خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کول حشمت خان" شهر کابل، چهارمين پارک ملى کشور اعلام شد

"کول حشمت خان" شهر کابل، چهارمين پارک ملى کشور اعلام شد

Jun 11, 2017 - 15:25

کابل (پژواک،٢١ جوزا ٩٦): "کول حشمت خان" شهر کابل، به عنوان چهارمين پارک ملى و ساحۀ حفاظت شده در کشور اعلام شد و مسوولان ضمن امضاى يک تفاهمنامه، از تهيۀ پلان ده سالۀ حفاظت اين کول نيز خبر دادند.

پيش از اين مناطق بند امير باميان، دره شاه فولادی بامیان، دره واخان بدخشان؛ پارک هاى ملى و ساحات حفاظت شده کشور اعلام شده است.

منطقه حفاظت شده محیط زیست؛ محدوده‌ای از منابع طبیعی چون جنگل، و غيره است که به جهت ضرورت حفظ و تکثیر جانوران و رستنی‌هایش، تحت حفاظت قرار دارد. و در آن قطع درختان و تخریب و شکار بدون مجوز ممنوع می‌باشد.

براساس گزارش، کول حشمت خان که ١٩١ هکتار مساحت و در جنوبغرب شهر کابل موقعيت دارد، در ادوار تاريخ شکارگاه شاهان بود و بعد از آن که در سال ١٣٥٠ به حيث پناهگاه مرغان آبى اعلام شد تا مدتى محل زيست هزاران پرنده بود؛ اما جنگ ها اين محل را نيز صدمه زد و پرنده هاى آن نيز فرار کردند و يا شکار شدند.

اين ساحه، از نظر محيط زيستى مورد توجه کنواسيون هاى بين المللى محيط زيستى قرار گرفته، که افغانستان به آن متعهد بوده و از ارزش بين المللى نيز برخوردار است.

آبدات تاريخى در جوار کول حشمت خان مانند باغ لطيف، زيارت حضرت جابرالانصار(رح)، قلعه تاريخى حشمت خان، بالاحصار کابل و استوپه هاى بودايى موقعيت داشته، که به اهميت اين ساحه افزوده است.

امروز در مراسم تجليل از هفته محيط زيست تحت شعار «من با طبعيت هستم »، تفاهمنامه حفاظت اين کول ميان اسدالله ضمير وزير زراعت، مالدارى و آبيارى و مصطفى ظاهر رييس اداره ملى حفاظت محيط زيست افغانستان امضا شد.

وزير زراعت گفت که پیش از این، بسیاری از بخش های کول حشمت خان غضب شده بود؛ اما در اثر تلاش هاى آن وزارت، اکنون به مناسبت هفتۀ حفاظت محيط زيست، اين ساحه را به عنوان یکی از ساحات حفاظت شدۀ کشور و چهارمين پارک ملى تفريحى اعلام مى کند.

به گفته او وزارت زراعت، پلان ده سالۀ حفاظت اين ساحه را تهيه نموده و اين پلان به همکارى وزارت زراعت و اداره ملى حفاظت محيط زيست عملى خواهد شد.

عبدالولى مدقق معين پاليسى و روابط بين الملل اداره ملى حفاظت محيط زيست افغانستان، در اين مراسم به خبرنگاران گفت که تصفيه اراضى در اين ساحه، بلند بردن سطح آگاهى مردم در مورد حفاظت اين کول، ايجاد شوراى محلى براى حفظ اين کول، پاک کارى جوى کول و ايجاد چهار برج ترصدى، از مهمترين بخش هاى پلان براى حفاظت اين ساحه مى باشد.

به گفته او براى حفاظت اين ساحه در ده سال آينده، هر سال در حدود  چهار ميليون افغانى نياز مى باشد.

وى افزود گفته مى شود که چهل هکتار زمين در کول حشمت خان غصب شده است.

به اساس يک گزارش آژانس خبرى پژواک؛ در سال ١٣٩٣ مقام هاى حکومت گفته بودند که ٥٥ هکتار زمين در اين ساحه از سوى مردم غصب شده است.

مصطفى ظاهر رييس اداره ملى حفاظت محيط زيست، در اين مراسم از کشورهاى کمک دهنده براى تطبيق پلان ده سالۀ حفاظت اين کُول، از جامعه جهانى خواهان همکارى مالى شد.

وى گفت که به اساس هدف تعيين شده از سوى کنوانسيون جهانى محيط زيست (CDD)، افغانستان بايد تا سال ١٣٩٥ دو درصد اراضى خود را حفاظت شده اعلام مى کرد؛ اما تا حال با اعلام چهار پارک در مناطق مختلف کشور، اين رقم به بيش از دو درصد رسيده است.

وى گفت قراراست تا ١٥ سال ديگر، اين رقم به ١٠ درصد افزايش يابد.

به گفته او برخى ساحات در نقاط ديگر کشور، تحت مطالعه قرار دارد تا به نام ساحۀ حفاظت شده اعلام گردد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement