خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

والى: برخى مسوولان امنيتى بدخشان در قاچاق موادمخدر دست دارند

والى: برخى مسوولان امنيتى بدخشان در قاچاق موادمخدر دست دارند

Apr 25, 2017 - 12:24

فيض آباد (پژواک،٥ثور٩٦): والى بدخشان مى گويد که افراد مسلح غيرمسوول و برخى از مسوولان امنيتی اين ولايت، در قاچاق مواد مخدر دست دارند و حتى ذريعۀ وسايط نظامی، مواد مخدر را انتقال می دهند.

احمد فيصل بيگزاد والی بدخشان که درمراسم آغاز محو کشت کوکنار دراين ولايت صحبت مى کرد، گفت که پاکستان بخاطر از بين بردن امنيت در کشور، ساليان متمادی تلاش نموده تا دوپديده را افزايش دهد؛ که يکی کشت کوکنار و دومى تروريزم مى باشد.

او بابيان اينکه در قاچاق، کشت وترافيک موادمخدر، مردم عادی دست ندارند و آنها نمى توانند اين کار را انجام دهند، افزود که اکثراً افراد مسلح غيرمسول و مسوولين امنيتی، در انتقال موادمخدر وقاچاق آن دست دارند  و حتى ذريعه وسايط نظامی، مواد مخدر انتقال  داده مى شود.

اين مقام بلندپايه محلى بدخشان از کشف هشت کيلوهيرويين که چندى قبل در يک تانک هاموى نيروهاى امنيتى در ولسوالى کشم قاچاق ميشد، بعنوان نمونه از چنين فعاليت ها ياد کرد.

والی بدخشان  درادامه صحبت هايش گفت: "درصورتيکه پوليس به دهقان و قاچاقچيان موادمخدر کمک و همکاری ننمايد، دهقان و زورمندان منطقه به هيچ وجه کوکنار را کشت کرده نمى توانند و ما از پولیس ملی ميخواهيم تا از کشت کوکنار در بدخشان جلوگيری نمايد."

وى افزودکه رييس جمهور کشور در شروع سال روان، اکيدا هدايت داد تا در برابر کشت کوکنار مبارزه جدى صورت بگيرد؛ بنابر آن، از امروز ازريابى ولسوالان نظر به فعاليت شان بخاطر محو کشت کوکنار در ساحه مربوطۀ شان صورت مى گيرد.

کمپاين محو کشت کوکنار دربدخشان، امروز به اشتراک رؤسای دواير دولتی، ولسوالان وعلمای دينی از طرف رياست مبارزه باموادمخدرولايت آغاز گرديد.

قائد افندی رييس مبارزه با مواد مخدر ولايت بدخشان گفت که در سال گذشته، باوجود ناامنی ها به همکارى پوليس قوماندانى امنيه، حدود ٢٠٧٠ هکتار زمين در ١١ ولسوالى از وجود بته هاى کوکنار پاکسازى گرديده است.

افندی افزود: "در سالهای ١٣٩١_١٣٩٢ کشت کوکنار در بدخشان به صفررسيده بود؛ اما در اثر ناامنى ها و در مناطقى که طالبان حاکميت دارند، دوباره دهاقين را به کشت کوکنار وادار نمودند و درسال جارى، وضع امنيتى نسبت به سالهاى گذشته خوب است و ما پلان دارىم که به همکارى مردم، علماى دينى، ولسوالان و نيروهاى امنيتى در محو آن مبارزه جدى نماييم."

سعدالله ابوامان رييس شورای علمای بدخشان گفت که کشت موادمخد ر دراسلام، هيچ جايگاه ندارد و  افرادى که به مواد مخدر معتاد مى شوند، از انسانيت کاملاً خارج مى گردند و باردوش خانواده وجامعه شان  مى شوند.

وى افزود: "من از تمام علمای دينی در سراسر بدخشان ميخواهم تا در برابر کشت، ترافيک وقاچاق موادمخدر مبارزه نمايند و ضرر آنرا به مردم و دهاقين بيان نمایند و نگذارند که اين پديدۀ شوم، در بدخشان ترويج يابد."

جمال الدين جاهد معاون ملکی قوماندانى امنيه ولايت بدخشان گفت که در طی سال گذشته، پوليس مبارزه بامواد مخدر اين قوماندانى، هزارها کيلو مواد مخدر و نشه آور را کشف و ضبط کرده و هشت کارخانه توليد هيروئين را نيز درمناطق مختلف ولايت از بين برده است.

وى افزودکه قوماندانى امنيه بدخشان، در هرگونه شرايط با رياست مبارزه با مواد مخدر در محو کشت کوکنار همکارى کرده و مى کند و رياست زراعت بدخشان، بايد برای دهاقين بديل کشت کوکنار را فراهم نمايد تا دهقان دست از اين کشت حرام بردارد.

زمان الدین از قريه ارغند ولسوالی ارگو که پيشه دهقانی دارد گفت که  فقر وبيکاری، سبب گرديده تامردم به کشت کوکنار روی بياورند.

وى افزود: "يک جریب زميین زراعتی، وقتی که گندم کشت شود ٦٠ تا ٧٠ سيرگندم حاصل مى دهد؛ اما يک جريب زمين اگر کوکنار کشت شود، از دو سير تا چهار سير ترياک حاصل ميدهد، که به هيچ وجه قابل مقايسه با حاصل گندم نيست و ميتواند پول آن، احتياج دهقان را رفع نمايد."

اين دهقان گفت که دولت، بايد سطح زندگی دهقانان را بالا ببرد و کشت بديل را که بتواند حاصل خوب بدهد فراهم نمايد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement