خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات گندم و جو در ولايت نيمروز افزايش يافته است

حاصلات گندم و جو در ولايت نيمروز افزايش يافته است

Jul 11, 2017 - 12:06

زرنج (پژواک،٢٠سرطان ٩٦): رياست زراعت و مالدارى ولايت نيمروز مى گويد که امسال، حاصلات گندم و جو  در اين ولايت، نسبت به سال گذشته حدود دو برابر افزايش يافته و از کيفيت خوب برخودار است؛ اما زارعين از نبود مارکيت به حاصلات گندم، شکايت دارند.

محمد اکبر شريفی  رييس ادارۀ  زراعت و مالدارى و آبياری  ولايت نيمروز، دريک صحبت اختصاصى به آژانس خبرى پژواک گفت که امسال، تمامى محصولات زراعتى به ويژه گندم در اين ولايت حاصل خوب داده است.

به اساس معلومات  منبع، سال گذشته درمجموع دهاقين  بيش از ٢٥ هزار تُن گندم و جو بر داشت نموده بودند؛ اما حاصلات امسال دهاقين از گندم و جو، به ٦٠ هزار تُن می رسد که نسبت به سال گذشته بيشتر از دو برابر افزايش رانشان ميدهد.

موصوف ريزش باران هاى زياد در پايان سال و نبود آفت هاى زراعتى را از علت هاى افزايش حاصلات گندم و کيفيت خوب آن عنوان کرده گفت که در سال های قبل، دريای هلمند و خاشرود سه  ماه در سال  آب داشت، ولی امسال آب اين درياها پنج ماه دوام کرد که مردم توانستند استفاده خوب ار آب دريا ببرند و حاصلات زراعتى آنها افزايش يابد.

گندم و جو در نيمروز، در ماه هاى عقرب و قوس کشت ميشود و در ماه ثور به حاصل ميرسد و جمع آورى حاصلات آن، تا پايان جوزا ادامه مى يابد.

زارعين نيز از کيفيت خوب و افزايش  حاصلات گندم  رضايت دارند؛ اما ميگويند که گندم در ولايت نيمروز  بازار خوب ندارد و اکثر مردم آن ولايت، از آرد وارداتی از کشورهای خارجی ازجمله  پاکستان، تر کمنستان و قزاقستان استفاده می کند.

محمد سرور٤٠  ساله باشنده ولسوالی چخانسور اين ولايت، به آژانس پژواک گفت که سال گذشته، در ١٠ جريب زمين گندم کشت کرده بود و در مجموع دو تُن حاصل گرفت؛ اما امسال بالاى شش جريب زمين گندم کشت کرد که پنج تن حاصل برداشته است.

او گفت: "امسال باران ها خوب بود، حتى درياى خاشرود که از چخانسور می گذرد، پنج ماه آب داشت و اين کار باعث شد که گندم ما را مرض نگيرد و حاصلات آن بيشتر گردد."

وى افزود که امسال فقط از وى نه، بلکه مزارع همه مردم حاصلات خوب داده است.

اما اين مرد افزود: "متاسفانه که مردم نيمروز، کمتر از آردگندم وطنى استفاده می کنند، فقط مردم ولسوالی هاى  نيمروز از آرد گندم نيمروز استفاده ه می کنند و  مردم زرنج، اکثرا از آرد های وارداتی نان می پزند، که اين کار باعث شده  تاگندم نيمروز کمتر بازار داشته باشد."

رييس اداره زراعت و مالداری نيمروز نيز تاييد کرد که متاسفانه اکثر مردم از آرد خارجی نان تهيه مى کنند.

براساس معلومات رياست زراعت ولايت نيمروز، طبق تخمين آنها نفوس نيمروز حدود ٥٠٠ هزار نفر است  و هر نفر در يک سال ١٦٠  کيلوگرام گندم مصرف دارد و به اساس سنجش اين اداره، حاصلات گندم  که  درسال روان به دست آمده، مصارف مردم نیمروز را  کاملا کفایت می نمايد.

اين درحاليست که دهاقين اين ولايت، به دليل اينکه شمارى ازباشنده هاى اين ولايت از آرد خارجی استفاده ميکنند، مجبور مى شوند گندم خود را به ولايات همجوار جهت فروش انتقال دهند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement