خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آلودگى محيط در شهرهاى بزرگ زندگى مردم را تهديد مى کند

آلودگى محيط در شهرهاى بزرگ زندگى مردم را تهديد مى کند

Apr 22, 2017 - 17:50

کابل (پژواک، ۲ ثور۹۶): اداره ملی حفاظت محيط زيست مى گويد که ٧٠ درصد ساحات سبز و زراعتى در شهرهاى بزرگ کشور به ساحات رهايشى و  تجارتى  مبدل شده و ادامۀ اين وضعيت، سبب ميگردد که  تا چهار سال آينده،  منابع اصلى توليد اکسيجن و جذب کاربن دراين شهرها وجود نداشته باشد.

غلام محمد ملکيار معين مسلکی اداره حفاظت محيط زيست، امروز در مراسم تجليل از روز جهانی "زمين" با بيان اين مطلب گفت که اگر ساحات سبز، به منازل رهايشى مبدل شود و غصب زمين به همين منوال ادامه پيدا کند، تا چهار سال آينده در شهرهاى بزرگ ساحات سبز و منابع اصلى توليد اکسيجن و جذب کاربن وجود نخواهدداشت.

وی، استفاده از ساحات سبز و زمين های زراعتی شهرها را به مقاصد ساحات رهايشی، تجارتی و خدماتی يک بحران خوانده گفت که زمين زراعتی و ساحۀ هموار در افغانستان کم است، اگر جلو استفاده از ساحات سبز گرفته نشود، در آينده به جز از تپه ها و کوه های کشور، هيچ زمين زراعتی وجود نخواهد داشت.

موصوف گفت که ۳۰ سال قبل، سه درصد مساحت افغانستان، پوشيده از جنگل بود که در اثر جنگ ها دو ونيم درصد آن کاملاً از بين رفت؛ اما اکنون با احيای مجدد، اين رقم به يک عشاريه هفت درصد رسيده است.

معين مسلکی اداره حفاظت محيط زيست، از ازدياد نفوس و گشت و گذار وسايط استهلاک شده در شهرهای بزرگ کشور نيز نگرانی کرده گفت: "در حال حاضر، در کنار اينکه افزايش نفوس نگرانی جدی است، بلکه ۸۵ درصد وسايط نقليه در شهرهای کشور که عمر شان ختم است، نيز از معضلات بزرگ ديگر برای آلوده ساختن هوا هستند."

او تصريح کرد که کنترول آلودگی هوا به پلان طويل المدت نياز دارد و پيشگيری بخاطر جلوگيری از آلوده شدن هوا آغاز گرديده؛ به همين دليل از علما، خطبای مساجد جامع، حسينيه ها، استادان، دانشمندان، جامعه مدنی و رسانه های کشور، خواستند که با تبليغات وسيع مردم را آگاهی بخشند؛ تا مردم به پاکسازی زمين بپردازند و از آلودگی ها جلوگيری و در حفظ و مراقبت فرش نباتی بکوشند و نگذارند که بيشتر از پيش زمين آلوده گردد.

نصيراحمد درانی وزير احيا و انکشاف دهات، نيز گفت که آلودگی هوا زندگی را تهديد می کند؛ ساينس دانان و دانشمندان، به منظور حل اين معضل تلاش بيشتر نمايند.

وی، از بين بردن آلودگی هوا را وظيفۀ وزارت احيا و انکشاف دهات، نيز عنوان کرده گفت که اين وزارت نيز به منظور پاک ساختن محيط و جلوگيری از آلودگی هوا؛ سرک، تاسيسات زراعتی متوسط و آبرسانی پاک را به شهروندان مهيا کرده است.

رفيع قاری زاده سرپرست معينيت منابع طبيعی و آبياری، وزارت زراعت؛ جنگل را منبع حيات عنوان کرده گفت که آنان در مديريت جنگل ها نيز فعاليت هايی را انجام داده اند؛ اما در مورد برنامه های روی دست داشتۀ شان معلومات ارائه نکرد.

دوم ثور مطابق ۲۲ اپريل مصادف به روز جهانی زمين است که از اين روز، همه ساله در سراسر کشور بزرگداشت به عمل مى آيد و امسال، روز جهانی زمين تحت شعار "دانش اقليم و محيط زيستی" از طرف سازمان ملل متحد، انتخاب گرديده است.

اين درحالى است که اداره مستقل اراضى افغانستان مى گويد که بيش از يک عشاريه سه (١،٣) ميليون جريب زمين در ٣٠ ولايت کشور، از سوى زورمندان غصب شده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement