خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بزرگترین گردهمایی زنان و دختران کارآموز در کابل برگزار شد

بزرگترین گردهمایی زنان و دختران کارآموز در کابل برگزار شد

Jul 31, 2017 - 16:47

کابل (پژواک،۹ اسد ۹۶): بزرگترین گردهمایی زنان و دختران کارآموز پروژۀ "پروموت" و نمایندگان نهادهای دولتی، به منظور شناسایی و بررسی فرصت های کاری برای این قشر، در کابل برگزار شد.

در این گردهمایی که امروز با حضور مقام ها و نمایندگان ارشد ۲۶ وزارت و شماری از ریاست های مستقل برگزار شد، بیش  از ۵۰۰ تن از زنان و دختران کارآموز پروژۀ مذکور، شرکت کرده بودند.

سپوژمی وردک معین پلان و پالیسی وزارت امورزنان، به آژانس خبری پژواک گفت که در نشست فرصت های کاری، برای این تعداد کار آموز در نهادهای غیر نظامی دولتی به بحث و بررسی گرفته شد.

به گفته وی، نمایندگان نهادهای دولتی، ضمن شناسایی فرصت های کاری برای زنان و دختران شامل این پروژه در نهادهای غیرنظامی دولتی، چگونگی ارایۀ درخواست برای پست های مختلف را مشخص ساختند.

معین پلان و پالیسی وزارت امور زنان گفت پروژه پروموت، دو سال پیش آغاز شد و قرار است مطابق با آن در جریان پنج سال؛ بیش از هفت هزار تن از زنان و دختران، در زمینه های مرتبط با کار در ادارات آموزش داده شوند.

خانم وردک خاطر نشان کرد که وزارت امور زنان، حدود دو ماه قبل با اداره انکشاف بین المللی امریکا به عنوان حامی مالی این پروژه، تفاهمنامه اى امضا کرد که بر مبنای آن در زمینۀ هماهنگی، سهولت در زمینه اجرای این پروژه و نظارت از آن همکاری کند.

بر پایه معلومات معین وزارت امور زنان، تا کنون حدود یک هزار بست خالی در ادارات دولتی شناسایی شده است و زنان و دختران شامل این پروژه، می توانند برای پست های مورد نظر خود درخواست بدهند.

پروژه پروموت (Promote)  به کمک مالی اداره انکشاف بین المللی امریکا(USAIDinfo-icon) و به هدف افزایش و تقویت حضور زنان در نهادهای حکومتی راه اندازی شده است.

در این برنامه، زنان و دختران بین سنین ۱۸ تا ۳۰ سال که از صنف دوازدهم و یا پوهنتون فارغ شده باشند و علاقه مند به کار در نهادهای حکومتی باشند، جذب و در زمینه های مربوط آموزش داده می شوند.

هربی اسمیت رئیس اداره انکشاف بین المللی امریکا در افغانستان گفت: "این یک گام مهم برای آن عده از زنانی است که تا فرصت های کار با دولت خود را شناسایی نموده و بدانند که چگونه می توانند وارد عرصه کاری شوند."

به گفته وی تا کنون، ۱۷۰۰ تن از دختران و یا زنان فارغ شده از صنف دوازدهم و یا پوهنتون، در برنامه های آموزشی در کابل، هرات، بلخ، کندهار و ننگرهار شرکت کرده اند و ۱۱۸تن، بعد از تکمیل دوره های آموزشی یک ساله، کار دایمی در تشکیلات دولتی به دست آورده اند."

شریفه موسوی، یک تن از این کارآموزان در کابل گفت: "دراینجا مضامینی را خواندیم که در پوهنتون برای ما تدریس نمی شد؛ بگونۀ مثال پالیسی های کاری و برنامه های دیگر بود که بالای ما تاثیرات خوبی داشت."

وی از حکومت خواست تا مسئله بیکاری جوانان را جدی بگیرد و برای کسانی که درس خوانده اند و در زمینه خاص آموزش دیده اند، فرصت های کاری را فراهم سازد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement