خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه بر ثبت شکایت از پاکستان در ملل متحد تاکید کرد

مشرانوجرگه بر ثبت شکایت از پاکستان در ملل متحد تاکید کرد

May 07, 2017 - 15:41

کابل (پژواک، ١٧ثور٩٦): اعضاى مشرانوجرگه، حملۀ پاکستان بر مناطق سرحدى افغانستان در کندهار را محکوم کردند و خواهان تدوير لويه جرگه براى اتخاذ تصميم در اين مورد و ثبت شکايت از پاکستان در ملل متحد شدند.

قوماندانى امنيه کندهار گفته است که صبح روز جمعه نيروهاى مرزى پاکستان، بالاى پوسته هاى امنيتى نيروهاى سرحدى افغانستان در منطقه لقمان ولسوالى سپين بولدک کندهار حمله نمودند؛ زيرا نيروهاى افغان اجازه نمى دادند که در اين منطقه نفوس شمارى کنند.

به اساس معلومات منبع، اين حمله با مقاومت نيروهاى افغان روبه رو شد و ١٢ ساعت ادامه پيدا کرد. در اين درگيرى، يک فرد ملکى و چهار سرباز افغان کشته شدند و ٤٦ تن به شمول ٣٢ فرد ملکى و چهارده تن از نيروهاى افغان زخم برداشتند.

اين منبع مى افزايد که در اين درگيرى، ٩ تن از پاکستانى ها کشته و ٤٠ تن ديگر آنها زخمى شدند.

در نشست امروز مشرانوجرگه، اين موضوع به بحث گرفته شد.

رحمت الله اڅکزی عضو مشرانوجرگه، اين حملۀ نظامیان پاکستان را محکوم کرده گفت: "مردم و دولت افغانستان باید یک تصمیم قاطع در مورد پاکستان بگیرد؛ چون بار اول نیست که پاکستان بر خاک افغانستان تجاوز می کند."

او خواستار تدویر لویه جرگه عنعنوی شده گفت که لویه جرگه عنعنوی، می تواند در مورد پاکستان موقف مردم افغانستان را روشن سازد.

شیرمحمد آخند زاده نماینده مردم هلمند در این جرگه نیز خواستار برگزاری لویه جرگه عنعنوی شده گفت: "لویه جرگه عنعنوی، می تواند در مورد تجاوز پاکستان و موافقتنامه امنیتی افغانستان با امریکا، موقف دولت و مردم افغانستان را روشن بسازد."

نجیبه حسینی عضو دیگر این جرگه، از حکومت خواست تا علیه پاکستان در سازمان ملل متحد شکایت درج نماید؛ تا آن کشور از مداخلات و تجاوز بر حریم افغانستان دست بکشد.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، حملۀ پاکستان بر خاک افغانستان را محکوم و اقدامات پولیس سرحدی کشور در برابر اين حمله را ستايش کرد.

مسلميار نيز خواستار ثبت شکايت از اين عملکرد پاکستان در سازمان ملل متحد شد و از وزارت خارجه کشور خواست تا هر چه زودتر، در اين مورد اقدام نمايد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement