خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه، شرکت برشنا را به اخذ پول اضافى از مدرک صرفيۀ برق متهم کرد

ولسى جرگه، شرکت برشنا را به اخذ پول اضافى از مدرک صرفيۀ برق متهم کرد

May 22, 2017 - 15:50

کابل (پژواک، اول جوزا ٩٦): اعضاى ولسى جرگه، شرکت برشنا را به اخذ پول اضافى از مدرک صرفيۀ برق از مردم متهم مى کند و مى گويد که اين شرکت خلاف مصوبه، هنوزهم پول صرفيه برق را در هر دو ماه جمع آورى مى کند.

داکتر رمضان بشردوست نماینده مردم کابل در ولسی جرگه، بر کارکردهای شرکت برشنا انتقاد کرد و گفت: "اولین مشکل که مطرح است ماهیت حقوقی این شرکت است، قبلا این شرکت از سوی یک وزارت اداره می شد؛ اما حالا که یک شرکت دولتی است، از سوی چهار وزارت مدیریت می شود و پاسخگو هم نمی باشند."

وی افزود که شرکت برشنا توانایی جمع آوری قروضش را از نزد زورمندان ندارد و پول مقروضین را با اضافه ستانی، از مردم جمع آوری می کنند.

به گفته او، ولسی جرگه به منظور دستگیری مردم، مصوبه ای را تصویب کرد تا صرفیه برق ماهوار از مشترکین جمع آوری شود؛ اما این شرکت به خاطر مفاد بیشتر، هنوز هم صرفیه برق  را هر دو ماه بعد جمع آوری می کند.

راضیه سادات منگل نماینده مردم پکتیا در این جرگه نیز گفت که شرکت برشنا از مردم پول بیشتر از مصرف برق جمع آوری می کند و این شرکت، خلاف قانون اکنون هم هر دو ماه بعد، صرفیه برق را از مردم جمع آوری می کند.

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز شرکت برشنا را به جمع آوری پول اضافی متهم کردند و گفتند که این شرکت، خلاف قانون عمل کرده و مصوبه این جرگه را مورد تطبیق قرار نداده است.

ولسى جرگه در شانزدهم جدی ۱۳۹۴، فرمان رييس جمهور در مورد قانون تنظيم خدمات انرژى برق را با ايزاد اينکه پول صرفيۀ برق بايد ماهوار تحويل شود، تاييد کرد.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز در نشست امروز گفت که خلاف قانون، هنوز هم صرفیه برق هر دو ماه بعد از سوی شرکت برشنا جمع آوری می شود، که این کار شرکت در تناقض با مصوبه مجلس قرار دارد.

او افزود که هر روز مردم و نمایندگان آنها از اضافه ستانی های شرکت برشنا انتقاد می کنند؛ اما تاکنون به مشکلات رسیدگی نشده است.

وی یکبار دیگر به کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه وظیفه سپرد تا خلاف ورزی های این شرکت را بررسى کند و گزارش آن را به جلسه عمومی جرگه ارایه نماید؛ تا در مورد تصمیم لازم اتخاذ شود.

به گفته موصوف، نباید نمایندگان مردم از کنار این قضیه به سادگی عبور نمایند؛ زیرا برعلاوه جمع آوری پول اضافی از مردم، میترهای وارداتی این شرکت نیز معیاری نمی باشد و فساد اداری در این شرکت به شکل گسترده وجود دارد.

اما وحيدالله توحيدى سخنگوى شرکت برشنا به پژواک گفت که کارروى طرح توزيع بل برق به شکل ماهانه به مشترک اين شرکت جريان دارد وقرار است تانيمۀ سال روان به پايان رسيده و جنبۀ عملى به خود بگيرد.

توحيدى افزود که شرکت برشنا به هدف عملى ساختن اين طرح، نياز به يکصد کارمند جديد دارد وازسويى هم نياز است که برخى لوايح ومقررات اين شرکت تغييرکند.

سخنگوى شرکت برشنا درمورد موجوديت فساد درآن اداره گفت که به شکل مکمل فساد دراين اداره را رد نمى کند؛ اما رهبرى شرکت برشنا مصمم است تا عليه فساد ادارى، مبارزه جدى نموده وتاکنون شمار زيادى از افراد مفسد دراين اداره  شناسايى و به ارگان عدلى و قضايى معرفى شده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement