خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشنده گان ولايت نيمروز نيز بر ضد اظهارات رييس جمهور ايران تظاهرات نمودند

باشنده گان ولايت نيمروز نيز بر ضد اظهارات رييس جمهور ايران تظاهرات نمودند

Jul 12, 2017 - 13:04

زرنج (پژواک،٢١سرطان ٩٦): شمارى از فعالان مدنى، جوانان و نوجوانان در ولايت نيمروز، اظهارات اخير رييس جمهور ايران در مورد ساخت بندها در کشور را مداخلۀ آشکار در امور افغانستان خوانده و تاکيد کردند که معضل آب با ايران، بايد از راه گفتگو حل گردد.

اين معترضان که تعداد شان به ده ها تن ميرسيد، امروزدر شهر زرنج ولايت نيمروز دست به تظاهرات زدند و شعارهايى چون"آب ما حق ما است"؛ آب عزت و آبروی ما است"؛ جامعه جهانی بداند مردم افعانستان بخصوص مردم نيمروز از حق زنده گی خود دفاع می کند"؛ ما از اعمار بندهای آب حمايت می کنيم"؛ ما به هيچ بيگانه اجازه نمی دهيم حق زنده گی را از ما بگيرد"را سرميدادند.

محمد بهرام حقمل فعال مدنى و يکتن از اشتراک کنندگان تظاهرات امروز، به آژانس خبرى پژواک گفت: "آب ما حق ماست و از آن دفاع خواهيم کرد."

وى علاوه کردکه در رابطه با آب دريای هلمند، بايد طبق معاهده امضاشده توسط موسی شفيق و عباس هویدا نخست ‌وزيران پيشين افغانستان و ايران در سال ۱۳۵۱ عمل شود.

موسی شفيق نخست وزير دولت شاهی افغانستان و امير عباس هويدا نخست وزير دولت شاهنشاهى  ايران،  در ۲۲ حوت ۱۳۵۱ موافقتنامه اى را که در برگيرنده يک مقدمه، ۱۲ ماده و دو پروتکول ‌ضميمه است، در کابل امضا کردند، که بر مبنای آن حق آب ايران از دريای هلمند (هيرمند) مشخص شده است.

اما رييس جمهور محمد اشرف غنى، بارها گفته است که معاهده به نفع مردم افغانستان و به نفع صلح است و تطبيق آن، از اولويت حکومت مى باشد.

مصطفی بلوچ اشتراک کننده ديگر اين تظاهرات، اظهارات رييس جمهور ايران در مورد ساخت بندها درکشور را مداخله آشکار در امور افغانستان خوانده گفت: "هيچکس در امور داخلی ما حق مداخله را ندارد و  بايد به اين موضوع از راه صلح آميز رسيدگى شود."

اين در حالى است که حسن روحانى رييس جمهور ايران، به تازگى از ساخت بندهای متعدد در افغانستان انتقاد کرده و گفته است که تهران نمی‌تواند در برابر ساخت بندها همانند کجکی، کمال خان، سلما و بندهای ديگر افغانستان که بر مناطق خراسان و سيستان و بلوچستان ايران تأثيرگذار است، بی تفاوت بماند.

اين سخنان رييس جمهور ايران در روزهاى گذشته واکنش هاى گسترده در مرکز و ولايات، و در ميان کاربرآن شبکه هاى اجتماعى را در پى داشته است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement