خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قرارداد ٤٨ پروژه انکشافى امضا شد

قرارداد ٤٨ پروژه انکشافى امضا شد

Feb 19, 2017 - 14:18

کابل (پژواک، اول حوت۹۵): وزارت احیاء و انکشاف دهات قرارداد تطبيق ٤٨ پروژه هاى انکشافى را که ۴۱۴ میلیون افغانی هزينه بر مى دارد، با نماینده گان شوراهای انکشافی قریه ها و شرکت های خصوصی به امضا رساند.

انجنیر نصیر احمد درانی وزیر احیاء و انکشاف دهات در مراسم امضاى اين قراردادها گفت که این پروژه ها شامل ساخت پل ها، پلچک ها، مرکز فرهنگی، سرک های کانکریتی، کانال های آب، سربندهای آب، دیوارهای استنادی و محافظوی می باشد .

موصوف بدون ارايه جزييات گفت که هزينه اين پروژه ها از کمک های بانک انکشاف آسیایی، هندوستان و بودجه حکومت افغانستان تمویل می شود .

به گفته او به دليلى در اين پروژه ها بيشتر بر سرک و زراعت تمرکز شده که اين دو سکتور باعث رشد اقتصادی کشور مى شود.

درانی افزود که اين پروژه ها در ٢١ ولايت کشور عملى مى شود و زمینه بیش از ۸۶ هزار روز کاری را ایجاد خواهد کرد. او مى گويد که بیش از ۲۰۸ هزار تن به طور مستقیم و غیر مستقیم از مزایای این پروژه ها بهره مند خواهند شد .

وی خاطر نشان ساخت که کار این پروژه ها در سه تا شش ماه تکمیل می شود.

به اساس معلومات او در سال روان ۷۱۲ همچو پروژه به هزينه بیش از سه میلیارد افغانی در سطح کشور عملى شده و بیش از دو نیم میلیون تن از مزایای آن بهره مند شده اند.

همچنان موصوف در نشست امروز گفت که وزارت يادشده در سال روان براى ٦٨ هزار زن روستايى در پنج ولايت از طريق برنامه صنايع روستايى زمينه کار را مساعده کرده اما تلاش دارد که اين برنامه ملى شود و سال آينده دست کم به پانزده ولايت گسترش پيدا کند.

به اساس معلومات وزیر، در حال حاضر ۵۰ در صد اعضای شوراهاى انکشافی را زنان تشکيل مى دهد و در تطبیق پروژه هاى انکشافی نیز ۲۰ درصد سهم به زنان داده می شود.

وی همچنان گفت که این وزارت دو صد هزار دالر را بدست آورده و قرار است که با استفاده از اين پول شماری از زنان شامل دوره ماسترى در موسسات تحصیلات عالی خصوصی شوند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement