خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قبیلۀ "لکنو" در خوست خواستار حل منازعه بر سر زمین با کوچی شد

قبیلۀ "لکنو" در خوست خواستار حل منازعه بر سر زمین با کوچی شد

Jul 31, 2017 - 16:03

شهر خوست (پژواک،٩ اسد٩٦): قبیلۀ "لکنو" در خوست، از حکومت ميخواهند که برای حل کردن منازعه بر ماليکت زمین بین آنان و کوچی ها، تلاش نماید.

آنان، که امروز"٨اسد" در منطقۀ مکتب باراز "لکنو" مربوط مرکز خوست گردهم آمده بودند، به خبرنگاران گفتند که کوچی ها حدود ده هزار جریب زمین آنان را غصب کرده و در بعضی مناطق، دست به ماشه در کمین نشسته اند.

احمدشاه خان بزرگ قوم لکنو گفت که سندشرعی زمین را در دست دارند و به حکومت نیز نشان داده اند؛ اما حکومت نه تنها متوجه آن نشده است، بلکه از کوچی ها حمایت نیز کرده است.

وی گفت: "سند شرعی حدود ده هزار جریب زمین را در دست دارند، و کوچی ها همین اکنون در کمین نشسته اند و دولت نه به سند ما توجه می کند و نه متوجه متوسل شدن کوچی ها به اسلحه می شود."

نورجمال یکی از بزرگان دیگر قبیلۀ لکنو به خبرنگاران گفت: "ما سند زمین را در دست داریم؛ اما حکومت در اینجا پروژه های انکشافی برای دولت می ساخت  که ما مانع این کار شدیم."

وی هشدار داد که اگر حکومت، راهى برای حل کردن منازعه بر سر ملکیت این زمین جستجو نکند، احتمال وقوع درگیری مسلحانه بین هر دو قوم موجود است.

وی اضافه کرد: "اگر حکومت این موضوع را جدی نگیرد و آن را حل نکند، بین دو قبیله برخورد واقع می شود و چنین کار، برای سراسر خوست و دولت مشکل بزرگ خواهد بود."

عبدالوالی واحدزی عضوی شورای ولایتی خوست و باشنده منطقۀ لکنو در مرکز این ولایت، والی خوست را متهم کرد که در این قضیه طرفداری از کوچی ها می کند.

وی گفت که والی بر اساس قوم پرستی، طرف کوچی ها را گرفته است و به اسناد موجود، به قبیلۀ لکنو توجه نمی کند.

وی گفت: "به والی می گویم که به این قضیه رسیدگی کند؛ در غیر آن مسوولیت عواقب قضیه به دوش والی خواهد بود."

اما از سوی دیگر اوازخان کوچی معاون شورای کوچی ها در این ولایت، به پژواک گفت زمینی که کوچی ها در آن مستقر اند، از زمان امیر عبدالرحمن خان ملکیت آنان می باشد.

وی این ادعا را رد کرد که گویا کوچی ها به اسلحه متوسل شدند و سنگر گرفتند؛ اما از قبیلۀ لکنو خواست که برای حل این منازعه، به مذاکره حاضر شوند و از انتخاب راه خشونت اجتناب کنند.

اوازخان اضافه کرد: "دیگر زمان خیمه زیستن گذشت و ما مجبور هستیم که برای خود سرپناه بسازیم و زندگی کنیم. اگر باشندگان دیگر خوست حق ساخت خانه دارند، کوچی ها نیز از همین کشور اند. کوچی ها کجا بروند؟"

حکم خان حبیبی والی خوست، در بارۀ این موضوع در صحبت با پژواک این ادعا را رد کرد که گویا وی از کوچی ها طرفداری کرده است و یا برای حل کردن این مشکل تلاش نکرده است.

وی گفت که در این باره نمایندگان کوچی ها از کابل نیز دعوت شدند و تلاش می کنند که این مشکل از راه جرگه ها و مذاکره و یا هم از راه ارگان های عدلی و قضایی حل گردد.

حبیبی گفت: "ما قبلا نیز تلاش کردیم و اکنون نیز تلاش می کنیم، یک هیئت را به منطقه فرستادیم که لکنو و کوچی ها بر ملکیت آن دعوا دارند؛ تا وضعیت را از نزدیک ببیند و جلو برخورد را بگیرد."

والی همچنان اضافه کرد که بعضی از حلقات به ویژه مخالفین مسلح دولت، تلاش می کنند که به نام ملکیت زمین بین اقوام تفرقه بیندازند و دولت را تهدید کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement