خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طى ماه گذشته در افغانستان بیش از١٦٠٠تن کشته و زخمی شده اند

طى ماه گذشته در افغانستان بیش از١٦٠٠تن کشته و زخمی شده اند

Jul 03, 2017 - 14:27

کابل (پژواک،١٢سرطان ٩٦): در ماه گذشته در افغانستان طی ١٧٢حمله، ٨٣٩ تن کشته و ٧٨٣ تن ديگر زخمی شده اند و آمار نشان می دهد که در ماه جون نسبت به ماه می، حملات ١٦ درصد؛ اما تلفات ٤٦ درصد کاهش يافته است.

اين در حاليست که در ماه مى سال روان، نزديک به ٣٠٠٠ تن کشته و زخمى شده بودند و نسبت به ماه اپريل در ماه مى، تعداد حملات ٥٨ درصد؛ اما تلفات ٣٩درصد افزايش يافته است.

اخبار نشر شدۀ روزانه در آژانس خبرى پژواک در ماه مى سال روان ميلادى که بر اساس منابع مختلف تهيه شده، نشان مى دهد که حملات و درگیری های این ماه، از ٣٤ولايت در ٢٨ ولايت به وقوع پيوسته؛ اما حملات ماه مى سال جارى در ٢٩ ولايت بوده است.  

حملات ماه جون؛ شامل ٥٨ درگیری رو درو، ٥٣ ترور هدفى، ٣٤ انفجار، ٢١حمله هوايى و ٦ حملۀ انتحارى است.

يافته هاى پژواک نشان ميدهد که تلفات ذکر شده، در هر ١٦تن، هفت تن در درگیری رو درو، سه تن در حملات انتحاری و دو تن در حملات هوایی و هدفی و انفجارات، تلفات وارد گریده است.

بیشتر از همه ٢٨ حمله در ولایت فاریاب، ٢٠ در ننگرهار، ١٥ در هلمند، ١٢ در فراه، ١١ د ر پکتیکا، هشت در کندهار، هشت در ارزگان، شش در غزنی، شش در هرات، و شش در جوزجان، پنج در کابل، پنج در لوگر، پنج در پروان، چهار در خوست، چهار در زابل، سه در کاپیسا، سه در نیمروز، سه در سرپل، سه در تخار، دو در بلخ، دو در کنر، دو در کندز، دو در میدان وردک، دو درسمنگان، یک در بدخشان، یک در بغلان و یک در لغمان صورت گرفته است.

پژواک در ماه گذشته (جون) از ولایات بادغیس، بامیان، دایکندی، غور، نورستان و پنجشیر اخبار حملات را دریافت نکرده است.

در ماه می سال جاری، علاوه بر این ولایات؛ از ولایت نیمروز نیز گزارش حمله دریافت نشده است.

در ماه می سال جاری، بيشترین حملات در ولایت ننگرهار به وقوع پیوسته بود.

جنرال متقاعد زلمی وردک آگاه امور نظامی، در مورد بیشتر شدن حملات در فاریاب و ننگرهار گفت: "یک نام جنگ تاکتیک است، مخالفین مسلح نیز از روی پلان جنگ، گاه در یک ولايت و گاه هم در ولایت دیگر حملات و حرکات را می افزایند."

به گفته وی،  علاوه بر تحرکات مخالفین مسلح دولت در ولایت فاریاب، بعضی گروهک های مسلح غیرمسوول نیز فعالیت دارند.

وی گفت که تحرکات این گروهک ها نیز بر سطح تلفات اثر مستقیم دارند.

به باور وی؛ در ننگرهار بخاطرى حملات بیشتر ثبت شده که در ماه گذشته، در آنجا علاوه بر طالبان مسلح، تحرکات داعشی ها نیز بیشتر بود.

داعشی ها در ماه گذشته، منطقۀ مهم توره بوره در ولسوالی پچیراگام ننگرهار را برای مدتی از طالبان تصرف کردند؛ اما نیروهای دولتی می گویند که این منطقۀ استراتیژیک، فعلا تحت تصرف نیروهای دولتی قرار دارد.

تورنجنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت که در ماه گذشته؛ فاریاب و ننگرهار، از ولایاتى بودند که تحرکات مخالفین مسلح دولت درآنجاها زیاد بود و تهدیدات سطحی بالا در آن ها موجود بود.

وی اضافه کرد: "در ماه گذشته طالبان در فاریاب میخواستند که مراکز قوی داشته باشند و علاوه بر این تحرکات نظامی نیز بیشتر بود، در مقابل ما نیز در فاریاب عملیات برنامه ریزی شده داشتیم؛ پس برای همین در ماه گذشته آنجا حملات زیاد بود."

وزیری نیز گفت که ماه گذشته در ولسوالی های پچیراگام، خوگیانی و چپرهار ولایت ننگرهار، مخالفین مسلح دولت "داعشی ها و طالبان" تحرکات داشتند که با عکس العمل نیروهای دولتی مواجه شدند.

تلفات و جراحات

گزارش ها نشان مى دهد که در ماه جون گذشته، در ١٧٢حملۀ يادشده در مجموع ٨٣٩ تن کشته و ٧٨٣ تن ديگر جراحت برداشته اند.

با در نظرداشت ارقام تلفات، ماه گذشته روزانه به شکل اوسط ٥٤ تن کشته و زخمى شده اند؛ اما در دو ماه قبل از آن، روزانه ٩٧تن کشته و زخمى شده بودند.

افراد کشته شده و زخمى؛ شامل مخالفين مسلح، نيروهاى دولتى و افراد ملکى اند؛ اما آژانس پژواک، تعداد دقيق آنها را به خاطرى نشر نمى کند که اظهارات منابع مختلف در اين مورد مختلف است و تفکيک همۀ آنها امکان ندارد.

به اساس گزارش ها، تعداد زيادى از حملات(١٤)، به تاريخ ١٤ ماه گذشته صورت گرفته است؛ اما تعداد زيادى از افراد(١٨٥تن)، به تاريخ سوم جون کشته و زخمى شده اند. به تاريخ ٢٧ ماه گذشته که مصادف با عيد فطربود، هيچ کدام گزارش از تلفات و جراحات دريافت نشده است.

زلمى وردک آگاه امور نظامى، در مورد علت کاهش حملات و تلفات ماه گذشته گفت: "اينکه مخالفين مسلح گروه هاى ازهم پاشيده اند، تشکيلات و مسووليت منظم صد درصد ندارند، از سويى هم روزه بود، عيد مى آمد، اکثريت مردم به خانه هاى خود رفته بودند، پس عمليات وسيع را نداشته اند."

سخنگوی وزارت دفاع ملى گفت که ماه گذشته، مخالفين مسلح سرکوب شده بودند؛ از همينرو توان جنگ رويارو را نداشته، جنگ را رهبرى کرده نمى توانستند و فقط چند حملۀ انتحارى انجام دادند.

 ماه گذشته در ٢٨ ولايت کشور، تلفات و جراحات وجود داشت.

 

ماه گذشته بيشترين تلفات و جراحات به ترتيب در ولايات هلمند، ننگرهار، کابل، فارياب و ارزگان و همچنان کمترين تلفات در سمنگان، نيمروز، بغلان، لغمان و بدخشان وارد گرديده بود.

به اساس گزارش هاى پژواک، در ماه جون به شکل متوسط در هر حمله ٩ تن کشته و زخمى شدند؛ اما در ماه مى در هر يک از حملات ١٥تن کشته و زخمى شده بودند.

زلمى وردک آگاه امور سياسى گفت که جنگ استخباراتى و چريکى در افغانستان به شدت جريان دارد، تلفات و جراحات بلند و پايين در جنگ، با تاکتيک هاى جنگى ارتباط دارد.

گزارش هاى ماهانۀ آژانس خبرى پژواک نشان مى دهد که سال گذشته، بيشترين تلفات و جراحات در ماه اکتوبر وارد گرديده، که بعد از آن تا ماه دسمبر ماهانه پايين آمده است؛ اما بعد از دسمبر تا پايان مى، تلفات و جراحات ناشى از جنگ روزانه افزايش يافته و ماه گذشته دوباره کاهش يافته است.

افغان کشى را متوقف نماييد!

اعضاى خانواده هاى قربانيان جنگ، ابراز خوشى مى کنند که در جريان ماه گذشته، حملات و جنگ هاى کم صورت گرفته؛ اما آرزو دارند که صلح سراسرى در کشور، تامين و افغان کشى متوقف شود.

محمد ابراهيم ٣٨ ساله باشندۀ شهر کندهار، يکى از اين افراد است که خواهرزاده اش حدود يک ماه قبل در انفجار ماين کشته شده بود.

موصوف گفت که خواهرزاده اش، فرد ملکى بود و بى گناه کشته شد.

وى افزود که درسال جارى، در هر ماه ده ها و صدها انسان در انفجار ماين و جنگ ها کشته مى شوند؛ اما خوشبختانه که ماه گذشته در آنجا حملات و جنگ ها کم شده است.

به اساس گزارش هاى پژواک، در ماه مى سال جارى، در کندهار ٣٥٩ تن در ٢٦ حملۀ مختلف کشته و زخمى شده بود؛ اما ماه گذشته(جون) تعداد حملات به هشت و تعداد تلفات و جراحات به ٧٢ تن کاهش يافته است.

محمد ابراهيم گفت که وى و خانواده هاى قربانيان جنگ، نسبت به افراد ديگر، بيشتر تشنۀ صلح اند؛ چرا که ارزش صلح را نسبت به آنها بيشتر درک مى کنند.

وى افزود: "شهادت خواهزاده ام، کمر خانواده اش را شکستاند، به غم پسر جوان خود نشسته اند، او يگانه پايۀ خانوادۀ خود بود."

اخترمحمد باشنده قريۀ گلى ولسوالى قره باغ ولايت غزنى نيز سه برادر خود را از دست داده که پوليس بوده و در جنگ کشته شده اند، موصوف نيز خوش است که تلفات و جراحات ماه گذشته در غزنى نسبت به يک ماه قبل آن، يک اندازه کم بود.

اما موصوف افزود: "حرف خوش اين است که در روزهاى عيد، هيچ رويداد امنيتى در غزنى رُخ نداده است؛ اميدواريم که صلح دايمى و کامل تحکيم شود."

به اساس گزارش ها، در ولايت غزنى در ماه مى سال جارى، ٨٧تن در ده حملۀ مختلف کشته و زخمى شده بودند؛ اما در ماه گذشتۀ (جون) شش حمله صورت گرفت، که تعداد تلفات و جراحات در آن، به ٦٩ تن کاهش يافته است.

او گفت که در هر دو طرف جنگ، افغان ها کشته مى شوند و صلح، يگانه راه جلوگيرى از افغان کشى است؛ پس لازم است که طرف هاى درگير، به شکل واقعى به سوى صلح قدم بردارند.

اخترمحمد افزود که دولت بايد تلاش هاى واقعى را به منظور تحکيم صلح انجام دهد و مردم را فقط با تبليغات بيجا فريب ندهد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement