خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"همکارى جامعه جهانى سبب تحول بزرگ کيفى در نيروهاى افغان خواهد شد"

"همکارى جامعه جهانى سبب تحول بزرگ کيفى در نيروهاى افغان خواهد شد"

Jul 04, 2017 - 16:28

کابل (پژواک،١٣ سرطان ٩٦): وزير دفاع افغانستان، بعد از برگشت از نشست بروکسل گفت که همکارى جامعه جهانى سبب تحول بزرگ کيفى در نيروهاى افغان خواهد شد و کشورهاى تمويل کنندۀ تروریزم، زير فشار جامعۀ جهانى قرار خواهند گرفت.  

وى اعلام کرد که کشورهاى عضو سازمان ناتو در نشست بروکسل، يک بار ديگر حمايت سياسى و نظامى شان را از دولت افغانستان اعلام کردند و به تاکيد گفتند اجازه نمى دهند که افغانستان بار ديگر به لانه هاى امن دهشت افگنى مبدل شود.

نشست وزرای دفاع کشورهای ناتو، به تاريخ ٧ الى ٩ سرطان در بروکسل پایتخت بلژیک تدوير يافت. یکی از محورهای اصلی این نشست، ماموریت پشتیبانی سازمان ناتو از نیروهای امنیتی و دفاعى افغانستان بود. تورن جنرال طارق شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان در این نشست از افغانستان نمایندگی مى کرد.

بهرامى، امروز در يک نشست خبرى در کابل گفت که در اين نشست کشورهاى عضو ناتو، پناهگاه هاى تروريزم در يکى از کشورهاى همسايه افغانستان را تهديد جدى دانستند.

وى افزود: «به اساس توافقات دو جانبه بين دولت افغانستان و جامعه جهانى، نيروهاى امنيتى و دفاعى در افغانستان شاهد يک تحول بزرگ کيفى خواهد شد، نيروهاى  دفاعى و امنيتى در چهار سال آينده تجهيز و ساحات امن درکشور گسترش خواهد يافت.»

موصوف گفت که افغانستان پلان چهارسالۀ تجهيز نيروهاى افغان را به نشست يادشده ارايه کرد و کشورهاى عضو ناتو، ضمن تاييد اين پلان گفتند که تطبيق آن حکومت افغانستان را کمک مالى و تخنيکى مى کنند.  

به گفته اين مقام ارشد امنيتى کشور، در اين نشست ١٥ کشور متعهد به افزايش نيروهاى شان در افغانستان براى آموزش و مشوره دهى به نيروهاى افغان شده اند؛ اما مديريت جنگ بر عهدۀ افغان ها خواهد بود.

وى در مورد افزايش تهديدات امنيتى و همچنان افزايش نيروهاى خارجى در کشور گفت با آن که نيروهاى امنيتى و دفاعى افغان، «خیلی جوان و نوپا هستند»؛ اما کارکرد آنها را با در نظرداشت تهديدهاى موجود امنيتى فوق العاده خوب ارزيابى مى کند.

او افزود: «فقط چيزى را که ما نياز داريم اين است که ما از لحاظ تجهيزات، تخنيک و سياسى حمايت شويم، که ما آن را در اين کنفرانس (نشست بروکسل) پيشنهاد کرديم.»  

موصوف خاطر نشان کرد که جامعه جهانى، در نشست بروکسل تعهد کرد که افغانستان را در قسمت تجهيز نيروهاى امنيتى کمک مى کند و در اواسط امسال، افغانستان شاهد تجهيز اين نيروها خواهد بود.

همچنان موصوف بدون ارايه جزييات خاطر نشان کرد که به اساس تعهد يادشده، به تدريج جاى طياره هاى فعلى جنگى افغانستان را طياره هاى سازمان ناتو خواهند گرفت. 

بهرامى درادامه صحبت هايش گفت که سکرترجنرال سازمان ناتو و همچنان وزير دفاع امريکا، در نشست يادشده تاکيد کردند که جنگ افغانستان ابعاد منطقوى دارد و با در نظرداشت اين مشکل، به حمايت سياسى و حمايت نظامى خويش از افغانستان ادامه مى دهند.

وى گفت که دراين نشست، به پناهگاه هاى تروريستان در کشور هاى همسايه اشاره گرديد و نماينده هاى کشورهاى عضو ناتو تاکيد کردند که به هيچ کشورى اجازه نمى دهند که افغانستان بار ديگر به پناهگاه هاى «تروريستان» مبدل شود.

او افزود که تا ده روز آينده، با  رويدست گرفتن استراتيژى جديد، سياست ايالات متحدۀ امريکا در مورد افغانستان و کشورهاى منطقه به خصوص آسياى جنوبى و همچنان پناهگاه هاى امن دهشت افگنان، روشن خواهد شد.

او گفت: «با در نظرداشت آن، مه فکر مى کنم که يک قسمت کمک­ ها بيشتر با افغانستان صورت خواهد گرفت و کشورهایی که تروريزم را تمویل مى کنند، زير فشار قرارخواهند گرفت.»

موصوف به سوالی در مورد تهديدات امنيتى در ولایت کندز گفت  آخرين اطلاعاتش اين است که تهديدات وجود دارد؛ اما نيروهاى امنيتى و دفاعى کشور به قاطعيت از کندز و تمام کشور دفاع مى کنند.  

 به باور او، مخالفين مسلح دولت تا ختم امسال به اين نتيجه خواهند رسيد که جنگ راه حل نيست و بايد از راه  گفتگو و مصالحه پيش بروند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement