خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"پاک کاری شهر از وجود زباله ها، تنها وظیفۀ شاروالی نیست"

"پاک کاری شهر از وجود زباله ها، تنها وظیفۀ شاروالی نیست"

Apr 24, 2017 - 16:26

شهرهرات (پژواک،٤ثور٩٦): تعدادى از زنان فعال مدنى، امروز براى پاک کارى شهر هرات از کثافات و زباله ها، حشر عمومى کردند.

برنامه پاک کارى شهر هرات، امروز ٤ ثور تحت عنوان شهر پاک باداشتن شهروندان مسوولیت پذیر، راه اندازې شده بود.

در اين برنامه شمارى از زنان فعال، جادۀ مرکزی شهر هرات را از قسمت درب ملک تا چهارراهی آمریت، از وجود زباله ها و کثافات پاک نمودند.

اين زنان، لباس‌های نارنجی بخش تنظیف شاروالى را برتن کرده بودند.

آنان هدف از راه اندازی این برنامه را، همکاری شهروندان در راستای پاکی شهر از وجود زباله ها عنوان نموده اند.

اين فعالان مدنى می گویند که پاک کاری شهر از وجود زباله ها، تنها وظیفۀ شاروالی نیست و باید مرد وزن در راستای پاکی شهر تلاش نمایند.

نیلا رحمتی یک تن از شهروندان هرات به پژواک گفت: "اگر ما یک اشغال را بریزیم، قامت یک مرد خم میشود؛ ما امروز اینجا آمدیم که به مردان و دکان داران نشان دهیم که دم دکانهای شانرا پاک کنند تا نیاز نباشد که زنان بیایند دم دکان های شانرا پاک کنند."

همچنان افسانه نوری به پژواک گفت: "هدف از این کار ما اين است که نشان دهيم که زنان نیز درکنار مردان، در صفایى شهر سهم گرفته میتوانند."

او گفت که امروز بیش از چهل تن از زنان نهادهای مدنی در صفایی شهر سهم گرفته اند.

وی افزود: "ما اينجا آمدیم که آشغالهای دم دکانها را پاک کنیم تا مردان در آینده، دم دکانهای شان را از وجود کثافات پاک کنند."

آنان همچنان گفتند در صورتیکه هر شهروند در راستای پاکی شهر با شاروالى همکاری داشته باشد، هیچ گاهی شهر، آلوده با کثافات و زباله ها نخواهد شد.

شاروالى هرات نیز از این اقدام بی‌پیشینه زنان استقبال می‌کند و می‌گوید که بیشتر دکانداران، کثافات شان را روی دکان یا داخل جوی ها می اندازند؛ اما این حرکت زنان سبب میشود که براى دکاندران انگیزۀ مثبت ایجاد کند.

غلام رسول عظیمی آمر خدمات اجتماعی و کلتوری شاروالى هرات، به پژواک گفت که درپاک کاری امروز، چندین تن از نهادهاى مدنی که بیشتر شان زنان اند، دست به پاک کاری شهر زدند.

وی افزود: "حرکت های این چنینی، میتواند به مردم نشان دهد که هر فرد، باید در پاک کاری شهر سهم فعال بگیرد."

پیش از این نیز فعالان مدنی و برخی شهروندان، اینگونه حرکت هايی را راه اندازی نموده بودند؛ اما بار نخست است که شماری از زنان، برای پاکی شهر آستین بر می زنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement