خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالان مدنى در ننگرهار برضد لطيف پدرام و پاکستان مظاهره کردند

فعالان مدنى در ننگرهار برضد لطيف پدرام و پاکستان مظاهره کردند

Apr 15, 2017 - 15:05

جلال آباد (پژواک،٢٦حمل ٩٦): شمار زيادى از فعالان مدنى و جوانان در ننگرهار، اظهارات عبداللطيف پدرام وکيل ولسى جرگه، پيرامون خط فرضى ديورند را تقبيح کردند و در مورد فيصلۀ نصب سيم خاردار در امتداد  خط متذکره از سوى پاکستان، ابراز مخالفت نمودند.

نمايندگان جوانان و جوامع مدنى، از حکومت خواستند تا همه افرادى که عليه منافع ملى اظهاراتى مى کنند مجازات شوند.

آنان که به تاريخ ٢٦حمل در استديوم شيرزى درجلال آباد تجمع کرده بودند، الى جادۀ پشتونستان راهپيمايى نموده و شعارهاى ضد پاکستان را سر دادند و عبداللطيف پدرام عضو ولسى جرگه را به قانون شکنى متهم کردند.

مظاهره کنندگان، خواهان اخراج عبداللطيف پدرام از ولسى جرگه شدند.

عبدالقدير بهار يکتن از اشتراک کنندگان مظاهره و عضو شوراى جوانان مشرقى گفت که ديورند، مرز غيررسمى پنداشته شده است و فيصله در مورد به رسميت شناختن  آن، کار يک شخص و حکومت نيست، بلکه به فيصلۀ مردم نياز دارد.

نامبرده همچنان اعضاى شوراى ولايتى و شوراى ملى را به باد انتقاد گرفت که در مورد نصب سيم خاردار درامتداد خط ديورند، خاموشى اختيار کرده و هيچ عکس العمل نشان نمى دهد.

همچنان سباوون ملگرى يکتن از اشتراک کنندگان ديگر مظاهره گفت درصورتيکه حکومت و ولسى جرگه، اين عمل پدرام را مورد پيگرد قرار ندهند و هم درمورد نصب سيم خاردار در امتداد خط ديورند واکنش ابراز نکنند؛ با واکنش شديد مردم مواجه خواهند شد.

نامبرده افزود که خط ديورند را هيچ افغان نپذيرفته و نخواهد پذيرفت و آن را ظلم تاريخى عليه پشتون هاى متوطن در دو سوى خط ديورند عنوان کرد.

در پايان مظاهره، قطعنامۀ هشت ماده يى نيز به خوانش گرفته شد، که درآن خواهان مجازات عبداللطيف پدرام شده بودند و از وکيلان ولسى جرگه خواستند تا موضوع متذکره را جداً پيگيرى نمايد.

درقطعنامه، نصب سيم خاردار در امتداد خط ديورند توسط پاکستان محکوم شده و حکومت پاکستان را به نقض از اصول جهانى متهم کرد.

همچنان، جوانان شعارهايى به حمايت از نيروهاى ملى امنيتى نيز سر داده بودند و ازعمليات کوبنده عليه داعش در ولسوالى اچين ولايت ننگرهار اظهارحمايت کردند.

عبداللطيف پدرام رييس حزب کنگرۀ ملى و نمايندۀ مردم بدخشان در ولسى جرگه، چندى پيش اظهاراتى را ابراز کرده بود، که خط ديورند مرز رسمى ميان افغانستان و پاکستان مى باشد؛ اين اظهارات وى با واکنش هاى شديد در سراسر کشور مواجه شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement