررسى کشتار افراد ملکى در بغلان شد

Jan 08, 2017 - 16:54

کابل(پژواک،۱۹جدی۹۵): مشرانوجرگه، ضمن انتقاد بر اعزام سه صد سرباز امريکايى به هلمند، خواستار بررسى کشتار افراد ملکى در بغلان شد و فيصله نمود که موضوع قطع جنگلات کنر را بررسى کند.

مشرانوجرگه، کشتار معدنچی‌ها در بغلان را محکوم کرده از حکومت خواست که هرچه عاجل عاملان این کشتار را بازداشت و به پنجۀ قانون بسپارند.

جمعۀ گذشته افراد ناشناس، ۱۳ تن را که مربوط به قوم هزاره بودند و به سوی ولایت دایکندی در حرکت بودند، در مربوطات ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان، از موتر پایین و تیرباران کردند. به اساس گزارش ها از جمع اين سيزده تن، هشت تن کشته و پنج تن ديگر زخم برداشتند. مسوولیت این کشتار را تا هنوز کسی و یا گروهی برعهده نگرفته است.

فضل هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه، در نشست عمومی امروز این جرگه گفت که عاملان اين عمل، افراد معلوم الحالی هستند که هدف شان تفرقه افگنی میان اقوام و مذاهب مختلف در کشور است.

او افزود : "حادثۀ بغلان را محکوم می کنیم و خود را در غم خانواده های قربانیان این حادثه شریک می دانیم و از مقام های مرکزی و محلی می خواهیم که هرچه عاجل تر، قاتلان معدنچی‌ها را بازداشت و به پنجه قانون بسپارند تا از ادامۀ اینچنین حملات جلوگیری صورت گیرد".

مسلم یار به کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی جرگه نیز وظیفه داد تا بررسی های حکومت را در این مورد پیگیری کند.

عبدالله قرلق منشی مشرانوجرگه گفت: "انگیزۀ این قتل، ایجاد وحشت و بربریت در میان مردم افغانستان است، عاملان این حادثه افراد معلوم الحال داعش است و از دولت تقاضای ما این است که جلو نفوذ داعش را در کشور بگیرد تا افغانستان به سوریه دوم تبدیل نگردد".

نجیبه حسینی نایب منشی مشرانوجرگه نیز خواستار پيگيرى اين موضوع شده گفت: "دشمنان افغانستان می خواهند مردم را بین هم بیندازند، ولی کور خوانده اند؛ زیرا مردم هوشیار شده اند و وحدت شان با این دسیسه ها از بین نمی رود".

اعزام سه صد سرباز امریکایی به هلمند

به اساس گزارش ها قرار است که ٣٠٠ سرباز امريکايى وارد هلمند شوند.

رحمت الله اڅکزی نماینده مردم کندهار در مشرانو جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت: "اعزام ٣٠٠ سرباز امریکایی، مشکل هلمند را رفع کرده نمی تواند، بلکه باعث گسترش جنگ خواهد شد."

او بر ایالات متحدۀ امریکا و ناتو انتقاد کرده گفت: "با جنگ و فرستادن نظامیان صلح تامین نمی شود، باید بر همسایه های ما که تروریستان تمویل و از آنها حمایت می کنند، فشار وارد شود تا در افغانستان صلح تامین شود."

به گفته موصوف، قبلا در ولایت هلمند بیش از ٢٥ هزار نظامی خارجی حضور داشت، ولی امنیت تامین نشد؛ حالا با این سه صد تن هرگز مشکل امنیتی رفع  نخواهد شد.

به گفته او  تا زمانی که تمام نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند، صلح در افغانستان تامین نمی شود .

شیر محمد آخند زاده نماینده مردم هلمند در این جرگه، با نظر مشابه از سران حکومت خواست تا اختلافات شان را کنار بگذارند؛ زیرا با موجودیت اختلافات مشکل امنیتی کشور رفع نمی شود.

او تمسخرگونه و بدون ارایه جزییات گفت: "جای شرم است که حکومت تصمیم گرفته برای هلمند دو معاون تعیین بکند، صرف چند چوک محدود و یک حوزه امنیتی در شهر لشرگاه در دست حکومت است و متباقی به دست مخالفین قرار دارد؛ آیا حکومت همین چند ساحه مشخص را مدیریت کرده نمی تواند که برای این ولایت، دو معاون تعیین می کنند؟"

شمار ديگرى از اعضاى جرگه نيز مى گفتند که فرستادن ٣٠٠ سرباز، مشکل هلمند را حل کرده نمى تواند و بايد امريکا بر کشورى فشار وارد کند که مخالفين مسلح دولت را حمايت مى کنند.

مسملیار در مورد گفت: "سه صد سربازامریکایی به اساس موافقتنامه امنیتی در هلمند مستقر می شوند؛ اگر بخاطر دفاع از مردم افغانستان و بازسازی بیایند، ما هم به اساس موافقتنامه کدام مشکلی نداریم؛ اما اگر بخاطر ایجاد تفرقه و گسترش جنگ باشد، حتما نمايندگان مردم صداى خود را بلند خواهد کرد."

قطع جنگلات در کنر

طیب عطا نماینده مردم کنر در مشرانوجرگه، در نشست امروز این جرگه جنگلات کنر را مربوط به همه افغان ها خوانده گفت: "در حال حاضر روزانه بیش از سه هزار درخت به شکل غیرقانونی قطع می شود که بیشتر آن به پاکستان قاچاق می گردد."

او افزود که مسوولین محلی کنر، توان جلوگیری قطع جنگلات را ندارد و باید حکومت مرکزی در مورد اقدام بکند.

به گفته موصوف؛ در چند سال اخیر قطع جنگلات و قاچاق آن  افزایش یافته است.

محمد حسن هوتک نیز از قطع جنگلات در کنر اظهار نگرانی کرد و از هیئت اداری مشرانوجرگه خواست تا هیئتی به منظور بررسی این موضوع به کنر برود.

سرانجام جرگه فیصله کرد تا یک هیئت به منظور بررسی این موضوع امروز به کنر برود.

در همین حال، فضل هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه نیز جنگلات کنر را جزء سرمایه هاى ملی مردم افغانستان خواند و تاکید ورزید که حراست و حفظ این جنگلات، برای مردم افغانستان فرض است.

مسلم یار گفت که یک هیئت از سوی مجلس برای بررسی این موضوع فردا دوشنبه به کنر فرستاده می شود و این هیئت مکلف است تا اين موضوع را بررسی کند.

به گفتۀ وی، قطع جنگلات در کنر میان والی و قوماندان امنيۀ این ولایت، کشمکش‌های بزرگی را ایجاد کرده است.

او تاکید کرد که هیئت مشرانوجرگه، بايد با بيطرفى اين موضوع را بررسى کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement