خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سه پروژۀ مهم در پروان از تطبيق بازمانده است

بازسازى

آرشيف

فيچرها

آرشيف

سه پروژۀ مهم در پروان از تطبيق بازمانده است

Jun 17, 2017 - 17:32

چاريکار(پژواک، ٢٧ جوزا ٩٦): سه پروژۀ مهم (پارک صنعتى، سرک دوم بگرام- جبل سراج، و شبکه آبرسانی شهر چاریکار)، به دليل ممانعت مردم و تا حدى مشکلات بودجوى، در ولايت پروان از تطبيق بازمانده است.

اين در حالى است که پروژه هاى يادشده، براى باشنده هاى اين ولايت از اهميت زياد برخوردار است و با عملى شدن آن، سهولت هاى زيادى براى مردم اين ولايت مهيا مى­شود.

پارک صنعتی

ساخت پارک صنعتى در مرکز ولايت پروان، حدود هفت سال پيش شامل پلان شده؛ اما تا حال دولت نتوانسته جنجال ادعاى ملکيت زمين از سوى مردم را نهايى و زمين ها را استملاک کند.

حميدالله اميرى رييس اراضى ولايت پروان گفت که ساخت پارک صنعتى در ٥٨٢ جریب زمین دولتی در منطقۀ موسوم به سنجد دره در غرب شهر چاريکار مرکز اين ولايت، در سال ١٣٨٩ شامل پلان شده است.

به گفته او در سال ١٣٩٢ به اساس بررسى هايى که صورت گرفت، ٢٨٦ جريب زمين دولتى و ٢٩٦ جريب ملکيت مردم محل، در اين ساحه تثبيت شد.

وی افزود که دولت حاضر است هر جريب زمين شخصى را در بدل ١٣٨هزار افغانى استملاک نمايد؛ اما مردم قناعت ندارند، پول بيشتر مى خواهند و مانع کار ساخت پارک صنعتى شده اند.

شاه ولی شاهد معاون ولایت پروان گفت برخى مردم در اين محل ادعاى ملکيت زمين بيشتر مى کنند؛ اما چون اسناد ارايه کرده نمى توانند، مانع کار ساخت پارک نيز شده نمى توانند، ولى هنوز مشکل نبود بودجه نيز حل نشده است.

محمد طاهر همت ريیس سکتوری پروان گفت مشکل در کار ساخت پارک صنعتى، در حالى است که با ايجاد اين پارک، از يک سو ميليون ها دالر در اين ولايت سرمايه گذارى مى شود و از سويى هم، براى بيش از ٥٠ هزار تن زمينه کار مساعد مى شود.

همچنان به گفته او، پارک صنعتی پروان، به نسبت نزدیک بودنش به پایتخت کشور و امنیت بهتر در این ولایت، توجه بيش از صد تاجر ملى پروان را به سرمايه گذارى در اين پارک جذب کرده است.

باشنده هاى محل نيز اهميت ساخت پارک صنعتى را مى­دانند؛ اما مى­گويند که بيشتر از ٢٩٦ جريب زمين در اين ساحه دارند و بايد دولت هر جريب آن را به قيمت بلندتر خريدارى کند.

حاجی آغا خان ملک قریه سنجد دره که به نمايندگى از ديگران صحبت مى­کرد، ضمن بيان اين اظهارات گفت که دولت زمين هاى دولتى و غيردولتى را تفکيک نکرده است و مردم محل، ادعاى زمين هايى را مى کنند که اسناد آن را در اختيار دارند. اما موصوف هيچ اسنادى را دراختيارپژواک قرارنداد.

به گفتۀ او، دولت باشنده هاى محل را  اجازه نمى دهد که در زمين هاى شان خانه بسازند و مردم محل نيز تا زمانى اجازۀ ساخت پارک صنعتى را نمى دهند که دولت زمين هاى مردم را به قيمت مناسب (يک جريب بلندتر از دو صد هزار افغانى) خريدارى کند.

به گفته موصوف، زمانى که نيروهاى نظامى شوروى وقت در افغانستان بود، در منطقۀ يادشده به زور در زمين هاى شخصى پايگاه ساخته بودند و اکنون دولت همين را دليل گرفته مى گويد که اين زمين، مربوط به دولت مى باشد.

حاجی احمد خان باشنده ديگر سنجد دره، با تاييد اين سخنان گفت زمين هايى که مردم ادعاى ملکيت آن را دارند، زمين هايى است که از پدران و نياکان آنها براى آنان به ميراث مانده و ماليۀ آن را پرداخت کرده اند.

او افزود: «وقتى دولت پارک های صنعتی می سازد، اول زمین های ما را خریداری کند و دوم زمینۀ کار در این منطقه براى مردم مساعد شود، کارگرانى که در پارک صنعتى ضرورت ميشه، از جوانان ما بگيرند؛ در غیر آن مردم ناراض است و دولت را نمی­مانیم که کار کند.»

سرک دوم بگرام - جبل سراج

محمد طاهرهمت ريیس خدمات سکتوری پروان گفت  برخى از افراد زورمندى که در مسير جاده بگرام- جبل سراج پروان، در نزديکى هاى شهر چاريکار خانه ها و دکاکين دارند، مانع کار دوطرفه سازی اين سرک مى شوند؛ تا منازل و دکاکين آنها در ساخت سرک تخريب نشود.

او نام هيچ زورمندى را نگرفت و افزود که زورمندان در حالى مى خواهند مسير سرک تغيير داده شود که اين پروژه، قبلا ديزاين شده و ملکيت هاى برخى مردم در اين مسير استملاک نيز شده است.

موصوف خاطر نشان کرد که هنوز کار عملى اين پروژه آغاز نشده و مردم نمى­مانند که زمين ها و منازل، از سوى دولت استملاک شود و کار پروژه پيش برود.

بر بنياد معلومات وى، جاده دومى بگرام- جبل سراج، ٣٦ کیلو متر طول دارد و عرض آن شش متر در نظر گرفته شده است. جاده کنونى بگرام- جبل سراج که قرار است جاده ديگرى در کنار آن ساخته شود، نيز شش متر عرض دارد.  

همت گفت که ساخت اين جاده، سى ميليون دالر امريکايى هزينه بر مى­دارد؛ اما تا هنوز بودجۀ مکمل اين پروژه نيز تدارک نشده است.

به گفته او اين در حالى است که در حال حاضر، به دليل کم عرض بودن جاده، رويدادهاى زياد ترافيکى در اين مسير رخ مى دهد، که با ساخت سرک دوم کاهش پيدا خواهد کرد.

داکتر نقیب الله که باشنده شهر کابل است و به دليلى که در یکی از کلينیک های شخصی در شهر چاریکار وظیفه دارد، همه روزه از اين جاده رفت و آمد مى کند، گفت که تقريبا همه روزه شاهد رويداد ترافيکى در اين مسير مى­باشد.

او از دولت خواست در ساخت جاده دومى اين مسير، تلاش کند تا اين مشکل رفع شود.

شبکه آبرسانی چاریکار

قراراست آب نوشيدنى شهر چاريکار، از منطقه کوکلامى ولسوالى سالنگ اين ولايت که ٣٢ کيلومتر فاصله با شهر چاريکار دارد، تامين گردد.

محمد نظیرعظیمی آمر آبرسانی مرکز ولایت پروان گفت که کار اين پروژه به کمک ده ميليون دالر امريکايى کشور هندوستان، حدود يک ماه پيش از شهر چاريکار آغاز شده است.

او خاطر نشان کرد که اين پروژه نيز با ممانعت باشنده هاى شهرک مسعود در مرکز اين ولايت مواجه شده بود و اجازه نمى­دادند که لولۀ آب از پيش روى دروازه هاى منازل و ميان زمين هاى آنها عبور داده شود.

اما موصوف گفت که اکنون این مشکل حل گردیده است.

عظیمی در مورد افزود: «نقشه و پلان طرح شدۀ دولت است... خواهی نخواهی عملی می­شود.»

وی از باشندگان شهرک مسعود خواست که در تطبیق این پروژه، دولت را همکاری کنند.

اما شماری از باشندگان شهرک مسعود می­گویند اجازه نمى­دهند که لولۀ آب از مقابل منازل آنها عبور داده شود.

حمیدالله باشنده اين شهرک گفت که مردم به دليلى مانع عبور لولۀ آب از پيش روى منازل شان مى­شوند که از يک سو جاده هاى پيش روى منازل شان تخريب مى­شود و معلوم نيست که آن را دوباره مى­سازند ياخير؟

وى افزود: «دوم اینکه اگر پايپ لاين (لوله) از دهن خانه و دهن دروازه های ما عبور کند، تمام نهال و گل کاری که کردیم تخریب میشه و در آینده خطر زیاد دارد، اگر سوراخ شود تمام خانه های ما را آب می­گيرد، ما مجبور که ترک خانه کنیم؛ از همین خاطر منع کرده ايم، از راه دیگر باید این پايپ لاين را عبور دهند.»

اما موصوف گفت مردم در صورتى اجازه مى­دهند که دولت تضمين بدهد که باشنده هاى محل، از لوله هاى آبى که قرار است عبور داده شود، متضرر نمى­شود.

در حال حاضر، اکثريت باشنده هاى چاريکار، از آب جوى و شمارى هم از آب چاه ها استفاده مى­کنند؛ اما باشنده هاى شهرک مسعود، از آب نل که از يک کاريز تامين مى­شود مستفيد مى­شوند.

به اساس معلومات منابع ولايتى، قرار است در سال روان خورشيدى، هشتاد پروژه انکشافى شامل بخش هاى مختلف، به هزينه بيش از ٩٤ ميليون دالر امريکايى در اين ولايت عملى شود.

با اين حال، مسوولان محلى ولايت پروان ميگويند که آنها درتلاش اند تا راهکارهاى مناسب را براى فراهم آورى قناعت افرادى که مانع کارپروژه هاى يادشده اند، عملى سازند.

ازسويى هم آنها ازحکومت مرکزى ميخواهند تا روشى را براى آغازدوبارۀ کاراين پروژه ها پيش گيرد که نه مردم  متضرر و متاثر شود و نه دولت.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement