خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اولين نمايشگاه تخصصى- بين المللى لوازم خانگى، موبل و فرنيچر" در کابل تدويريافت

"اولين نمايشگاه تخصصى- بين المللى لوازم خانگى، موبل و فرنيچر" در کابل تدويريافت

Feb 07, 2017 - 17:01

کابل (پژواک،١٩ دلو ٩٥): وزارت تجارت و صنايع افغانستان، از ايجاد ده گروه کارى به هدف بررسى مشکلات تجار و سرمايه گذاران و تصويب استراتيژى پس از الحاق افغانستان به سازمان تجارت جهانى خبر داد.

اين مطلب را محمد قربان حقجو معين تجارتى وزارت تجارت و صنايع افغانستان، در مراسم افتتاح نمايشگاه سه روزه که امروز از سوى اتاق تجارت و صنايع افغانستان تحت نام «اولين نمايشگاه تخصصى - بين المللى لوازم خانگى، موبل و فرنيچر» در کابل تدويريافت، بيان داشت.

به گفته او با آن که در ١٤ سال گذشته، در بخش تجارت و سرمايه گذارى کارهاىى صورت گرفته؛ اما يک گزارش بانک جهانى که اخيراُ منتشر شده، نشان مى دهد که افغانستان در بخش تجارت و سرمايه گذارى در بين ١٨٩ کشور جهان در جايگاه ١٨٣ قراردارد.

وى در ادامه افزود که ناامنى ها، نبود زيربناها، فساد ادارى و عدم دسترسى به برق و زمين از مشکلات عمده براى سرمايه گذاران و تجار در کشور مى باشد.

موصوف گفت که ده گروه کارى متشکل از ارگان هاى ذيربط که روز پيش ايجاد گرديده، سر از امروز به هدف بررسى مشکلات سرمايه گذاران و تجار در کشور آغاز به کار نمودند.  

همچنان به گفته او استراتيژى پس از الحاق افغانستان به سازمان تجارت جهانى، از سوى شوراى وزيران افغانستان روز گذشته تصويب گرديد و به زودى حکومت افغانستان، يک دفتر براى امور تجارتى را در ژنيو ايجاد مى کند.

موصوف افزود: «ما می خواهیم که از عضويت خود با سازمان تجارت جهانى منحيث يک کشور عقب مانده و محاط به خشکه استفاده بهينه بکنيم.»

خانجان الکوزى معاون اول اتاق تجارت و صنايع افغانستان در اين نمايشگاه گفت با آن که سال هاى اخير نسبت مشکلات اقتصادى، تجارت افغانستان ٥٠ در صد کاهش يافته؛ اما حکومت افغانستان درصدد انکشاف تجارت با تمام کشورها مى باشد.

وى افزود که هدف از تدوير اين نمايشگاه، جذب سرمايه گذارى ها و بهبود روابط تجارتى ميان کشور ها مى باشد.

 الکوزى گفت که افغان ها از تجار ملى و خارجى مى خواهند که اجناس باکيفيت را وارد و عرضه کنند.

در اين نمايشگاه ١٢٠شرکت تجارتى از افغانستان، امريکا، پاکستان، ايران، ترکيه، امارات متحده عربى و آذربايجان لوازم برقى، وسايل آشپزخانه، موبل و فرنيچر، ظروف چينى و پلاستيکى را در ٥٠ غرفه در هوتل اورانوس شهرکابل به نمايش گذاشته اند.

عليرضا صدرزاده رييس نمايشگاه هاى ايران در مراسم امروز، از همکارى حکومت افغانستان در قسمت راه اندازى اين نمايشگاه اظهار سپاس نمود.

وى راه اندازى همچو نمايشگاه ها را در جهت گسترش روابط تجارتى ميان کشورها مهم خواند و گفت که حکومت و تجار ايران، علاقمند گسترش روابط تجارتى با افغانستان مى باشند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement