خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"موضوع اهدای پول اکرامیه به خانواده های طالبان بايد بررسى شود"

"موضوع اهدای پول اکرامیه به خانواده های طالبان بايد بررسى شود"

Apr 11, 2017 - 15:15

کابل(پژواک،۲۲حمل۹۶): مشرانوجرگه توزیع اکرامیه شهدای نیروهای امنیتی را به خانواده های طالبان نگران کننده خواند و فیصله کرد تا هیئتی از این مجلس برای بررسی این موضوع به کندز سفر کند.

اسدالله عمرخیل والی کندز، در نوار تصویری که اخیراً به نشر رسیده گفته است: "قسم می خورم که از ۵۰ تا ۶۰ نفر آنان(طالبان) کشته شده بودند، ورثۀ شان آمده بودند و از من پول شهیدان را گرفتند، تمام شان در همین جنگ مردار شده بودند، ما هم به ملت گفتیم که خیر است، دامن دولت کلان است."

عبدالله قرلق نماینده مردم کندز در مشرانوجرگه، در نشست امروز این مجلس با اشاره به اظهارات والی کندز گفت: "یک هیئت با ۵۰ میلیون افغانی کمک برای ورثۀ شهدا و زخمی های نیروهای امنیتی به کندز رفته بود؛ اما از اینکه در توزیع آن بیعدالتی صورت گرفته بود، دوباره با ۱۶میلیون آن به کابل آمده اند."

وی ضمن درخواست بررسی توزیع پول به خانواده های طالبان، گفت که این کار باعث بی اعتمادی نیروهای امنیتی به حکومت می شود.

لیلما احمدی عضو دیگر مجلس نیز گفت که اظهارات والی کندز قابل نگرانی است.

وی از هیئت اداری مشرانوجرگه، خواست تا از این قضیه به سادگی عبور نکنند و در عین حال، والی کندز باید در این مورد به مردم وضاحت بدهد.

فضل هادی مسلم یار رئیس مشرانوجرگه گفت: "این قضیه به بررسی بیشتری نیاز دارد و نباید ما پیش از روشن شدن حقایق، تصمیم بگیریم."

وی از کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی مجلس خواست تا به صورت مشترک با نمایندگان کندز در جرگه، به آن ولایت سفر نمایند و گزارش خود در این زمینه را به مجلس ارایه کنند.

در همین حال، سید محمود دانش سخنگوی والی کندز، ضمن رد توزیع پول اکرامیه نیروهای امنیتی به  خانواده های طالبان، گفت که تنها بیش از چهار میلیون افغانی، به اساس عرایض شماری از باشندگان منطقه "پل کندهاری" به مقام ریاست جمهوری، از مرکز کشور ارسال و از سوی والی توزیع شده است.

اما وی در مورد هویت باشندگان کسانی که در پل کندهاری از این پول مستفید شده اند، وضاحت نداد.

در همین حال، مل پاسوال عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه کندز نیز توزیع پول اکرامیۀ نیروهای امنیتی را به خانوادۀ طالبان رد کرد و گفت که پول اکرامیه بعد از تنظیم وثیقۀ شرعی محکمه و تثبیت آن از سوی ادارات امنیتی، به ورثه شهدای نیروهای امنیتی توزیع می شود و در این راستا، والی و قوماندان امنیه هیچ نقشی ندارند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement