خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه بر عملى شدن موافقتنامه صلح با حزب اسلامى تاکيد کرد

مشرانوجرگه بر عملى شدن موافقتنامه صلح با حزب اسلامى تاکيد کرد

Mar 19, 2017 - 16:17

کابل (پژواک، ٢٩حوت٩٥): مشرانوجرگه بر عملى شدن هرچه زودتر موافقتنامه صلح با حزب اسلامى تاکيد نموده مى گويد که براى پيشبرد بهتر امور شوراى عالى صلح، بايد شخص مناسب به حيث رييس اين شورا معرفى شود.

موافقتنامه صلح ميان حزب اسلامى و دولت افغانستان، در ماه ميزان سال روان امضا شد. حزب اسلامى پيش از آن در مخالفت مسلحانه با دولت قرار داشت؛ اما تا حال اين موافقتنامه به شکل کلى عملى نشده و انجنير گلبدين حکمتيار رهبر اين حزب، به کابل نيامده است.

محمد حنیف حنفی نماینده مردم ارزگان در مشرانوجرگه، در نشست امروز این جرگه در مورد گفت: «پروسه صلح با حزب اسلامی به فراموشی سپرده شده است، دنیا و ملت متوجه است، حکومت باید هرچه عاجل زمینه بازگشت حکمتیار به کابل را مساعد کند.»

به گفته او حکومت مکلف است تا موافقتنامه صلح با حزب اسلامی را عملى کند تا سایر گروه های مسلح مخالف دولت که می خواهند صلح نمایند، بر حکومت افغانستان اعتماد نمایند.

اوگفت: «تا زمانی که صلح با حزب اسلامی به جایی نرسد، دیگر گروه های مسلح جرئت نمی کنند که وارد گفتگو با حکومت افغانستان شوند.»

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه نیز ضمن اعلام حمایت از پروسه صلح با حزب اسلامی، از حکومت خواست که در عملی شدن موافقتنامه صلح با این حزب تلاش کند تا حکمتیار وارد کابل شود.

او نيز گفت که حضور یافتن حکمتیار در کابل و تطبیق موافقتنامه صلح با این حزب، باعث پیوستن گروه های دیگر با پروسه صلح حکومت خواهد شد.

وی همچنان در نشست امروزی از رهبران حکومت خواست تا به منظور پیشبرد بهتر کارهای شورای عالی صلح، یک شخص مناسب را به حیث رییس این شورا به معرفی بگیرند.

پیر سید احمد گیلانی رييس اين شورا، حدود یک ماه پيش فوت کرده است.

مسلمیار همچنان بدون ارایه جزییات گفت: «ایجاد هر نوع تاسیسات درخط دیورند، برای ما قابل قبول نیست، از حکومت می خواهیم که از مجرای دیپلماتیک و سازمان ملل متحد، بر پاکستان فشار وارد کند تا از ساخت تاسیسات دست بکشند.»

به گفته او حکومت افغانستان مکلف است تا از هر مجرایی که ممکن است، از ساخت تاسیسات و دیوار در خط دیورند جلوگیری کند.

وزارت سرحدات کشور گفته است که حکومت پاکستان ميخواهد درخط فرضى ديورند، تاسيسات جديد راايجاد کند که به هيچ عنوان قابل قبول دولت افغانستان نخواهد بود؛ اما پاکستان تاکنون درمورد اظهارنظرنکرده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement