خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه بر مبارزۀ صادقانه علیه تروریزم و موادمخدر تاکید کرد

مشرانوجرگه بر مبارزۀ صادقانه علیه تروریزم و موادمخدر تاکید کرد

Apr 30, 2017 - 15:54

کابل، لشکرگاه  (پژواک، ١٠ ثور٩٦): شماری از اعضای مشرانوجرگه می گویند تازمانی که مبارزۀ صادقانه علیه تروریزم و موادمخدر صورت نگیرد، جنگ در افغانستان خاتمه پیدا نمی کند.

شیرمحمد آخند زاده نمایندۀ مردم هلمند در مشرانوجرگه، در نشست امروز این جرگه با اشاره به اعزام سه صد نیروی امریکایی به هلمند گفت که جنگ هلمند، با سه صد تن مهار نمی شود و حکومت و جامعه جهانی، بايد نظریات و پيشنهادات مردم را در نظر بگیرند.

به گفته موصوف در سالهای  ٢٠٠٧و ٢٠٠٨ ميلادى، چندین هزار تن از نیروهای خارجی در هلمند حضور داشتند؛ اما نتوانستند امنیت را دراين ولايت تامین کنند.

وی افزود: "جنگ هلمند جنگ مواد مخدر ومعادن است ودر سالجاری نسبت به ٢٠٠٥ مواد مخدر چندین برابر بیشتر کشت شده است و تا زمانی که مبارزه صادقانه علیه تروریزم و مواد مخدر صورت نگیرد، مشکل حل نخواهد شد."

محمد آصف صدیقی نایب دوم مشرانوجرگه، در نشست امروز این جرگه تلاش هاى جامعه جهانى درافغانستان را در راستاى مبارزه با مواد مخدر وتروريزم به ديده شک نگريسته، گفت:  خارجی ها  تا زمانى که مبارزۀ صادقانه را در اين دوبخش انجام ندهد، امنیت در کشور به خصوص در هلمند تامین نخواهد شد."

وى با ذکر اينکه با حضور سه صد نيروى خارجى درهلمند، مشکلات امنيتى رفع نخواهد شد افزود: "هزاران تن از نیروهای خارجی مشکلات امنیتی و کشت مواد مخدر درهلمند را تحت کنترول آورده نتوانستند با این سه صد تن نيزمشکل رفع نخواهد شد."

موصوف بر مبارزه صادقانه علیه تروریزم تاکید کرده گفت: "خارجی ها  دزد را می گوید که دزدی بکند صاحب خانه را می گوید که هوشیار باشد؛ متاسفانه آنها اراده صادقانه در راستای مبارزه علیه تروریزم و مواد مخدر ندارند."

 درعين حال، عمر ځواک سخنگوى والى هلمند، به آژانس خبرى پژواک گفت که اظهارات سناتوران را رد نميکنند، شايد در بعضى ساحات مشکلات باشد؛ اما در مجموع موجوديت نيروهاى خارجى با امنيت و نيروهاى دولتى کمک ميکنند و موثر ميباشد.

موصوف افزود که درگذشته نيز در هلمند به نيروهاى خارجى ضرورت بود، و حالا نيز است. سابق تنها در بخش هوايى کمک ميکردند؛ اما حالا خطرات زياد شده، نيروهاى امريکايى بايد در عمليات زمينى نيز همکارى نمايند.

اين درحاليست که نيروهاى امريکايى، روز گذشته از اعزام ٣٠٠ نيروى تازه نفس به ولايت هلمند خبر داده بودند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement