خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"ماليه دهندگان تا سه ماه آينده باقى داریهاى مالياتى شانرا تاديه نمايند"

"ماليه دهندگان تا سه ماه آينده باقى داریهاى مالياتى شانرا تاديه نمايند"

Feb 04, 2017 - 17:52

کابل (پژواک،١٦دلو٩٥): مقام هاى وزارت ماليۀ افغانستان، از ماليه دهندگان کوچک و متوسط مى خواهند که تا سه ماه آينده، باقى دارى هاى مالياتى شانرا تاديه نمايند.

آمنه احمدی رییس مالیه دهندگان متوسط وزارت مالیه، امروز در نشستى تحت نام "ازريابى هفته کمپاين آگاهى دهى مالياتى" در کابل، به خبرنگاران گفت سکتورهاى مختلف هستند که از سال هاى متمادى ماليات خويش را تصفيه نکرده اند.

وى افزود: «در سال ١٣٩٦ ما کوشش داريم که سطح اطاعت پذيرى را بلند ببريم و کسانى که ماليات خود را تصفيه نکرده اند، به وزارت ماليه مراجعه نموده و ماليات شان را بپردازند؛ اگر همى پروسۀ ما نتيجه نداد، ما يک ليست را تهيه و به ميديا معرفى مى کنيم که اين ها کيها هستند.» 

موصوف در مورد اينکه چه تعداد شرکت ها ماليات شانرا نپرداخته اند؟ گفت که معلومات درست در دست ندارد.

او از ماليه دهندگان خواست که به وقت و زمان، ماليات شانرا بپردازند؛ در غير آن جريمه خواهند شد.

مجیب الرحمن شیرزاد رییس عمومی عواید وزارت مالیۀ افغانستان، در اين نشست گفت که بايد تا سه ماه ديگر، ماليه دهندگان، باقيات مالياتى سال هاى قبلى شانرا بپردازند.

موصوف علاوه کرد که یکی از مشکلات عمده در پرداخت مالیات، عدم آگاهی مالیه دهندگان از قوانین مالیات می باشد و به  همين دليل، کمپاین مالیاتی که هفتۀ قبل آغاز شده است، در رفع این مشکل کمک خواهند نمود.

وی افزود: «عدم آگاهی از مالیات، قوانین مالیاتی و پروسه مالیه دهی، علت اصلی کم شدن اطاعت پذیری مالیه دهنده و حتى عدم اطاعت پذیری مالیه دهندگان محسوب می شود؛ عدم آگاهی از پروگرام مالیاتی، یکی از دلایل عمدۀ فساد محسوب می شود، زمانى که مالیه دهنده از حقوق اساسی و وجایب خود خبر نباشد، به همین دلیل شکار انواع مختلف فساد مى شود.»

او افزود که این کمپاین، در مرکز و ولایات راه اندازی شده است.

اين درحالى است که برخى تجار، از پروسيجرهاى پيچدۀ مالياتى شکايت داشته و خواهان ساده سازى اين پروسه ها مى باشند.

خانجان الکوزى معاون اول اتاق تجارت و صنايع، در اين نشست گفت که پرداخت ماليه، مسووليت هر تاجر است و بايد به موقع پرداخته شود.

اما موصوف افزود که در افغانستان، مشکل عمده اين است که تاجر و سرمايه دار، نسبت مشکلات و مجبوريت ها، تجارت خود را به شکل سنتى آن پيش مى برد؛ درحاليکه قوانين روز به روز تغيير مى کند.

به گفتۀ وى، براى حل اين مشکلات، با وزارت ماليه به تفاهم رسيده اند و بايد براى تجار و سرمايه گذاران، در مورد پروسيجرهاى ماليه دهى آگاهى دهند.

اخترمحمد احمدى رييس اتحاديه تاجران ميوه در کابل گفت که پروسيجرهاى پيچيدۀ ادارى در بخش ماليه دهى، مشکلات ماليه دهندگان مى باشد.

وى از وزارت ماليه خواست که بايد پروسيجرها ساده سازى شوند.  

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement