خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تحقیق: بیش از ۸۰ درصد واحدهای صنفی کابل جواز فعالیت ندارند و مالیات نمی دهند

تحقیق: بیش از ۸۰ درصد واحدهای صنفی کابل جواز فعالیت ندارند و مالیات نمی دهند

Apr 08, 2017 - 10:31

کابل(پژواک، ١٩حمل۹۶): بر پایۀ یک تحقیق، تخمین زده می شود که حداقل ۱۵۰ هزار واحد صنفی در کابل وجود داشته باشند؛ اما شاروالی می گوید که به دلایل مختلف، تنها توانسته است برای کمتر از ۲۰ درصد واحدهای صنفی، جواز فعالیت صادر کند و اکثریت آنها از پرداخت مالیات خودداری می کنند.

بر پایه معلومات شاروالی کابل؛ در حال حاضر ۲۱۶ صنف اقتصادی، تجارتی و یا تولیدی از جمله بانک ها، شرکت های مخابراتی، ساختمانی، تجارتی، تولیدی، حمل و نقل، هوایی، تبلیغاتی، نانوایی، نجاری، حکاکی، قصابی، آریشگاه، فلزکاری، رهنمای معاملات، شفاخانه ها، مراکز صحی و معاینه خانه در این شهر تشخیص شده اند که ده ها هزار واحد صنفی، زیر پوشش این اصناف فعالیت می کنند.

جواز فعالیت و جواز صنفی

مطابق با قانون محصول خدمات شهری، اصناف مختلف مکلف هستند تا بخاطر پیشبرد روند قانونی کارشان، جواز فعالیت دریافت کنند.

بر اساس این قانون، جواز فعالیت- برای یک بار- متناسب به میزان داد وستد، نفوس ناحیه و موقعیت  واحد صنفی، به هزینۀ ۵۰۰ افغانی تا ۲۰ هزار افغانی صادر می شود.

افزون برآن واحدهای صنفی مکلف هستند در پایان سال اول، به نواحی مربوطه مراجعه کنند و جواز صنفی دریافت نمايند. این نوع جواز، از سوی مدیریت های نواحی شاروالی، باید هر سال تمدید شود و مالک واحد صنفی، مبلغ تعیین شده را که بین ۵۰۰ تا ۲۰ هزار افغانی است بپردازد.

بایسکل سازی، دکان صنایع دستی و سلمانی، از جمله واحدهای صنفی اند که برای دریافت جواز فعالیت، باید ۵۰۰ افغانی به حساب شاروالی واریز نمایند و هر سال نیز با پرداخت این مبلغ آن را تمدید کنند.

مطابق با این قانون، شرکت های تبلیغاتی و خدمات تخنیکی، تعمیرگاه های موتر، وسایل الکترونیکی و شرکت های حمل و نقل، از جمله واحدهای صنفی هستند که بین هشت تا ۱۰ هزار افغانی؛ و بانک های خصوصی، شرکت های مخابراتی، شرکت های ساختمانی، فابریکه های تولیدی و بسته بندی، تانک های تیل و هوتل و رستورانت ها و شرکت های خدمات هوایی، بین ۱۵ هزار افغانی تا ۲۰ هزار افغانی که بیشترین مالیات صنفی است، باید پرداخت کنند.

نواحی شاروالی و میزان اعمال قانون

یک منبع در شاروالی کابل گفت که برآورد می شود تا ۱۵۰ هزار واحد صنفی، در ۲۲ ناحیه این شهر وجود داشته باشند.

اما خیرمحمد صفدری رئیس تنظیم مارکت های شاروالی کابل، به پژواک گفت که به دلیل نبود یک سیستم دقیق نمی تواند این رقم را تايید کند.

وی افزود که تا کنون۱۲۵۰۰ جواز فعالیت، از سوی شاروالی صادر شده؛ اما برآورد می شود که این آمار کمتر از ۲۰ درصد واحدهای صنفی فعال باشد.

رئیس تنظیم مارکيت های شاروالی گفت: "به دلیل کمبود کارمند و قانون گریزی اصناف، شاروالی نتوانسته است تعداد دقیق واحدهای صنفی فعال در کابل را مشخص کند."

اما با توجه به معلومات وی؛ می توان تخمین زد که در حال حاضر ۶۲۵۰۰ واحد صنفی در کابل وجود داشته باشند که بیشتر از ۵۰ هزار شان، جواز فعالیت نگرفته اند و مالیات صنفی نیز نمی دهند.

صفدری افزود: "قانون گریزی و زورگویی در برابر شاروالی، به حدی است که این اداره حتی نتوانسته است در نواحی ۱۴، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱(به ترتیب شامل مناطق...) حتی یک واحد صنفی و یا دکان را تحت پوشش قرار دهد و هیچ یک از واحدهای صنفی آن، جواز نگرفته است و مالیات نیز نمی دهند."

با وصف این، رئیس تنظیم مارکت های شاروالی کابل تصریح کرد که قرار است به کمک یکی از نهادهای بین المللی، سیستم صدور جواز فعالیت و جواز صنفی و روند جمع آوری پول مالیات آنها، از طریق بانک در شهر کابل عملی شود.

وی گفت که انتظار می رود تا سه ماه دیگر، این سیستم ایجاد شود و در مدت یک سال، این روند شکل اجرایی بگیرد.

مقایسه آمار شاروالی با آمار تخمینی به دست آمده از یک تحقیق

رئیس تنظیم مارکت های شاروالی کابل برآورد می کند که بیش از ۶۲۵۰۰ واحد صنفی در این شهر وجود داشته باشند؛ اما یافته های پژواک نشان می دهد که تنها در پنج ناحیۀ شهر، حدود ۴۵ هزار واحد صنفی وجود دارند.

با توجه به نبود آمار مشخص و بی اطلاعی شاروالی در مورد تعداد دقیق واحدهای صنفی فعال در کابل، پژواک تحقیقی را متناسب با بافت اجتماعی و جمعیتی پایتخت انجام داده و بر اساس آن، شمار تقریبی واحدهای صنفی را سنجیده است.

براین مبنا، ناحیه هفدهم(خیرخانه) در شمال، ناحیه سوم(کارته چهار) در جنوب، ناحیه دوازدهم(ارزان قیمت) درشرق، ناحیه سیزدهم(دشت برچی) درغرب، و ناحیه شانزدهم(مکروریان کهنه و پل محمودخان) در مرکز شهر، انتخاب و تک تک واحدهای صنفی در این نواحی شناسایی و شمرده شده اند.

این بررسی، به شکل میدانی توسط گزارشگر پژواک و دو همکار تخنیکی آن، در جریان ۱۰ روز کاری صورت گرفته است.

یافته های این بررسی نشان می دهد که حدود ۴۴۸۰۰ واحد صنفی از جمله ۱۰۹۱۸ در ناحیه سوم، ۳۳۱۷ واحد در ناحیۀ شانزدهم، ۱۰۸۵۲ واحد در ناحیه سیزدهم، ۹۶۶۳ واحد در ناحیه هفدهم و  ۱۰۰۵۰ واحد صنفی در ناحیه دوازدهم فعالیت می کنند، که اکثریت آنها فاقد جواز فعالیت و جواز صنفی هستند.

در ۱۷ ناحیه باقی مانده، برخی مناطق پُرجمعیت که دارای بیشترین تعداد واحدهای صنفی است، شامل مندوی و جادۀ سینما پامیر، جاده نادر پشتون و لیسه مریم مربوط نواحی اول و دوم و یازدهم و مناطق کم جمعیت از جمله چهل ستون، واصل آباد، کارته سه مربوط نواحی ششم و هفتم مى باشند.

در این تحقیق، با توجه به اینکه در نواحی بررسی نشده هم، مناطق پرجمعیت با تراکم زیاد واحدهای صنفی و هم مناطق کم جمعیت با تعداد کمتر واحدهای صنفی وجود دارد؛ نمونه گیری از پنج ناحیۀ بررسی شده بر دیگر نواحی باقی مانده، تعمیم داده شده است.

در صورتی که در پنج ناحیه ۴۴۸۰۰ واحد صنفی وجود داشته باشد، به طور میانگین در هر ناحیه ۸۹۶۰ واحد صنفی وجود دارد. با این حساب، تخمین زده می شود که در ۱۷ ناحیۀ باقی مانده، بیش از ۱۵۲ هزار واحد صنفی وجود داشته باشد.

فعالیت بدون جواز؛ قانون گریزی شهروندان یا ضعف و فساد در شاروالی

محمد نبی رحیمی رئیس ناحیه سیزدهم(دشت برچی) گفت که این ناحیه، برای حدود چهار هزار دکان جواز صادر کرده؛ اما به گفته وی، پیشبرد این روند با مشکل جدی مواجه است.

رئیس ناحیه سیزدهم، با ناعادلانه خواندن مقررۀ جواز صنفی گفت: "در این مقرره، دکانداری که هفت میلیون افغانی سرمایه دارد، با دکانداری که بیست هزار افغانی سرمایه دارد، به صورت یکسان برای اخذ جواز، پول می دهد و یگانه دلیلی که در این ناحیه دکانداران حاضر به اخذ جواز نیستند، همین موضوع است."

بشیراحمد، مدیر عواید ناحیه سوم(کارته چهار) گفت: "بعضی از دکانداران بی خبر از قانون شاروالی هستند و جواز نمی گیرند. آنها با بهانه های مختلف که کار نیست، پول نداریم وغیره، از گرفتن جواز فرار می کنند؛ اما از این پس هیچ بهانه یی برای ما قابل قبول نیست."

صفی الله عبدی رئیس ناحیه دوازدهم(ارزان قیمت) گفت: "مردم افغانستان از قانون گریزی لذت می برند و برخی دکان ها هستند که جواز نگرفته اند؛ اما امسال پروسه جوازدهی را خیلی جدی روی دست گرفته ایم."

حاجی زمان که در منطقه جمال مینه(ناحیه سوم) دکان مواد خوارکی دارد گفت: "سه سال قبل دو کارمند شاروالی آمدند و پروسه اخذ جواز را برایم شرح دادند؛ خیلی مغلق بود و مجبور شدم تا به جای جواز ماهوار، برای آنان ۲۰۰ افغانی پرداخت کنم."

نور بهادر، دکاندار در منطقه تپه سلام(ناحیه سوم) گفت: "جواز دارم و همه ساله دو هزار افغانی پرداخت می کنم؛ اما برعلاوۀ آن، کارمندان شاروالی به نام اینکه چرا سودای تان را بیرون کشیدين؟ پول صفایی و تکس لوح را از ما می گیرد."

وی افزود: "در کشورهای دیگر، وقتی شاروالی پول می گیرد، در بدل آن خدمات هم دارد؛ اما متاسفانه هیچ گونه خدماتی از شاروالی ندیدیم. هنوز هم سرک مقابل دکان ما خامه است و بعضی خوراکه باب در اثر گرد و غبار آلوده می شود و مردم آنها را نمی خرند."

عبید ناصری که در سه راهی سمنت خانه(ناحیه شانزدهم) دکان موبایل فروشی دارد گفت: "درحالیکه جواز داریم، شاروالی به نام این وآن پول می گیرد و اگر ندهیم، بهانه می گیرد که پیش دکان خود را چرا پاک نکرده اید و دکان ما را مهر و لاک می کند."

عبدالمتین یکی دیگر از دکانداران منطقه ارزان قیمت(ناحیه دوازدهم)گفت: "هفت سال می شود که دکان خوراکه فروشی دارم؛ اما تا به حال جواز ندارم و برخی اوقات کارمندان ناحیه می آیند و جواز را پرسان می کنند؛ اما صد افغانی به نام جریمه گرفته دوباره می روند و یک ماه بعد باز می آیند."

وهاب حسینی که در سرک بالای قلعه زمان خان(شانزدهم) لبنیات فروشی دارد گفت که تا هنوز جواز فعالیت نگرفته است.

وی افزود: "سرمایه ام ۲۰ هزار افغانی است و نمی توانم سالانه ۲۵۰۰ افغانی بخاطر جواز فعالیت بدهم؛ جواز فعالیت باید به اساس سرمایه دکاندار تعیین شود. کسی که ۱۰ لک افغانی سرمایه دارد و کسی که ۲۰ هزار افغانی سرمایه دارد، بی انصافی است که یکسان پول پرداخت کنند."

محمد عارض که در منطقه مهتاب قلعه دکان مواد خوراکی دارد، گفت که سه سال پیش، جواز فعالیت گرفته و هر سال آن را تمدید می کند؛ اما با وصف آن شاروالی ماهانه ۵۰ تا ۱۰۰ افغانی پول می گیرد.

وی افزود: "پولی را که شاروالی به نام فعالیت دکان می گیرد، در بدل خدماتی است که ارایه می کند. پول صفایی را جدا می گیرد و پول مالیه لوحۀ دکان را جدا می گیرد."

 

این دکاندار مدعی شده که اکثریت همسایه هایش جواز فعالیت ندارند و هر ماه، به مامور شاروالی پول می دهند و کسی آنان را مجبور نمی کند که جواز بگیرند.

وی افزود: "تا زمانی که مشخص نشود، شاروالی در بدل پرداخت پول جوازچه خدماتی را برای دکانداران انجام می دهد، هرگز جواز اخذ نخواهم گرفت."

اتحادیه ملی پیشه وران گفت که روند دریافت جواز فعالیت همچنان پیچیده است و یک کسبه کار نمی تواند بدون پرداخت رشوت جواز بگیرد.

عبداللطیف صالحی عضو اتحادیه ملی پیشه وران، به پژواک گفت که روند صدور جواز فعالیت از سوی شاروالی، یک معضل بسیار بزرگ و پیچیده است و این پیچیدگی، باعث فساد اداری نیز شده است.

وی گفت: "پیچیدگی و فساد در اخذ جواز سبب شده تا اکثریت دکانداران، از گرفتن جواز خودداری کنند و اصناف به نوعی با کارمندان نواحی بسازند و کارمندان شاروالی و پولیس، به شکل غیرقانونی از دکانداران و اصناف مختلف پول می گیرند."

فرهاد صدیقی عضو کمیسیون مواصلات، مخابرات و شاروالی های ولسی جرگه گفت: "اسناد و شکای

ت هايی در این زمینه برای ما هم رسیده است، که دکان ها جواز ندارند و کارمندان شاروالی، ماهانه از آن ها پول می گیرند."

وی افزود: "شاروالی کابل غرق فساد است و نیاز است تا اصلاحات لازم در این اداره به وجود بیاید و اجازه داده نشود که بودجه شاروالی، به جیب بعضی اشخاص و رؤسای نواحی برود."

صدیقی در عین حال گفت که مغلق بودن روند توزیع جواز، باعث فساد شده است و این مسائل از عوامل عمدۀ قانون گریزی شهروندان می باشد و سبب می شود که از گرفتن جواز خودداری کنند.

عضو کمیسیون مواصلات، مخابرات و شاروالی های ولسی جرگه گفت که برای بيرونرفت از این معضل؛ باید سیستم اخذ مالیات، و صدور جواز صنفی، الکترونیکی شود تا از فساد جلوگیری گردد.

وی افزود: "انتقاد مردم بر عدم اخذ جواز فعالیت بخاطر روشن نبودن خدمات شاروالی، به جاست و نیاز است تا شاروالی، خدماتش را برجسته سازد تا قناعت مردم حاصل شده و حاضر به جواز فعالیت شوند."

اما جليل سلطانى سخنگوى شاروالى کابل، با تاييد اينکه يکتعداد واحدهاى صنفى در شهرکابل، جواز فعاليت اخذ نکرده و ماليات پرداخت نمى کنند، گفت که تا يکماه ديگر، سيستم الکترونيکى که ميکانيزم آن مشخص گرديده، در تمامى نواحى اين شهر فعال ميگردد.

موصوف افزود که به کمک موسسه دموکراسى انترنشنل، وسايل مورد نياز اين سيستم برا

ى ٢٢ ناحيه شاروالى کابل توزيع گرديده و قراراست که شمارى از کارمندان اين نواحى، دراين راستا نيز آموزش داده شوند.

وى همچنان گفت که شاروالى کابل، تيم مشخصى را که تخصص داشته باشند، بعنوان تيم نظارتى ازاين پروسه نيز توظيف خواهد کرد تا وقتاً فوقتاً از سيستم تاديه ماليات اصناف، نظارت دقيق داشته باشند.

سخنگوى شاروالى کابل خاطرنشان کرد که به اساس سيستم جديد، هرواحد صنفى مکلف است تا ماليات را تحويل بانک نمايد و گليم پرداخت پول فزيکى به نواحى شهر، کاملاً برچيده خواهد شد.

وى اظهار اطمينان کرد که بافعال شدن اين سيستم، ديگراخاذى صورت نخواهد گرفت.   

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement