خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در ايام عيد، کسانى که رنجش خاطر دارند بايد باهم آشتى کنند"

"در ايام عيد، کسانى که رنجش خاطر دارند بايد باهم آشتى کنند"

Jun 24, 2017 - 13:05

کابل (پژواک، ٣ سرطان ٩٦): عالمان دين می گويند که با رسيدن عيد، بايد سينه ها را از کينه خالى کرد و در آشتى کردن با ديگران پيشقدم شد؛ زيرا اسلام کسانى را قهرمان خوانده است که در اين امر پيشقدمى مى کنند.  

قاضى محمد حسن حقيار يکتن ازعالمان دين، در مصاحبه اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که از نگاه شريعت اسلامى نبايد کينه و رنجش خاطر بين دو تن، بيش از سه روز ادامه يابد.

وى گفت که روزهاى عيد، روزهاى خوشى و جشن مسلمانان است و پيامبر بزگوار اسلام حضرت محمد (ص) از مسلمانانى که با هم رنجش خاطر دارند، خواسته است که در ايام عيد با هم آشتى کنند. 

حقيار افزود کسى که به حيث ميانجى، دو برادر مسلمان را با هم  آشتى مى دهد، اجر زياد نصيبش مى شود.

شمارى از شهريان کابل نيز مى گويند که در ايام عيد، در ايام عيد، کسانى که رنجش خاطر دارند بايد باهم آشتى کنند.  

رقيه ٧٠ ساله باشندۀ شهرکهنه کابل به آژانس خبرى پژواک گفت: «سال پيش با خواهرم که دختر خوده به بچيم نداده بود، جنگى بودم؛ اما حالى فيصله کرديم که اول عيد همراه اولادها برم خانۀ شان و همراهش آشتى کنم؛ چرا که اسلام حکم کرد که که نبايد دو مسلمان همراه يک ديگه بيش از سه روز جنگى باشند.»  

 موصوف افزود که از خواهر خود بزرگتر است؛ اما مى خواهد که به خانه اش برود و در آشتى پيش قدم شود.  

 وى از مردم  همچنان خواست تا مطابق ارشادات دين مبين اسلام، کينه ها را از دل بيرون کنند و زندگى را با خوشى بين دوستان سپرى کنند.

حفيظ الله باشندۀ سرک بالاى قلعه زمان خان شهر کابل که از  يکسال به اين طرف، با برادرش قطع رابطه کرده است، گفت: «آشتى کردن نشانۀ ضعيفى نيست، بلکه قدرت انسان را نشان ميدهد و خداوند (ج) اثر و ثواب نيز نصيب انسان مى کند.»   

وى گفت حدود سه ماه قبل يک مرتبه با برادرش آشتى کرد؛ اما جانب مقابل گذشت او را نشان ضعف او تلقى نمود و تلاش کرد که روابط دوباره تيره گردد.

او افزود: "بار ديگر نيزحاضرم در روز اول عيد، با برادرم آشتى کنم تا ازلطف وعنايت الهى بى نصيب نگردم."

فردين باشندۀ خيرخانه مينۀ شهرکابل، نيز ابراز اميدوارى نمود که مردم روزهاى عيد را با خوشى سپرى کرده و تمامى نگرانى ها و دشمنى هارا کنار بگذارند.

وى که محصل پوهنتون تعليم و تربيۀ کابل است، گفت که ايام عيد بعنوان تحفه گرانبهاى الهى ويا مزد طاعت عبادت بندگان ازجانب پرورگارعالميان است، پس نبايد اين تحفه را دست کم گرفت و ازخشنودى دنيوى و اخروى خود را بى نصيب ساخت.

در کنار برطرفى شکررنجى و آشتى بين مسلمانان؛ پوشيدن لباس نو، تهيه غذاهاى متنوع، رفتن به خانه هاى دوستان و اقارب نيز از رواج هاى ايام عيد مى باشند.

مسلمانان در يک سال دو عيد (عيد سعيد فطر و عيد سعيد اضحى) دارند که  براى سه روز از آن تجليل مى کنند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement